Portál Cointelegraph pár dní před pondělním halvingem a v době, kdy Bitcoin atakoval cenu 10 tisíc dolarů, oslovil několik lidí z kryptoprůmyslu, aby se vyjádřil k tomu, co podle nich bude tento důležitý fundament pro Bitcoin znamenat v krátkodobém a dlouhodobějším horizontu.
Nejprve je třeba poznamenat, že ačkoli předchozí dva halvingy měly mimořádně pozitivní vliv na vývoj ceny Bitcoinu, tento třetí přichází v období, které nelze srovnávat s relativně klidnými lety 2012 a 2016. Ve světě totiž řádí pandemie koronaviru, která má obrovský negativní vliv na světové ekonomiky , které aktuálně čelí obrovské výzvě zachránit, co se ještě dá. Při uvažování nad tím, jak halving ovlivní cenu Bitcoinu proto je třeba zohlednit i tento nový faktor.
https://www.kryptonovinky.sk/halving-bitcoin-vplyv-na-cenu-deflacna-otazka/
Spoluzakladatel Ontology Andy Ji se k halvingu vyjádřil takto: ,,Tento halving bude jednoznačně jiný, než ten poslední. Bitcoin a kryptoměny nyní čelí obrovským výzvám, protože současné trendy, jako je deglobalizace a COVID-19 zásadně ovlivňují tento svět. „
Ji tvrdí, že můžeme být proto v souvislosti s halvingem „opatrně optimistický“, ale je méně pravděpodobné, že halving zvýší cenu Bitcoinu tak výrazně, jak tomu bylo naposledy.
Nicholas Pelecanos z NEM Ventures zas upozornil, že ačkoli halving z dlouhodobějšího hlediska přináší začátek nových bullrunů, analýzy zároveň naznačují, že bezprostředně po něm přicházejí krátkodobé výprodeje. ,,Po halvingu v roce 2012 následoval okamžitý 10-percenný propad a v roce 2016 padla cena až o 38%. Po obou halvinzích následoval přibližně 50-denní pokles Hashrate.“
Mati Greenspan, který je bývalým hlavním analytikem eToro a aktuálně stojí v čele své firmy Quantum Economics, zdůraznil, že efekt halvingu je v době, kdy FED přistupuje k bezprecedentním opatřením v souvislosti s kvantitativním uvolňováním, mimořádně důležitý. ,,Celá pozornost se v poslední době soustředí na Bitcoin, protože halving nám připomíná významnou jedinečnost tohoto aktiva, jeho digitální nedostatek. Zejména během tohoto období hromadného kvantitativního uvolňování na tradičních trzích.“
Joshua Mahoney, který je senior analytikem v IG, zas konstatoval: ,,Pravdou je, že situace je nyní velmi odlišná. Zoufalá snaha udržet trhy nad vodou a tlačit je výš a výš znamená, že pravděpodobně uvidíme stále více pobídek. Je to dobré pro Bitcoin a další nefinanční aktiva, jako je zlato. „
Ze širšího hlediska lze říci, že obrovský nárůst uvolňování centrálních bank a státního dluhu vede k komu, že mnozí cítí potřebu ukládat své bohatství do alternativních aktiv, aby předešli zjevnému znehodnocení. ,,Vypadá to tak, že tato cesta přispívá historickému trendu před halvingem, který by mohl odstartovat výrazný růst v následujícím roce. „
Pascal Gauthier z Ledger tvrdí, že evidují výrazný nárůst zájmu ze strany institucionálních investorů. ,,I když nevíme, jak nadcházející halving ovlivní cenu bitcoinu, víme, že investice se lijí na institucionální trh a do bitcoinu investuje více jednotlivců než kdykoliv předtím,“ uvedl.
zdroj: cointelegraph.com