Kolaps Silicon Valley Bank (SVB) přinutil investory přesunout své USDC z centralizovaných burz (CEX) na decentralizované burzy (DEX).
Odlivy z CEX často stoupají, když trhy zažívají bouřlivé časy. Uvedla to dnes analytická společnost Chainalysis v blogovém příspěvku 16. března. Podle nich se v takovém případě uživatelé obávají ztráty přístupu ke svým finančním prostředkům.
Odlivy v hodnotě 300 milionů USD
Data Chainalysis ukazují, že hodinové odlivy z CEX do DEX se 11. března vyšplhaly na více než 300 milionů USD. Stalo se tak krátce po pádu SVB, což můžeme vidět na následujícím obrázku.
Podobný jev byl pozorován během kolapsu kryptoměnové burzy FTX v loňském roce.
Údaje z blockchainové analytické platformy Token Terminal však naznačují, že nárůst denních objemů obchodování pro velké DEXy byl v obou případech krátkodobý.
Nejvíce se přesouval USDC
USDC byl jedním z hlavních aktiv přesouvaných do DEX, což podle Chainalysis nebylo překvapující vzhledem k faktu, že na USDC nastal depeging k americkému dolaru. Stalo se tak poté, co emitent tohoto stablecoinu, společnost Circle oznámila, že má u SVB uvízlé rezervy ve výši 3,3 miliardy USD. To přimělo mnohé CEX, jako je Coinbase, dočasně zastavit obchodování s USDC.
Překvapující však byl prudký nárůst akvizic USDC na velkých DEX, jako jsou Curve3pool a Uniswap.
„Několik aktiv zaznamenalo velké skoky v akvizici uživatelů, ale žádný nepřekonal USDC,“ uvedli.
Chainalysis poznamenala, že to mohlo být způsobeno důvěrou ve stablecoin. Někteří investoři vsadili na to, že USDC znovu získá svoji fixaci – což se jim podle údajů z CoinMarketCap i podařilo.
Zdroj: cointelegraph.com