Před 3 týdny se do kryptoměnového prostoru přiřítil nový kandidát, který se během 24 hodin dostal mezi TOP 5 kryptoměn podle tržní kapitalizace. O projektu od týmu Dfinity Foundation se toho napsalo hodně, my jejich zajímavý coin rozebírali podrobně také. Časem se však začaly objevovat některé sílící obavy, především kvůli přílišné centralizaci blockchainu a nutnosti poskytovat osobní údaje. Vývojáři proto promluvili, aby se pokusili na tuto kritiku zareagovat.
Na sociální síti Reddit se tým Dfinity zúčastnil „Ask Me Anything„ (zeptejte se mě na cokoli), kde se snažil odpovídat právě zmiňovaným kritikům ohledně decentralizace a ochrany soukromí.
V konverzaci se snažil všechny zúčastněné ujistit, že při vývoji sítě jim jde především o její decentralizaci a také, že zakladatelé projektu nemají kontrolu nad většinou hlasovacích práv. Čím více totiž držíte kryptoměny ICP, tím více hlasů máte k dispozici. A vývojáři drží největší podíl. Ve článku pro Medium minulý týden uvedli:
„Společnost si stále více uvědomuje náklady a problémy spojené s korporatizací internetu. Big data a společnosti s vysokou tržní kapitalizací nabízejí služby, které uživatelům umožňují dělat věci rychleji a pohodlněji – ale také napadají a využívají uživatelská data a vztahy, aby si udržely výhodu obrovských síťových efektů.“
To je určitě správně popsaný problém. A všichni budeme rádi za jeho vyřešení.
Má NNS příliš velkou moc nad Internet Computer?
Záměrem projektu je vznešená a velkolepá myšlenka – nahradit veřejný internet distribuovanou sítí datových center, uzlů, podsítí a uživatelů koordinovaných prostřednictvím Network Nervous System, nebo-li NNS. NNS má moc rozhodovat, které uzly se mohou připojit k síti Dfinity, kontroluje nesprávně fungující uzly a usnadňuje komunikaci mezi různými částmi a účastníky ICP.
NNS však byla předmětem kritiky, přičemž uživatelé vyjádřili obavy ohledně centralizace hlasovacích práv, uzavřeného chodu a patentovaného kódu, který je základem protokolu, nedostatečné transparentnosti sběru údajů a možného bodu selhání kvůli designu NNS.
Někteří vyjádřili pochybnosti o tom, jak budou časem narůstat hlasovací práva NNS, protože se obávají, že systém zaručuje týmu Dfinity a jeho prvním podporovatelům hlasovací převahu, díky které si do budoucna udrží centralizovanou kontrolu nad sítí.
V reakci na obavy z nedostatečné decentralizace projektu řekl výzkumník Dfinity Jens Camenisch: „Konečným cílem je, že Internet Computer bude plně decentralizovaný a nebude řízen společností DFINITY, ani nikým jiným.“
Produktový ředitel Dfinity, Diego Prats, dodal, že „Foundation nemá kontrolu nad většinovou mocí NNS.“ Dále řekl:
„S velkou mocí přichází i velká odpovědnost, komunita musí tuto odpovědnost posílit. Osobně věřím, že se komunita této role zhostí, ale je brzy a máme před sebou mnoho výzev.“
A co jedinečná internetová identita?
Uživatelé se také obávali, že budou nuceni na síti používat jednotnou identitu. Diego se k tomuto vyjádřil:
„Internetová identita není míněna jako výlučný způsob ověřování aplikací/kanystrů na IC. Postavili jsme to jako službu pro vývojáře aplikací, aby mohli používat ověřování na základě otevřených standardů […] Vývojáři je mohou používat nebo zavádět jakékoliv budou chtít, nebo vůbec žádné z nich. Pro používání IC je to zcela volitelné.“
Dále pokračoval: „Služba identity je pouze jedním potenciálním ověřením pro IC. Naším záměrem je ukázat světu, co je možné. A je velmi brzy, bude toho mnohem víc.“
Jens poznamenává, že zatímco přímé připojení k internetovému počítači umožní uzlům identifikovat IP adresu uživatele a zobrazit data, která se pokouší odeslat, připojení k IC pomocí The Onion Router, nebo TOR, umožní „TOR úroveň anonymity na IC.“
Internetová identita tedy není tak jednoznačná, ani finální, jak si mnozí mysleli. To je vítaná zpráva. Jak se však může uživatel ověřit, pokud je potřeba? Dfinity odpovídá:
1. Integrované biometrické metody ověřování ve smartphonu nebo notebooku (např. Face ID, Touch ID nebo skener otisků prstů).
2. Heslo nebo PIN, který uživatelé obvykle používají k odemknutí počítače nebo mobilního telefonu.
3. Bezpečnostní klíč zapojený do USB portu vašeho počítače (např. YubiKey).
Při první registraci s Internet Identity prostřednictvím Internet Identity portálu služeb, vygeneruje bezpečnostní čip ve vašem zařízení jedinečný kryptografický klíč, který bude uložen na Internet Computer Protocolu, společně s číslem uživatele, které pro vás bylo generováno.
To nás moc neuklidnilo. Spíš to připomíná dystopickou noční můru.
Pochyby o financování projektu
V diskusi na Redditu se další přispěvovatel zeptal na výši financování Venture kapitálu (VC), které obdrželi. Ten není pro projekty kryptoměn charakteristický, protože VC obvykle vyžaduje výsledky a zisky, což decentralizovaná organizace pochopitelně nemůže zaručit. Přispěvovatel naznačuje, že Internet Computer nebude tak decentralizovaný, jak tvrdí, v důsledku toho, co dluží za všechny tyto peníze. Moderátor Dfinity odpovídá, že peníze potřebuje, protože zaměstnává:
„Více než 200 lidí se specializací na kryptografii, virtuální stroje, operační systémy, kompilátory, integrace datových center, SDK týmy, týmy aplikací, síťové týmy, právní tým (USA i CH), systémoví inženýři, atd. … jsme outsideři, kteří strávili roky výzkumu a budování před samotným zrodem. Postavili jsme mnoho verzí IC, dokud jsme neměli cestu, která se nám líbila. To je jistě mimořádné. Většina projektů spouští tokeny a poté buduje. Udělali jsme to opačně. To je jistě neobvyklé.“
Podle prohlášení webu Messari patří Dfinity mezi nejdelší a nejlépe financované platformy smart kontraktů v krypto prostoru. Pouze Polkadot získal více kapitálu než $121 milionů získaných společností Dfinity pro jejich projekt s odhadovanými dalšími $40 milliony na rozvoj ekosystému.
Kritici také odhadují, že až 74 % dodávek tokenu ICP může být soustředěno mezi „soukromé zájmy“, včetně týmu projektu, investorů a poradců. Nick z Dfinity Foundation se postavil proti tomuto prohlášení a tvrdil, že pouze 24,72 % nabídky drží samotní tvůrci.
Poslední slova Dfinity
Na blogu tvůrců také 28. května zakladatel Dfinity Dominic Williams zveřejnil příspěvek, který nastiňuje plán integrace Etherea do projektu a upozorňuje na záměr projektu spolupracovat s Ethereem symbioticky, místo aby mu přímo konkuroval.
Abychom to uzavřeli, citujme poslední odstavec z jejich zprávy:
„Jak vstupujeme do nového roku, téměř 1 000 nezávisle vlastněných a provozovaných uzlů v desítkách geograficky rozmanitých datových center – každé z nich je certifikováno tak, aby splňovalo vysoké standardy výkonu a fyzické bezpečnosti – je schváleno pro provozování speciálních strojů, které umožní tkaní protokolu ICP společně vypočítat kapacitu pro vytvoření internetovéhhttps://medium.com/dfinity/dfinity-2021-the-rise-of-the-internet-computer-16d0ee8bcedfo počítače.“
Ano, to je pravda. Každý uzel bude pro spuštění protokolu ICP potřebovat „speciální stroje“ vyráběné společností Dfinity.
I přes velký potenciál celého projektu a velkolepé plány jeho tvůrců tak u ICP nadále zůstává mnoho vykřičníků, nebo alespoň otazníků. Je na každém zvlášť, aby si na základě předložených informací doplnil svůj závěr a dopsal tak pod toto hodnocení pomyslnou tečku.
Zdroje: 1. cointelegraph.com, 2. medium.com