Webový portál Beincrypto analyzoval situaci kolem druhé největší kryptoměny – Ethereum (ETH). Poukázal přitom na vtip Vitalika Buterina z roku 2018, kdy zakladatel Ethereum žertoval, že ETH bude deflační měnou. Následný vývoj na ETH však tento vtip učinil nečekaně prozíravým.
Díky souhře technologických pokroků dnes křivka nabídky ETH zažívá dramatický posun. Klíčovými aktéry tohoto nečekaného zvratu událostí jsou spalovací mechanismus EIP-1559 a vliv merge Ethereum (přechod na Proof of stake konsensus) na nabídkovou křivku ETH.
Návrh na zlepšení ETH (EIP 1559), který je hlavní součástí hard forku London, zavedl mechanismus pro spálení části transakčních poplatků. Tato jedinečná funkce má zásadní vliv na dynamiku nabídky ETH. Pravidelným spalováním ETH totiž aktualizace EIP-1559 účinně snižuje celkovou nabídku této kryptoměny. Jinak řečeno počet ETH v oběhu klesá a za určitých okolností rychlejším tempem, než vznikají nové ETH. To znamená, že ETH se stává deflační měnou.
Současně přechod ETH z mechanismu Proof-of-Work (PoW) na mechanismus konsensu Proof-of-Stake (PoS) výrazně změnil rychlost tvorby nových tokenů. V modelu PoW, mineři vytvářeli nové ETH při přidávání transakcí do blockchainu. Model PoS však tuto míru tvorby nových ETH drasticky snižuje.
Tyto technologické pokroky neúmyslně tedy vedou Ethereum k opravdu reálné deflaci. Je to výrazný odklon od Buterinovy původní vize, kdy bylo vnímáno Ethereum jako inflační měna. Přesto je to změna, která by mohla mít výrazné důsledky pro budoucnost ETH.
For those still wondering whether or not https://t.co/z44anVrOuT was an April Fool's joke, the answer is: it was an April Fool's meta-joke. *The point* was seeing people argue about whether or not the proposal is "real".
— vitalik.eth (@VitalikButerin) April 2, 2018
Co přinesla deflace?
Jelikož se celková nabídka ETH snižuje, zvyšuje se vzácnost tohoto tokenu respektive kryptoměny. Jak naznačuje ekonomická teorie, snížená nabídka může zvýšit hodnotu tohoto aktiva.
V oblasti kryptoměn, neplánovaný limit nabídky ETH vybízí ke srovnání s bitcoinem (BTC), největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace.
BTC má pevně stanovený limit nabídky 21 milionů mincí. Po vytěžení těchto mincí již nebudou existovat žádné nové BTC. Bitcoin je však stále inflační, jen bitcoinů se těží každé čtyři roky méně. Neplánovaný limit nabídky ETH jej staví do podobné pozice, což potenciálně zvyšuje jeho přitažlivost jako udrřitele hodnoty. Dokonce teoreticky i více, jelikož zatímco bitcoiny přibývají pomalejším tempem, Ethery reálně ubývají.
Beincrypto u tématu deflace zohlednila také zlato, tradiční zabezpečení proti inflaci. Nabídka zlata, podobně jako nabídka BTC, je přirozeně omezená. V určitém okamžiku nám zlato může dojít. Tento nedostatek byl po staletí klíčovým faktorem jeho hodnoty. I v případě zlata tedy platí, že jeho inflace je pomalá a nízká. Nelze však mluvit o deflaci v pravém slova smyslu.
Transakční poplatky
Jednou z potenciálních výzev pro Ethereum jako deflační měnu jsou podle portálu Beincrypto transakční náklady sítě. Jelikož se ETH stává vzácnějším, transakční poplatky se mohou zvýšit. Vyšší transakční poplatky by mohly uživatele odradit od používání sítě, což by mohlo omezit růst ETH. Tyto obavy by však měly být zváženy v porovnání s potenciálními benefity.
Omezená nabídka by však na druhou stranu mohla přilákat novou vlnu investorů a posílit pozici ETH na trhu. Nedostatek často zvyšuje přitažlivost aktiva. Po zavedení neúmyslného omezení nabídky se ETH stává atraktivnější investicí. To by mohlo povzbudit více účastníků trhu, zvýšit poptávku a potenciálně zvýšit hodnotu tokenu.
Zde si však redakce Beincrypto položila další otázku: Mohl by limit nabídky změnit základní povahu ETH?
ETH se tradičně oceňuje pro svou užitečnost, zejména pro své schopnosti se chytrými kontrakty. S omezením nabídky se může vyvinout na úložiště hodnoty, podobně jako BTC nebo zlato.
V úvahu přichází i DeFi
Když uvažujeme o budoucnosti ETH, stojí za to zvážit širší ekosystém. ETH je základem rozvíjejícího se sektoru decentralizovaných financí – DeFi. Omezení nabídky má proto důsledky, které přesahují samotné ETH.
Projekty DeFi často používají ETH jako jistotu. S omezenou nabídkou by se hodnota této jistoty mohla zvýšit, což by potenciálně zvýšilo hodnotu celého sektoru DeFi. Na druhé straně, zvýšené transakční náklady by mohly způsobit, že aplikace DeFi budou méně dostupné, což by mohlo potlačit inovace.
Ethereum's supply has decreased by more than 70,000 $ETH since The Merge. pic.twitter.com/RDkg5oCp9e
— Delphi Digital (@Delphi_Digital) March 28, 2023
Limit na nabídku ETH podle redakce Beincrypto tedy představuje pro kryptoměnu významný milník. To, co začalo jako Buterinův nezávazný vtip, se nyní změnilo na definiční charakteristiku ekonomického modelu ETH. Příchod EIP-1559 a přechod na mechanismus konsensu PoS nechtěně vytvořily deflační dynamiku s potenciálními důsledky daleko přesahujícími jeho původní záměr.
Jelikož Ethereum pokračuje ve své cestě, příběh jeho neplánovaného omezení slouží jako připomínka nepředvídatelné a dynamické povahy světa kryptoměn. Jako pozorovatelé a účastníci tohoto prostoru můžeme jen předvídat, přizpůsobovat se a učit.
Zdroj: beincrypto.com