Institucionální investoři stále považují vlastnění kryptoměn za velmi rizikové. K těmto závěrům došla společnost KPMG, která odhaduje, že od roku 2017 byly ukradeny kryptoměny v hodnotě více než 9,8 miliardy dolarů.
Podle KMPG vedly k většině krádeží kryptoměn především dva faktory:
- Laxnost v zabezpečení
- Špatně napsaný kód
KPMPG naznačuje, že obavy z odcizení nebo ztráty kryptoměn odrazují institucionální investory od větších investic do toto sektoru. Řešením pro tyto firmy mohou být takzvané „custody řešení“. Na tento trh se v posledních dvou letech začali orientovat více giganti jako jsou Fidelity a její dceřiná Fidelity Digital Assets či Intercontinencal Exchange (ICE) a její Bakkt. Lídrem v custody řešeních je však nadále firma Coinbase a její služba Coinbase Custody, přestože (nebo díky tomu?) Na rozdíl od Fidelity a Bakke jde o společnost, která vznikla přímo na kryptotrhu as jinou formou custody služeb nemá zkušenosti.
,,Institucionální investoři nebudou riskovat, že budou vlastníky kryptoměn, že jejich hodnotu nebudou umět chránit stejným způsobem, jako hotovost,“ konstatoval Sal Turnello, spoluzakladatel platformy KPMP pro služby s kryptoměnami.
Reálné vlastnění kryptoměn je jakýmsi dvojsečným mečem. Je poměrně jednoduché na pochopení – stačí vlastnit privátní klíč a zamezit tomu, aby se k němu dostal někdo jiný, nebo aby byl znehodnocen či ztracen. S tím však souvisí jistá rizika, které institucionální investoři nechtějí podstupovat přesto, že možnost vlastnit kryptoměny aniž byste museli důvěřovat někomu jinému, je pro mnohé obhájce kryptoměn atraktivní a klíčová.
KPMG proto vidí velkou příležitost pro zmíněné poskytovatele custody řešení. Ti však musejí přesvědčit instituce, že dokáží roli bezpečné úschovy kryptoměn pro své klienty zvládnout. ,,V době kdy se kryptoaktiva rozšiřují, mají správci obrovskou příležitost profitovat z toho, že budou vydělávat poplatky za správu a poskytování přímých správcovských služeb, jakož i v tom, že budou nabízet k tomu související služby, které jsou možné pouze v rozvíjejícím se kryptoměnovém sektoru,“ dodal Turnello.
Instituce může lákat ke custody poskytovatelům i to, že se chovají v souladu s platnými zákony o zásadě Poznej svého klienta (KYC) a Praní špinavých peněz (AML).
zdroj: cointelegraph.com