Lugui Tillier, který je obchodním ředitelem společnosti Lumx z Rio De Janeiro, která se zaměřuje na Web3 řešení, uvedl své 3 katalyzátory býčího trhu v roce 2024, které stojí ve druhém sledu za nejzmiňovanějšími faktory jako jsou spuštění Bitcoin ETF, potenciální schválení Ethereum ETF a v neposlední řadě halving.
Co přinese nový býčí trh?
Každý tržní cyklus kryptoměn je podle Tilliera definován novými příběhy, které poutají pozornost a finance investorů, ať už jde o jednotlivce nebo o investiční společnosti v čele s VC firmami. Sledování těchto trendů je podle něj strategicky důležité pro orientaci v dynamice trhu.
Tillier tvrdí, že při analýze předešlých býčích trhů je zřejmé, že v každém z nich se vždy objevily nové příběhy. Ty formovaly vývoj oněho bullrunu. Příkladem je rok 2017, kdy dominovalo téma ICO, rok 2019 a DeFi projekty a konečně rok 2021 a NFT a metaverse.
V roce 2024 se však podle Tilliera objevují nové příběhy, jako jsou Ordinals, restaking, airdropy, reálná aktiva (RWAs) a GameFi. Tyto trendy jsou snadno identifikovatelné na sociálních sítích.
Budoucnost je v propojení blockchainů
Jednou z témat roku 2024 bude konkurenční boj mezi vývojářskými sadami pro řetězce (CDKs), superřetězci, vrstvami-3 a appchainy.
Například projekt Polygon a jemu podobné se „učili“ od Ethereum (ETH) a v tomto roce se stávají samostatnými ekosystémy, vytvářejícími vlastní vzájemně propojené ekosystémy. Příkladem je spuštění indického obchodu Flipkart na vlastním blockchainu s využitím CDK od Polygonu.
Flipkart is adopting a Polygon CDK-deployed Layer 2 chain to scale their web3 loyalty program, @0xFireDrops.
Since its launch in September, FireDrops has amassed 3.3m+ active wallets –no small feat.
A bespoke, Ethereum-based ZK L2 network will enable @Flipkart with a number of… pic.twitter.com/hlliQjEypg
— Polygon | Aggregated (@0xPolygon) December 7, 2023
Tento krok je strategický pro celý ekosystém. Firmy, které spouštějí vlastní řetězce, vytvářejí platformu pro budování dalších společností a zároveň Polygon přechází od všeobecného blockchainu k ekosystému specifických blockchainů s připojenou likviditou.
Bitcoin s funkcemi Ethereum
Významným trendem je také tzv. „Etherizace“ Bitcoinu (BTC) prostřednictvím protokolu Ordinals. Ten v roce 2023 popularizoval využívání BTC sítě k vytváření NFT kolekcí a vydávání nezaměnitelných tokenů.
Protokol Ordinals otevřel diskuse o nových způsobech využití BTC, což vede k různým inovacím, jako je například BVM umožňující vytvoření druhé vrstvy na BTC.
Existují však také návrhy na aktualizace BTC zaměřené na zvýšení programovatelnosti sítě, jako je například návrh OP_CAT.
Je tak velmi pravděpodobné, že v roce 2024 budeme svědky toho, že se na BTC budou dít nepředstavitelné věci. Například to, že Circle nebo Tether, společnosti stojící za nejznámějšími stablecoiny, na něm vydávají své stablecoiny. S největší pravděpodobností tak učiní prostřednictvím protokolu Taproot Assets Lightning Foundation.
Vzestup digitálních identit i díky airdropům
Téma digitálních identit zaujímá vlády i krypto komunity. Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou hlavním katalyzátorem, jak je již vidět v Brazílii, kde centrální banka testuje CBDC s velkými bankami a společnostmi.
Na straně institucí i kryptoměnové komunity může adopci digitálních identit podpořit trend airdropů, který by v budoucnu mohl zahrnovat proces ověření založený na digitálních identitách. Airdop je proces, při kterém se digitální aktiva, nejčastěji v podobě tokenů nebo kryptoměn, distribuují bezplatně mezi adresy digitálních peněženek, které si systém již odzkouší.
Zdroj: cointelegraph.com