Generální ředitel společnosti CoinMENA Talal Tabbaa se domnívá, že kolaps FTX nezmění vizi SAE stát se globálním kryptocentrem.
Spojitost FTX a krypto ekosystému v Dubaji
- Burza FTX byla jednou z prvních burz, které získaly povolení od dubajského úřadu pro regulaci virtuálních aktiv (VARA), aby zde mohla působit
- V červenci bylo burze FTX schváleno, aby mohla pokračovat v testování a provozu v rámci programu Minimum Viable Product (MVP)
- Vzhledem k okolnostem kolem burzy FTX úřad VARA nedávno zrušil schválení pro místní protějšek FTX, FTX MENA.
Jaký dopad bude mít krach FTX dle předních představitelů dubajského průmyslu?
- Kokila Alagh, zakladatelka a generální ředitelka společnosti KARM Legal Consultants, se domnívá, že kolaps FTX povede k větší kontrole a pečlivosti před schválením projektů v rámci dubajského licenčního procesu. Vysvětluje:
„Vzhledem ke zneužití finančních prostředků nebo omezenému zveřejňování informací ze strany FTX se nyní tyto licenční orgány musí do této technologie hlouběji ponořit. Pouhé předkládání finančních dokumentů nebude stačit, jednou z cest vpřed by mohlo být průběžné monitorování těchto platforem v reálném čase.“
- Alagh dále uvedla, že:
„Jakýkoli větší neúspěch v rostoucím sektoru dává prostor silnějším projektům, aby se postavily do čela a vyčistily jej od projektů, které nemají silný základ“.
- Irina Heaverová, partnerka advokátní kanceláře Keystone Law Middle East, se rovněž domnívá, že se chystá zpřísnění regulace a uvedla, že by úřady měly zvážit, jak zlepšit dohled nad influencery, kteří propagují „rug pulls, pump and dump schémata a prodeje tokenů bez skutečné hodnoty“.
- Heaverová jako příklad uvedla Kevina OĹearyho, hvězdu Žraločího tanku (americké podnikatelské televizní reality show), který propagoval burzu FTX a lidé tak mohli vložit své prostředky do FTX poté, co se nechali přesvědčit
- Talal Tabbaa, generální ředitel obchodní platformy CoinMENA, která získala prozatímní licenci od VARA, uvedl, že se „Jednalo spíše o institucionální než technická selhání“. A poukázal na to, že incidenty s Lunou, Voyagerem, Celsiem a FTX byly selháním správy a účinného řízení rizik, a nikoli selháním kryptografického průmyslu jako takového a toto rozlišení považuje za velmi důležité.
- Generální ředitel společnosti CoinMENA také přirovnal tento incident k „dot-com“ bublině. Podle Tabbaa, když „dot-com“ bublina splaskla, nešlo o problém internetu, ale o selhání společností, které na internetu stavěly. Výkonný ředitel poznamenal, že totéž se v současné době týká i kryptografického prostoru.
Zdroj: Cointelegraph.com