Po nepříznivých událostech v Číně a komplikacích tamních těžařů, se přidává také Írán, který zakázal Bitcoin spolu s jeho těžbou. Jako důvod se uvádí snížení spotřeby elektřiny během letních měsíců.
Důvodem má být obrovská spotřeba energie v zemi
Tento zákaz následuje dřívější kroky, kdy centrální banka v zemi už na podzim minulého roku oznámila nařízení, jehož následkem mohly být Bitcoin a další kryptoměny oficiálně těženy pouze pod vládní kontrolou, pomocí dotované energie, a následně dodávány vládě k financování dovozu.
„Nemyslím si, že se centrální banka jakýmkoliv způsobem sáhne na Bitcoin,“ prohlásil loni Ziya Sadr, bitcoinový expert žijící v Teheránu. „Systém bude poskytovat pouze sazby a podobné položky a Bitcoin bude přenášen přímo od odesílatele k příjemci.“
Nejnovější zákaz však zachází mnohem dál, protože zakazuje těžbu Bitcoinu také těžařům s licencí. Jeho plošné zavedení bylo ve středu oznámeno prezidentem Hassanem Rouhanim. Ten zdůvodnil nutnost zákazu kvůli obrovským nárokům, které byly kladeny na národní energetickou rozvodnou síť ze strany těžařských aktivit Bitcoinu v zemi.
„Povolená těžba kryptoměn nespotřebovává mnoho elektřiny a potřebuje jen asi 300 megawattů,“ uvedl podle zprávy Rouhani. „Nicméně, jsou to neoprávnění těžaři kryptoměn, kteří spotřebovávají hodně elektřiny; spotřebují asi 2 000 megawattů.“ Prezident v projevu také uvedl, že značná část kryptoměnových aktivit, až 85 %, nemá požadovanou licenci. Z tohoto důvodu v zemi nedávno probíhaly represe cílené proti těžařům, kteří využívali elektřinu určenou k domácí spotřebě.
Podle zprávy Rouhani zakázal všechny operace těžby Bitcoinu, včetně těch povolených, kvůli energii, kterou využívají jak schválení, tak neschválení těžaři.
Zpráva neobjasnila, jak by Írán v provádění procesu zastavil těžaře Bitcoinu, kteří již u tohoto posledního zákazu operují neoprávněným způsobem.
Záměrem vlády je prý zajistit dostatek elektřiny pro domácnosti během horkých letních měsíců, kdy bývá spotřeba elektřiny nejvyšší, a proto má zákaz trvat jen do září.
Rozhodnutí může mít značné následky
Značný dopad může mít zákaz také na projekce těžby Bitcoinu, které předpovídají režimu v Teheránu zisky ve výši až $1 miliardy.
V dubnu Íránská centrální banka prohlásila, že licencované banky a směnárny v zemi mohou k platbám za dovoz používat Bitcoin, který byl vytěžen oficiálně schválenými těžaři. Tento krok byl zjevně učiněn, aby umožnil zemi působit mimo tradiční finanční kontroly, protože čelí mezinárodním ekonomickým sankcím.
Začátkem května se objevily zprávy, že íránské zpravodajské služby pátrají po rozsáhlých nelegálních kryptoměnových operacích. Těžařům kryptoměn v Íránu se přisuzuje vina za rozlehlé výpadky proudu. Nejde však jen o přerušení dodávek elektřiny, ale také o související zhoršující se kvalitu ovzduší.
Znovu tak sílí pokračující diskuze o energetické náročnosti Bitcoinu. Zásah proti těžbě kryptoměn přichází těsně po zprávách o širších zákazech v Číně. Na druhou stranu v Severní Americe se těžaři snaží najít způsoby, jak začít využívat více ekologičtější prostředky.
Zdroj: 1. cointelegraph.com, 2. bitcoinmagazine.com