Dvě prominentní postavy Jack Dorsey (Square/Block, Twitter) a Elon Musk (Tesla, SpaceX) se na Twitteru pustily do kritiky Webu 3.0, což je označení často spojeno s decentralizovaným internetem budoucnosti. Oba se totiž domnívají, že pojem decentralizace je v souvislosti s tím, co si fanoušci Webu 3.0 představují, použit nesprávně.
Kauza začala odpovědí Jacka Dorseyho na tweet rapera Cardi B, který se zeptal své komunity, zda mohou kryptoměny nahradit americký dolar. Dorsey mu odpověděl: „Ano, Bitcoin nahradí.“
Yes, Bitcoin will
— jack (@jack) December 21, 2021
Dorsey tímto tweetem odčlenil Bitcoin od ostatních kryptoměn, což však vzhledem k jeho bitcoinovému maximalismu není tak překvapující.
Následně o několik hodin později Doorsey téma zaměřil na zmiňovaný pojem Web 3.0, což má být označení pro něco, co má přinést novou éru internetu bez velkého vlivu obrovských technologických společností (Facebook, Google, Amazon apod.), kde jejich roli nahradí velké decentralizované blockchainové systémy a projekty na nich postavené. Mezi hlavní zastánce tohoto proudu patří mnozí představitelé altcoinové scény, přičemž mezi společnostmi, které vidí ve Webu 3.0 velkou příležitost, dominuje snad nejvíce VC firma Andreessen Horowitz, která používá i zkratku A16z.
,,Nevlastníte web3 (jako komunita pozn.red.). Vlastní jej VC a LPs (společnosti zaměřené na rizikové investice a Private Equity firmy). Nikdy se nezbaví vlivu jejich podnětů. V konečném důsledku jde o centralizovaný subjekt s jiným označením. Zjistěte si, do čeho jdete,” varoval Dorsey fanoušky Webu 3.0.
You don’t own “web3.”
The VCs and their LPs do. It will never escape their incentives. It’s ultimately a centralized entity with a different label.
Know what you’re getting into…
— jack (@jack) December 21, 2021
Na tento tweet reagoval následně i Elon Musk, který se zeptal: ,,Viděl už někdo Web3? Nemůžu to najít”. Dorsey mu odpověděl: ,,Je to někde mezi A a Z”, čímž jednoznačně narážel na firmu Andreessen Horowitz (a16z).
It’s somewhere between a and z
— jack (@jack) December 21, 2021
Na obranu Webu 3.0 následně přiběhl do diskuse Chris Dixon (cdixon.eth), známá postava Ethereum komunity, který se pokusil použít známé Gandhiho: ,,Nejprve vás ignorují, pak se vám smějí, pak s vámi bojují (nyní jsme tady) a pak vyhrajete.“
Dorsey mu však vzkázal: ,,Jste fondem, který je odhodlán stát se mediálním impériem, které nelze ignorovat. Avšak ne Gandhim.”
You’re a fund determined to be a media empire that can’t be ignored…not Gandhi.
— jack (@jack) December 21, 2021
Dorsey možná i tímto tweetem dal najevo, že Web 3.0 může mít budoucnost, jde ovšem o to v jaké formě a jak bude prezentován – prvky určité centralizace jsou totiž podle něj na Webu 3.0 naprosto zřejmé.
AdamR se následně přidal ke sledu lidí, kteří vyčítali Dorseymu jeho bitcoinový maximalismus, který ho prý zaslepuje. Trefně poznamenal, že samotný Dorsey svoji kariéru a úspěch Twitteru postavil i na množství financí, které se k němu dostaly přes společnosti zabývající se rizikovými investicemi.
Dorsey však k tomu doplnil: ,,A právě to je důvod, že vím přesně o čem mluvím.”
Poukázal na infografiku Messari o altcoinech
Zakladatel Twitteru, který se nedávno zbavil své pozice CEO této sociální sítě a zdá se, že se začíná více soustředit na Bitcoin a firmu Square (nově Block), následně ukázal info-grafiku z dílny analytické firmy Messari, která ukazuje, do jaké míry má množství altcoinových projektů „zabezpečenou“ podporu VC firem, protože za ni na začátku dostaly tučnou porci tokenů dané kryptoměny.
— benjamin c dean (@benjamindean) December 21, 2021
Z infografiky je zřejmé, že nejhůře (z pohledu decentralizace) jsou na tom velké projekty jako jsou Solana (48% tokenů dostali insiders), Avalanche (42%), Flow (58%), Internet Computer (39%) či Binance Coin ( 50%). Ne zrovna nejlépe je na tom i Polkadot, který dal 33% tokenů insiderům a 42% drží nadace.
V o něco lepší pozici, která naznačuje větší nezávislost na rizikových investorech, jsou Cardano (insiders 17%), Ethereum (insiders 15%) či Cosmos (22%).
Dorsey později v dalším tweetu chtěl naznačil, že proti Dixonovi a A16Z v podstatě nic nemá. ,,Věřím ve vás a ve vaši schopnost porozumět systémům. Je však důležité, abychom naši energii zaměřili na skutečně bezpečné a odolné technologie, které budou opravdu pod kontrolou masy lidí a ne jen pár jednotlivců nebo institucí.“
Jaké bude pokračování?
Diskuse o Webu 3.0 se pravděpodobně jen otevírá. Kritici Dorseyho mají pravdu v tom, že jeho stávající společnosti Twitter a Block (Square) jsou typickým příkladem Webu 2.0, tedy něčeho, co se má příchodu konkurenčního Webu 3.0 obávat. Nesnaží se tedy Dorsey kritikou Web 3.0 jen zachraňovat vlastní projekty? Tento pohled ale pravděpodobně nebude správný, protože minimálně firmu Block (bývalý Square) chce Dorsey opravdu transformovat na plnohodnotnou web 3.0 platformu. Block to dělá tím, že buduje decentralizovanou burzu pro Bitcoin (bez existence governance tokenu), hardwarovou peněženku pro BTC či ve spolupráci s Blockstreamem zakládá startup pro zelenou těžbu BTC pomocí solárních panelů.
Pokud jde o budoucnost Webu 3.0, je důležité, aby šlo opravdu o decentralizované platformy, a to nejen z pohledu jejich funkčnosti, ale také decentralizovaného řízení. Projekty, které se tváří jako Web 3.0 (resp. DeFi), u kterých je zřejmé, že ve skutečnosti mají nad nimi od začátku kontrolu jejich původní investoři (vlastní obrovské množství tokenů, z čeho čerpají benefity) a je tedy zřejmé, že vlastní i klíčová hlasovací práva, je velkou otázkou, zda opravdu lze mluvit o decentralizaci jako takové.
Zdroj: decrypt.co