Analytik platformy Arcane Research tvrdí, že velké instituce prodaly od 10. května 236 237 bitcoinů v hodnotě 5,452 miliardy dolarů a to většinou z důvodu, že je k tomu přiměly okolnosti.
Velte Lunte z Arcane Research ve vlákně, které publikoval na Twitteru, popsal kroky, během kterých velcí institucionální držitelé bitcoinů začali od května prodávat své BTC rezervy a také poznamenal, že celý proces „výprodejů“ odstartoval u projektu “Do Kwona ” v podobě kryptoměny LUNA a s ní spojeného algoritmu stablecoinu UST .
Krach kryptoměny Terra (LUNA) vedl k prodeji 80 081 BTC, které měla pod kontrolou Luna Foundation Guard (LFG). Ta se snažila prodejem těchto BTC zachránit fixaci algoritmického stablecoinu UST k americkému dolaru, což se jí však nepodařilo a nakonec to vedlo k poklesu obou kryptoměn prakticky o 100%.
Tyto velké prodeje bitcoinů v režii LFG vytvořily obrovský tlak na cenu BTC, která se v reakci na to výrazně propadla. To podle Lundeho přimělo začít s postupným prodejem BTC i velkých těžařů, protože pro nutnost financovat jejich další podnikání museli sáhnout na vytvořené rezervy. Lunde tvrdí, že od května do června prodali těžaři BTC celkem 19 056 BTC, přičemž některé společnosti prodaly výrazně více bitcoinů , než dokázaly v daném čase vytěžit, což znamená, že sáhly do úspor (víceří těžaři to potvrdili i oficiálně, např. Core Scientific , pozn.red .).
Další institucí, která mohla přispět k pádu ceny BTC v předchozích týdnech byla Tesla, která podle Lundeho ve druhém kvartálu prodala 29 060 BTC (nejde o oficiální číslo, má vliv na jeho výpočet podle earnings pozn.red .). Šlo o 75% jejích zásob BTC v porovnání s tím, kolik měla v bitcoinech na konci prvního čtvrtletí. Tesla prodeje bitcoinů potvrdila jen tento týden během plánovaných středečních earnings , tedy zveřejňování hospodářských výsledků za Q2.
Lunde upozornil také na velké odlivy z kanadského Bitcoin ETF od společnosti Purpose, u kterého koncem června došlo k masivnímu odlivu 24 510 BTC, což vytvořilo další tlak na trh. Šlo až o 51% všech bitcoinů příslušejících k jednomu z největších spotových Bitcoin ETF současnosti.
Zapomenout také nemůžeme na zkrachovalou společnost Three Arrows Capital (3AC), nadměrně zadluženou a “ propákovanou “ firmu, která podle Lundeho dlužila věřitelům 18 193 BTC a mince v ekvivalentu 22 054 BTC.
Analytik Arcane Research však vidí na těchto informacích i pozitiva – konstatuje totiž, že bitcoin zůstává pozoruhodně odolný a nejde přitom jen o hashrate , který je stále blízko ATH. Uvedl, že objemy obchodování s bitcoinem jsou v roce 2022 stále vysoké, přičemž upozornil, že zatímco 17. prosince 2017, tedy na vrcholu předešlého cyklu, byly objemy na úrovni 12 miliard USD, průměrný denní objem v červenci 2022 je podle CoinGecko nad 20 miliardami dolarů.
Zdroj: cointelegraph.com