Mohamed El-Masri, výkonný ředitel společnosti PermianChain, která se zabývá tokenizovaným obchodováním s energií, tvrdí, že zemní plyn zažívá obrovský nárůst poptávky díky těžbě Bitcoinu (BTC) a provozu datových center umělé inteligence.
Recyklace nevyužité energie
El- Masri uvádí, že část současné poptávky po plynu by mohla být pokryta konverzí zemního plynu ze spalování na energii využitelnou pro těžbu kryptomen a výkonnou výpočetní techniku.
„Ročně se ve světě spaluje přibližně 147 miliard m³ zemního plynu, což by mohlo generovat příjem až 16 miliard USD, pokud by se tento plyn prodal na trhu,“ zdůraznil.
El- Masri zároveň vysvětlil, že těžba Bitcoinu dokáže znásobit hodnotu plynu až 12násobně.
Poukázal přitom na fakt, že přeměna nevyužité energie na finanční aktiva demonstruje potenciál těžby kryptoměn a tokenizace reálných aktiv při podpoře udržitelnosti.
Inovace v energetickém využití
Těžaři Bitcoinu jsou kvůli neustále rostoucí těžební náročnosti nuceni hledat inovativní a levné zdroje energie.
Například společnost MARA v květnu letošního roku uzavřela partnerství s vládou Keni ohledně rozvoje sektoru obnovitelných zdrojů energie.
Z dat Mezinárodní obchodní zprávy (ITA) tvoří geotermální energie a vodní elektrárny až 41 % a 30 % obnovitelných zdrojů energie této africké země.
Dalším průkopníkem v oblasti udržitelnosti je systém přeměny metanu ze skládek na elektřinu, která může být také využita k těžbě.
Takový systém nejen snižuje emise metanu, ale poskytuje také atraktivní a nízkonákladový zdroj energie.
Obrácené využití energie
Energetická transformace funguje i opačně. V roce 2022 společnost MARA využila přebytečné teplo z těžby na vytápění celého města ve Finsku.
Tím dokázala, že přebytečná energie může přinést užitek i mimo sféru kryptoměn.
Top burzy