Rostoucí poptávka po využívání kryptoměn je v zájmu každého fanouška kryptoměn, avšak s jednou výjimkou – když tuto poptávku pohánějí špatné úmysly. V případě Ruska se proto otevírá otázka, do jaké míry může být Bitcoin (BTC), který je jen nestrannou nezaujatou technologií, využit ve prospěch zájmů Vladimira Putina.
Ačkoli světové velmoci zprvu s přísnými sankcemi proti Rusku po napadení Ukrajiny otálely, nejnovější kroky, které hovoří o odstavení Ruska od platebního systému SWIFT v kombinaci se zmrazením rezerv ruské centrální banky ze strany USA a EU, budou Putinův režim mimořádně bolet.
Fanoušci Bitcoinu se proto obávají, že Putin zatlačený do kouta by mohl využít kryptoměny jako nástroj, kterým se pokusí vyhnout mezinárodním sankcím, nebo alespoň zmírnit tím jejich dopad.
Naznačila to také Caroline Malcolmová, která je vedoucí blockchainové analytické platformy Chainalysis. Upozornila však, že Bitcoin je jen pseudoanonymní, čili pokročilé analytické funkce mohou pomoci k identifikaci bitcoinů, které by využívalo Rusko. Jinak řečeno Bitcoin neposkytuje Rusku jakousi „stříbrnou kulku“, která by mu automaticky pomohla vyhnout se sankcím.
Zcela jednoznačně a až tak jednoduché to však není a nelze garantovat, že minimálně určitou část financí nedokáže Rusko přes Bitcoin převést. Ještě před útokem Ruska na Ukrajinu před zneužíváním kryptoměn k nelegální činnosti varovalo také ministerstvo financí USA. ,,Tyto technologie nabízejí zlověstným aktérům příležitost držet a realizovat finanční převody mimo finanční systém. Také posilují naše protivníky, kteří se snaží budovat nové finanční platební systémy určené ke snížení globální role dolaru,“ tvrdilo americké ministerstvo.
Portál DeCrypt k tomu doplňuje, že například Severní Korea financovala svůj jaderný program a program balistických raket i díky kybernetickým útokům a díky příjmům spojeným z hackování kryptoměnových burz. K takovému závěru dospěla například i Organizace spojených národů, která tvrdí, že Severní Korea za tímto účelem aktivně zaměstnává hackery a také těží Bitcoin a anonymní kryptoměnu Monero.
Ransomware útoky
Jednou z hlavních metod, jak se může Rusko pomocí kryptoměn vyhnout sankcím jsou ransomware útoky, které jsou již déle připasovány na ruský vrub. Chainalysis nedávno informovala, že ruští hackeři měli na loňských ransomware útocích pravděpodobně až 74% podíl s konstatováním, že „tyto útoky byly s vysokou pravděpodobností spojeny s Ruskem“.
Ruské hackery zodpovědné za část těchto útoků měla údajně mezitím zadržet ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) a to na přímou žádost USA. V současnosti se však zpochybňuje, zda to byla skutečná pravda. ,,Není známo, kdo byl ve skutečnosti zatčen. Byli to jen nějací nastrčení lidé, nebo hlavní aktéři? Nic víc o tom nevíme,“ řekl k tomuto tématu pro portál DeCrypt bývalý agent FBI Crane Hassold.
Těžba Bitcoinu
Kromě ransomware útoků může Rusko benefitovat také ze samotné bitcoinové těžby. Poté, co Čína zakázala těžbu kryptoměn, se podíl Ruska na celkovém hashratu výrazně zvýšil a Putin ještě před invazí na Ukrajinu uvedl, že Rusko má v oblasti těžby Bitcoinu „určité benefity“, přičemž poukázal na to, že disponuje přebytkem elektřiny a dobře vyškoleným personálem.
,,Velká část ruské těžby Bitcoinu je poháněna domácím zemním plynem nebo vodními elektrárnami na Sibiři. Je nepravděpodobné, že by došlo k poklesu hashrate, pokud sankce neovlivní poskytovatele mining poolů,“ uvedl Will Foxley z firmy Cmpass Mining.
Není známo, zda Rusko vlastní nějaké kryptoměny. Oficiálně to rozhodně nepřiznává, přičemž nedávné zprávy hovořily o tom, že Ruská centrální banka je chce dokonce zakázat. Putin a také ruské Ministerstvo financí však ještě před ostudným útokem na svého souseda naznačovaly, že chtějí jít naopak cestou jejich přísné regulace.
Jak proti tomu bojovat?
Jak by tedy mohly ostatní země bojovat proti zneužívání kryptoměn Putinovým režimem?
Společnost Chainalysis tvrdí, že vlády by měly investovat do analýzy blockchainu, tedy využívat stávající onchain analytické platformy, které jim mohou pomoci ve snaze identifikovat bitcoiny, resp. jiné kryptoměny, které používá Rusko k financování svého režimu. ,,Transparentnost blockchainu v kombinaci s těmito nástroji může být účinnou strategií, která zajistí, že sankce zůstanou důvěryhodným odstrašujícím prostředkem.“
Je možné, že si to uvědomuje i americké Ministerstvo financí, které k uvaleným sankcím na Rusko uvedlo, že musí při snaze dosáhnout jejich co nejvyšší efektivity aktivně spolupracovat i s občanskou společností, s médii a také s „prostorem digitálních aktiv.“
Zdroj:decrypt.co