O tom, jak kryptoměny bezpečně uchovávat kryptoměny, již pojednává obrovská spousta návodů, které lze snadno najít. Co ale dělat, když jsem milovník hazardu a chci své kryptoměny uložit tak, abych měl značnou šanci o ně přijít? Věříme, že takových návodů moc neznáte. Proto jsme se rozhodli vyplnit tuto mezeru na trhu a naučit Vás, jakým způsobem se dá o kryptoměny velice jednoduše přijít.
Držet kryptoměny na burze
[+] kryptoměny s velkou pravděpodobností neztratíte hned
[+] můžete je jednoduše a rychle směnit přímo na burze
[-] neobejdete se bez splnění KYC a AML procesu (často i scanu občanské průkazu apod.)
[-] čím déle takto budete kryptoměny držet, tím větší je šance, že o ně přijdete
Ač se může zdát jako dobrý nápad uchovávat kryptoměny u nějaké velké a na první pohled spolehlivé instituce, rozhodně není! Větší obnosy kryptoměn, které burzy spravují, totiž se sebou samozřejmě nesou mnohem větší riziko toho, že se někdo pokusí o jejich vykradení. Stačí si zadat do vyhledávače klíčová slova typu “exchange hack“ a sami uvidíte, že v historii případů hackerských útoků na burz bylo již víc než dost. A to ať už se jedná o hackerský útok zvenku či podvod přímo ze strany burzy.
Nechat si pomoci “důvěryhodným“ známým
[+] rychlý a jednoduchý způsob
[+] nemusíte kryptoměnám absolutně vůbec rozumět
[+] nepotřebujete si koupit žádnou např. HW peněženku apod.
[-] je určitě možné, že přijdete o kryptoměny i o kamaráda
Tato možnost představuje jeden z nejobvyklejších způsobů, jak úplní nováčci vstupují do kryptoměn. Je to ale správně? Záleží zde na důvěře, kterou jste ochotni dávat. Jednoduše se ale může stát, že člověk o kryptoměnách téměř vůbec nic neví, ale od kamaráda slyší, jak si může sám kryptoměny těžit a přijít na krásné zisky. Mimo to nabídne, že se klidně o těžbu postará, se vším poradí a kryptoměny může i spravovat. Problém ale přijde, když na kryptoměnách doopravdy pořádně vyděláte. Nikdy nevíte, kdy v tomto případě přijdete na to, že vlastně žádné kryptoměny nemáte. No, a vlastně ani kamaráda. V dobu, kdy jste o těžbě neměli žádný přehled, je pak velice složité zjišťovat, jestli jste byli podvedeni, nebo jestli šlo doopravdy o technickou chybu, jak je Vám tvrzeno…
A co papírová peněženka?
[+] fyzická papírová podoba – nejde hacknout
[+] levnější než hardwarová peněženka
[-] nepraktická – trvá, než se k ní dostanete a obnovíte ji
[-] ani ta není stoprocentní jistotou
[-] hoří
Oblíbenost papírových peněženek plyne zejména z jednoduchosti a levnosti jejich vytvoření. Zkrátka stačí opsat 12-24 slov, nebo vytisknout 2 QR kódy. Ani papírová peněženka však rozhodně není ideální volbou. A to i v dobu, co nebudeme rozebírat to, že je její využití nepraktické, kdy je nutné ji opravdu bezpečně skladovat. To se totiž dá vyřešit větším množstvím kopií na bezpečných místech.
Papírová peněženka tak vzbuzuje důvěru, že na rozdíl od minulých případů kryptoměny doopravdy vlastníte. To, co vytěžíte, můžete sledovat na různých blockchainových explorerech, kde vidíte, že vše jde opravdu na Vaši adresu. A bez privátního klíče není šance, že by Vám kryptoměny někdo ukradl. Jak je tedy možné, že již v minulosti byla spousta papírových peněženek úspěšně napadena?
Problém je samotný proces vytváření tohoto typu peněženek. Pokud ten totiž bude sledován či ovlivněn nějakou třetí stranou, již nejste jediní, kdo má přístup ke klíčům. A to navíc není problém jen online generátorů, ale ač je v tomto případě zpravidla výhodnější být offline, bohužel nemusí pomoci ani to.
Software, který k tvorbě peněženky použijete, Vám totiž může jednoduše podstrčit podvodný generátor. To funguje jednoduše tak, že software dokola generuje jednu sadu klíčů. Možné jsou i tisíce takových klíčů, problém je však, že všechny zná i třetí strana. A v tomhle případě Vám tak samozřejmě nepomůže ani to, že Váš počítač nemůže odesílat žádné informace.
A zase jsme u toho, že problémem zde může být důvěra. Zkrátka a dobře totiž musíte věřit nějaké společnosti či webové stránce, že Vás nepodvede. Smutné pak je, že ověřit si jejich poctivost není úplně jednoduché, protože si i podvodníci (a často obzvlášť ti) dávají na své práci záležet. To se projeví třeba na tom, jak důvěryhodně vypadají jejich pěkné a propracované webové stránky (včetně “zámečku“/HTTPS, který dnes může mít úplně každý), narazíte na ně v reklamě na Google či jiné známé platformě, a to rozhodně není vše.
Není však třeba zoufat, způsoby, jak přijít o své kryptoměny jsme ještě ani zdaleka nevyčerpali. Hned na úvod dalšího dílu se proto podíváme na hardwarové peněženky, které jsou považovány za jeden z nejbezpečnějších způsobů, jak ochránit své kryptoměny. A už teď Vám prozradíme, že víme i to, jak přijít o své kryptoměny s jejich využitím.
Rád bych vás společně s našim těžebním týmem pozval na unikátní webinář o ziskové těžbě kryptoměn, kde se dozvíte vše o aktuálním těžebním know-how. ZDE se můžete zaregistrovat!
Ing. Jan Smetena
Zakladatel a spolumajitel Starmine holdingu
Dodavatel a operátor technologie 10x laboratory s.r.o.