V době, kdy má Bitcoin (BTC) namířeno k vytváření nových cenových historických maxim, se s velkou pravděpodobností bude na trhu s kryptoměnami objevovat stále více zřejmých podvodů. Nováčci jsou jim stále schopni snadno uvěřit.
Nejnovějším důkazem, že chamtiví investoři jsou v zaslepení vidinou lehkého zisku schopni udělat i totální hloupost, je transakce 1.03 BTC na podvodnou adresu, která byla spojována s „Giveaway scam akcí“ CEO firem Tesla a SpaceX Elona Muska.
🚔 A payment of 1.03 #BTC (62,654 USD) was just made to a confirmed Elon Musk Giveaway scam!https://t.co/FzF6Me9tnX
— Whale Alert (@whale_alert) October 31, 2021
Upozornil na to portál scam-alert.io, který se snaží monitorovat podvody na kryptoměnové scéně. V tomto případě šlo o jeden z vůbec nejstarších a nejznámějších podvodů. Jeho celý model je postaven na vytvoření falešného profilu známé osobnosti nebo firmy (v tomto případě Elona Muska), která tvrdí, že rozdává bitcoiny (nebo jiné kryptoměny) zdarma. Potřebné je však splnit jeden úkol – nejprve poslat na uvedenou adresu bitcoiny nebo jiné kryptoměny, jejichž hodnota se má prý zpětně zdvojnásobit.
Podvedený investor myslící, že si takto rychle přijde na dvojnásobný počet BTC, poslal na podvodnou adresu 1.03 BTC (62 791 USD v době transakce). Zpátky je už však nikdy nedostane.
Nejde o první případ podvedeného nováčka
Tento typ podvodu je znám v kryptokomunitě již několik let, ale stále se najdou lidé, kteří nezapojí tzv. „selský rozum“ a jsou ochotni mu uvěřit. I v rámci československé kryptoměnové komunity je známo několik případů, kdy se tak opravdu stalo. Například v září 2020 poslal jeden Čech na podvodnou adresu spojenou s „giveaway scamem“ kryptoměny Cardano mince ADA za 10 tisíc dolarů. Jedna mince ADA se v té době obchodovala za přibližně 10 centů. Dnes stojí téměř 2 USD. V Čechách se řešil i případ, kdy jiný Čech pracující na stavbě v Dubaji poslal na podvodnou adresu až 4 BTC, protože si myslel, že se mu zpátky pošlou 8 BTC. Samozřejmě i on přišel nakrátko.
Nevěřte ničemu, co zní až příliš dobře
Při investování do kryptoměn je nutné řídit se základním pravidlem „nevěřit ničemu, co zní příliš dobře na to, aby to byla pravda.“ Zdůrazňujeme, abyste nevěřili nikomu, kdo vám slibuje rychlé zbohatnutí, dejte si velký pozor, pokud vám chce někdo spravovat vaši investici za vás (ve velkém % případů jde o jednoznačný podvod) a hlavně OVĚRUJTE VŠECHNY INFORMACE! Internet je plný recenzí ověřených důvěryhodných kryptoslužeb, které jsou na trhu již léta a také množství kvalitních instruktážních článků a videí (ve slovenštině i češtině) jak začít s kryptoměnami, aniž byste se okamžitě popálili. Věnujte vaši prvotní investici čas na studium namísto toho, abyste ho věnovali podvodníkovi, který se nabalí na váš účet.
Další zajímavé články
Rozhovor s tvůrci NFT série CzechPunks: Jak zaručí, že finance půjdou na slibované donate adresy?
Zapomeňte na Tik Tok či Instagram. „Nejžhavější“ aplikace souvisí s kryptoměnami
3400 dolarů do kryptoměny Shiba Inu udělalo investorovi 1,55 miliardy USD
Binance Coin chce napodobit Ethereum – odpálí šílenství nová aktualizace?
Zdroj: Kryptonovinky, scam-alert.io