Centralizace těžby Bitcoinu (BTC) představuje v současnosti velmi významnou hrozbu pro samotný Bitcoin, tvrdí Kadan Stadelmann, hlavní technologický ředitel pro Komodo Platform, který své názory prezentoval ve sloupečku na webu Cointelegraph. Podle Stadelmanna má jít o důsledek designové chyby samotného tvůrce Bitcoinu, Satoshiho Nakamota.
Těžba se postupně centralizuje
Stadelmann tvrdí, že těžba Bitcoinu vždy směřovala k centralizaci. Bitcoinoví těžaři mohli kdysi těžit bloky s výpočetním výkonem počítačů díky menšímu počtu těžařů a nižšímu hashratu (náročnost těžby Bitcoinu).
Kolem roku 2010 se začal Bitcoin těžit ve větší míře na grafických kartách a v roce 2012 těžaři začali postupně přecházet na ASIC minery (specializovaná zařízení pro těžbu Bitcoinu). To mělo za následek vznik velkých těžebních společností.
Těžaři, kteří kontrolují větší procento hashrate bitcoinové sítě, mají větší šanci vytěžit nový blok. Proto se malí těžaři často přidávají k těžebním poolům. Tito těžaři vydělávají získávají odměnu na základě množství výpočetní síly (hashrate), kterou přispívají do poolu. Jinak řečeno obdrží odměnu rovné jejich podílu na celkovém hashratu daného poolu.
Centralizované body – těžební pooly
Těžební pooly tedy představují jakýsi centralizovaný bod v bitcoinové síti. Velké pooly mají většinou i větší zisky a pro těžaře je výhodné se k nim připojovat. Pokud však pool kontroluje více než 50 % hashrate, může potenciálně realizovat 51% útok na síť.
Dva největší pooly, AntPool a Foundry USA, navíc vyžadují od těžařů, aby před připojením do poolu prošli přes ověřovací proces jejich identity (Know Your Customer – KYC).
Tyto dva pooly kontrolovaly v květnu 56,4 % hashrate sítě, díky čemuž mohou potenciálně cenzurovat transakce v blocích, které vytěží. To však neznamená, že transakce bude cenzurována navždy. Může si však počkat déle na to, až ji vytěží těžař/pool, který transakce necenzuruje.
Cenzura transakcí v F2Pool
Těžaři již cenzurovali transakce z bitcoinových adres, které jsou na sankčních seznamech OFAC. F2Pool byl první pool, který začal dodržovat sankce OFAC a v září a říjnu 2023 takto neověřil šest transakcí.
Chun Wang, spoluzakladatel F2Pool, obhajoval kroky poolu a cenzuru transakci v příspěvku na sociální síti X (Twitter), který však později smazal.
„Proč jste překvapeni, když odmítám potvrdit transakce pro tyto zločince, diktátory a teroristy? Mám plné právo neověřit žádné transakce od Vladimira Putina a Xi Jinpinga, nemám?“ uvedl ve smazaném příspěvku.
Wang později informoval, že F2Pool dočasně přestane cenzurovat transakce, dokud komunita nedosáhne shody.
Dá se těžařům věřit?
Stadelmann v blogu na Cointelegraph tvrdí, že nemůžeme důvěřovat těžařům, že nezneužijí svou moc k cenzuře jiných uživatelů.
„Bitcoin existuje, abyste nemuseli důvěřovat. Taková opatření nejsou velmi efektivní, protože špatní aktéři mohou vytvořit nové Bitcoin adresy. Mohly by přejít na anonymnější Monero, což by ztížilo sledování. Transakce byly stejně nakonec potvrzeny jinými těžaři,“ uvedl Stadelmann.
Na problém centralizace poukazuje také bitcoinový developer, Matt Corallo. Tvrdí, že centralizace těžařů má vliv na Bitcoin a pravděpodobně ničí jeho dlouhodobou hodnotu.
Stadelmann upozorňuje na skutečnost, že pokud jedna skupina těžařů kontroluje 51% hashrate Bitcoinu, tato skupina může cenzurovat transakce a provádět takzvané double spend útoky. Americká nebo čínská vláda by tak, podle názoru Stadelmanna, mohly vyvinout tlak na tyto velké těžařské společnosti.
Stadelmann tvrdí, že BlackRock, největší americký správce aktiv, má svá chapadla v celé těžbě Bitcoinu poté, co investoval do mnoha velkých těžebních společností, včetně Marathon Digital, Cipher Mining a Terawulf Inc.
„Wall Street by mohla ovlivnit Bitcoin mining index podobně jako Velká trojka ovlivňuje akciový trh,“ uvedl Stadelmann.
Naděje pro Bitcoin
Centralizace těžebních poolů je znepokojující trend. Stadelmann však tvrdí, že Bitcoin má v současnosti příliš velkou hodnotu na to, aby selhal. Jednotliví provozovatelé uzlů, malí těžaři a investoři jsou příliš silní na to, aby je kontrolovala jakákoli centralizovaná moc.
Bitcoinová komunita může podle Stadelmanna bojovat proti centralizaci provozováním co největšího počtu nezávislých uzlů. Uzly si mohou vybrat pravý řetězec v případě, kdy by těžební pool spustil 51% útok.
Majitelé ASIC minerů mohou zase bojovat proti 51% útoku tím, že svá zařízení nasměrují do jiného těžebního poolu.
„Pokud provozujete ASIC miner, zdržte se nasměrování jej do největších poolů jako AntPool nebo Foundry USA. Každý pool by mohl tímto způsobem ztratit byznys, což by odradilo od nevhodného chování,“ dodal Stadelmann.
Zdroj: cointelegraph.com