Íránská policie údajně zabavila 7 000 strojů na těžbu Bitcoinu, které v zemi nelegálně fungovaly. Stroje byly nalezeny v opuštěné továrně západně od hlavního města.
Pokračující pronásledování nelegální těžby
Íránské úřady zabavily 7 000 strojů na těžbu kryptoměn, informovala o tom v úterý státní tisková agentura IRNA s tím, že se jedná o dosud největší zabavení strojů na těžbu kryptoměn v Íránu.
Teheránský policejní šéf, generál Hossein Rahimi, uvedl, že těžební stroje byly zabaveny na nelegální těžební farmě – opuštěné továrně západně od hlavního města.
Těžba kryptoměn je v Íránu povolenou činností a těžaři jsou povinni získat licenci od tamního ministerstva průmyslu, těžby a obchodu. Mnoho těžařů však v Íránu operuje bez získání licence, tvrdí úřady.
Začátkem tohoto měsíce zpravodajství Bitcoin.com oznámilo, že Írán za týden zabavil 3 000 zařízení na těžbu Bitcoinu. Kromě toho bylo zabaveno více než 500 zařízení v provincii Teherán, kde policisté již v uplynulém fiskálním roce uzavřeli 183 nelegálních farem na těžbu kryptoměn s 11 000 těžebních jednotek.
Studie zjistila, že Írán používá krypto k obcházení sankcí USA
Analýza společnosti Elliptic zabývající se analýzou blockchainu ukazuje, že přibližně 4,5 % veškeré těžby Bitcoinu se odehrává v Íránu a země k obcházení sankcí používá kryptoměny.
Vzhledem k tomu, že bývalý americký prezident Donald Trump ukončil teheránskou jadernou dohodu z roku 2015 a znovu zavedl téměř úplné ekonomické embargo na Írán, včetně zákazu veškerého dovozu, a to i dovozů z ropného, bankovního a lodního sektoru, musela se země obrátit ke kryptoměnám.
Podle výzkumných údajů shromážděných Cambridge Center for Alternative Finance do dubna 2020 se přibližně 4,5 % veškeré těžby bitcoinu odehrávalo v Íránu. To umožnilo zemi vydělat stovky milionů dolarů v kryptoměnách, které byly použity na nákup dovozů a zmírnění dopadu sankcí.
Elliptic dále uvedl, že těžba kryptoměn vyžaduje ekvivalent přibližně 10 milionů barelů ropy ročně, neboli 4 % celkového vývozu íránské ropy v roce 2020.
Írán nařídil, že těžaři Bitcoinu musí prodávat svůj BTC přímo centrální bance, který bude poté použit k financování dovozu. Komerční banky a směnárny byly rovněž oprávněny používat legálně vytěžený Bitcoin v zemi k platbě za dovoz.
Zákaz těžby kryptoměny je způsoben vysokou spotřebou energie
Poslední pozastavení činností na blockchainu není první překážkou, které čelí íránský krypto průmysl. Minulý měsíc oznámil íránský prezident Hassan Rouhani dočasný čtyřměsíční zákaz veškerých energeticky náročných kryptoměn.
Vzhledem k tomu, že mnoho Bitcoinových těžebních operací se v celé zemi snaží uniknout sankcím USA, tyto neregulované vysokoenergetické operace údajně způsobovaly časté výpadky energie.
Ministerstvo energetiky už dříve ukončilo 1620 nelegálních těžebních operací Bitcoinu s kapacitou 250 megawattů. Obhájci Bitcoinu však v té době zaznamenali, že výpadky proudu v zemi pokračovaly i poté, co úřady provedly tento zásah.
To by mohlo naznačovat, že energetická hladina Íránu nemusí být těžebními operacemi tak hluboce vyčerpána. Zákaz by místo toho mohl být znamením dalšího postupu země směrem k přísnějším předpisům o kryptoměnách.
Zdroj: 1. cointelegraph.com, 2. finance.yahoo.com, 3. news.bitcoin.com