Návrh zákona známý pod pojmem Infrastructure Bill, jehož cílem je skrz daně získat do amerického rozpočtu více peněz a oživit tím americkou ekonomiku, může podle představitelů kryptosektoru velmi vážně poškodit podnikatelské prostředí v tomto segmentu. Mnozí proto doufají, že v současné podobě nebude schválen.
Jak informoval portál Coindesk návrh zákona počítá s tím, že jen z kryptosektoru se podaří po jeho zavedení získat na daních do rozpočtu navíc téměř 30 miliard dolarů. Hrozbou pro podnikatelské prostředí kolem kryptoměn budované ve Spojených státech však nejsou jen „ztráty“ spojené se zvýšenými výdaji na daně, ale i požadavky, které návrh zákona zahrnuje.
Podle návrhu totiž každý makléř (broker) převádějícího digitální aktiva bude muset „podávat přiznání“ v rámci upraveného režimu hlášení informací. Digitální aktiva jsou v zákoně definovány jako jakékoli digitální vyjádření hodnoty zaznamenány v kryptograficky zabezpečené distribuované účetní knize, nebo obdobné technologii. Do definice makléřů jsou podle návrhu zahrnuty nejen tradiční burzy, ale i decentralizované burzy (DEX) či peer-to-peer tržiště.
Pokud jde o možný dopad na trh s kryptoměnami Kristine Smithová, která je výkonnou ředitelkou Blockchain Association pro Coindesk konstatovala, že pro velké množství subjektů podnikajících s kryptoměnami to bude znamenat zákonnou povinnost hlásit všechny své kryptoměnové transakce.
,,My to interpretujeme tak, že se to týká všech vývojářů softwarových peněženek, výrobců hardwarových peněženek, poskytovatelů multisig služeb poskytovatelů likvidity, držitelů DAO tokenů a potenciálně i těžařů kryptoměn, “ uvedla.
Z návrhu rovněž vyplývá, že burzy by měly povinnost nahlašovat každou transakci kryptoměn v hodnotě nad 10 000 dolarů, což je v USA standard u běžných převodů ve fiatových měnách. Také se spekuluje, zda zákon v této formě by nepovažoval za daňovou povinnost i jakoukoliv kryptotransakci z burzy na soukromou peněženku.
Americký senát by měl začít s testovacím hlasováním o tomto zákoně, který má podporu u obou stran, už tento týden, ale je otázkou, v jaké definitivní formě bude schválen. Zákon se netýká jen kryptoměn, ale i jiných pro americkou ekonomiku významných odvětví.
Kritici zákona mezi něž patří Blockchain Association upozorňují, že zákon v této formě může nejen ovlivnit budoucnost podnikání v sektoru kryptoměn, ale i samotnou budoucnost internetu. Asociace zároveň upozorňuje, že pokud bude schválen v této formě, podniky ze sektoru kryptoměn se jednoduše přestěhují do jiných zemí a očekávané příjmy do amerického rozpočtu podle jeho předkladatele i tak nebudou naplněny. ,,Pokud chceme udržet trh s kryptoměnami v USA, zákony a regulace musí být jednoznačné a skupiny, na které cílí, s nimi musí být stotožnené, „upozorňují.
Podle informací z Twitteru, ať už jde o „tweety“ Blockchain Association, Jakea Chervinského či Jarryho Brita, se ve Washingtonu snaží lobbistické blockchain skupiny o úpravu některých nejspornějších bodů dotýkajících se kryptoměn, aby se předešlo nejhorším možným dopadům, kdyby byl zákon v tomto znění schválen.
zdroj: www.coindesk.com