Po měsících nejistoty vypadá situace tak, že miliardář Elon Musk opravdu koupí společnost Twitter. Portál Cointelegraph se zamyslel nad tím, jak by mohl pod svým „velením“ změnit její stejnojmennou sociální síť, která hraje důležitou roli i v sektoru kryptoměn. Potvrzuje to zhruba 120 000 denních „tweetů“ s hashtagem #BTC.
V první řadě se očekává, že Elon Musk se pokusí podpořit na Twitteru výraznější svobodu projevu, což je jedna z věci, které této sociální síti vyčítal ještě v době, kdy nebylo známo, že ji chce celou koupit.
Trnem v oku je také velké množství spam botů, které buď šíří politickou propagandu, nebo propagují podvodná investiční schémata. Musk pro ně téměř vycouval z dohody o koupi Twitteru, což se však v předchozích dnech nakonec změnilo.
,,Nejvyšší prioritou, kterou bych měl, by bylo odstranění spamu a podvodných robotů a jejich armád, které jsou na Twitteru,” přiznal Musk ještě v dubnu na konferenci TED Talk ve Vancouveru v době, kdy ještě nebylo zřejmé, jak se situace vyvine: ,,Celkově zhoršují tento produkt (Twitter). Pokud bych dostal dogecoin za každý kryptopodvod, který jsem viděl, měl bych 100 miliard dogecoinů,“ zavtipkoval způsobem, při kterém opět připomněl jeho oblíbenou kryptoměnu.
V souvislosti s přechodem Twitteru pod kontrolu Elona Muska lze proto očekávat, že z toho může čerpat i Dogecoin (DOGE). Není překvapením, že právě cena této kryptoměny v den, kdy Musk oznámil, že Twitter nakonec koupí, posílila o 8%.
Pokud jde o svobodu projevu, očekává se, že na Twitter by se mohl vrátit i Donald Trump, což naznačila vyjádření Muska z předchozích měsíců: ,,Doufám, že i moji nejhorší kritici zůstanou na Twitteru, protože právě to znamená skutečnou svobodu slova.”
Vlivný účet bývalého prezidenta USA byl současným vedením Twitteru zablokován po 6. lednu 2021 po vzpouře v Kapitolu. Dodnes se spekuluje, že s ní měl Trump něco společného, přičemž podpořit ji mohl minimálně skrze své mnohdy velmi kontroverzní tweety.
Je možné, že když Musk získá kontrolu na Twitterem, rozhodne se podrobit jeho kód veřejné kontrole – jinak řečeno udělá z něj open source, což umožní tento kód číst a navrhovat případně změny v jeho fungování.
Další možností je, že Musk povolí uveřejňování delších tweetů – už dříve nastínil, že by tuto funkci uvítal. Stejně tak by mohl povolit editaci již uveřejněných příspěvků. Twitter ji již mezitím začal testovat v rámci prémiových účtů Twitter Blue a nyní ji postupně spouští v Kanadě, Austrálii a v Novém Zélandu, kde lze upravit tweet do 30 minut po prvním publikování.
https://twitter.com/TwitterBlue/status/1576980429814759424
Obecně se reakce na přechod Twitteru pod kontrolu tohoto kontroverzního, ale nesmírně úspěšného miliardáře různí. Zatímco jeho zastánci si myslí, že posune tuto sociální síť na novou úroveň, jiní mají obavy, že půjde nesprávným směrem. Zajímavé je například to, že mnozí zaměstnanci Twitteru po zjištění, že Musk bude jejich nový šéf, naznačili vůli opustit tuto firmu. Musk po potvrzení, že se obchod nakonec zrealizuje, naznačil, že Twitter použije jako součást jeho plánu vytvořit „aplikaci na všechno.“
Musk získá Twitter za předem dohodnutých 44 miliard dolarů. 500 milionů dolarů k tomu přispěje i největší kryptoměnová burza Binance, která by teoreticky mohla z tohoto kroku také těžit.
Zdroj:cointelegraph.com