Ačkoli mnozí odborníci na kryptoměny rychle vyvracejí mýty o tom, že režim Vladimíra Putina může efektivně využít Bitcoin a jiné decentralizované kryptoměny k obcházení přísných sankcí západních velmocí, politici a bankéři, kteří volají po přísnější regulaci či dokonce zákazu kryptoměn, mohou této situace využít pro své zájmy.
Bitcoin ve své 13leté historii nezažil válku takového globálního charakteru, jaká dnes probíhá na Ukrajině. Tedy až do těchto dnů. Otevírají se tak v souvislosti s ním zcela nová témata, mezi něž patří i to, jak se díky kryptoměnám běžní Rusové či ruští oligarchové snaží zachránit svůj majetek, který se pro padající cenu rublu extrémně rychle znehodnocuje, ale i možnost, jak by mohl Putinův režim použít Bitcoin k obejití přísných západních sankcí, mezi které patří zablokování ruského přístupu k platebnímu systému SWIFT (alespoň částečné) či zmrazení rezerv ruské centrální banky v USA a EU. Že by to pro Rusko bylo velmi komplikované a pravděpodobně i nemožné vysvětlují odborníci na kryptoměny, to ale neznamená, že politici, ať už pro špatnou informovanost nebo záměrně, nevyužijí této příležitosti k prosazení přísných regulací kryptoměn v takovém rozsahu, o kterém někteří „snili“ již dříve.
Jaké nejpřísnější regulace by se mohly prosadit?
Mezi pro Bitcoin nejnebezpečnější regulace by mohla patřit tato nařízení:
- Vyžadování od bitcoinových těžařů, aby respektovali tzv. bitcoinové těžaře. černou listinu bitcoinových adres, které jsou přiřazeny k Rusku a jinak řečeno, aby netěžily takové bloky, na kterých se nacházejí transakce spojené s těmito adresami. Regulátoři by je k tomu mohli přimět pod hrozbou přísných sankcí či pokut.
- Vyžadování od bitcoinových těžařů, aby respektovali tzv. bitcoinové těžaře. bílou listinu – šlo by jen o adresy, u kterých by mohla známá totožnost vlastníka dané adresy (šlo by o ještě extrémnější regulaci)
- Vyžadování od kryptoměnových burz, aby umožnily odesílání kryptoměn pouze na ověřené adresy, tedy ty, u kterých je zřejmé, kdo je jejich vlastníkem na základě KYC
Všechny formy takové regulace jsou pro Bitcoin, ale i jiné kryptoměny extrémně nebezpečné, protože ohrožují jejich decentralizaci a soukromí uživatelů. Pro zachování si současných vlastností Bitcoinu bude proto důležité, aby byla těžba bitcoinu nadále co nejdecentralizovanější.
Mnozí velcí těžaři Bitcoinu a zejména ti, kteří působí na západě, mezi nimiž je již mnoho firem obchodovaných na burzách, by se museli takovým přísným nařízením podle všeho přizpůsobit, protože v opačném případě by byl ohrožen jejich byznys. Zároveň si ovšem zřejmě i oni uvědomují, že krok vedoucí k takové cenzuře Bitcoinu by mohl vést až k zániku jeho předních benefitů. Jinak řečeno ničily by produkt, ze kterého profitují.
Bitcoin tak zřejmě čeká zcela nová vážná výzva, v jejímž rámci sehraje důležitou roli vůle bitcoinerů od provozovatelů nodů, přes těžaře až po běžné držitele ochránit ty vlastnosti Bitcoinu, pro které se stal tak výjimečným a populárním.
Obsah tohoto textu byl inspirován článkem z portálu TFTC.io. Jako první na něj upozornil v rámci československé komunity ambasador Trezoru Josef Tětek na stránkách facebookové skupiny Bitcoinová komunita.
Zdroj: Autor, tftc.io