Proč vybírat kryptoměny z burz?
Kryptoměnové burzy jsou nejpoužívanějším nástrojem ke koupi, prodeji a obchodování kryptoměn. Ty nejznámější a námi doporučenou jsme představili zde.
Pokud však jde o bezpečnou úschovu kryptoměn, uživatelé by si tyto burzy určitě neměli zaměňovat s „peněženkami”.
Důvody jsou dva – burzy mohou být hacknuty, jako například burza Mt. Gox, ze které v roce 2014 ukradli hackeři přes 800 000 BTC, nebo mohou zkrachovat, jako například velká burza FTX v roce 2022. Pokud by se to stalo i vaší burze, hrozí, že kryptoměny, které jste na ní měli, už nikdy neuvidíte .
Obrázek: Oznámení na burze FTX o nemožnosti výběru kryptoměn z této platformy. Následně tato burza zbankrotovala a přibližně milion lidí přišlo o kryptoměny, které měli na ní „uloženy“.
Kryptoměny držte na privátních peněženkách
Kryptoměny z tohoto důvodu doporučujeme po jejich koupi, a pokud je aktivně na burze neobchodujete, bezpečně převést na privátní peněženku, u které máte kryptoměny pod výhradní kontrolou právě vy. Ilustrační návod jak na to naleznete právě níže v tomto článku.
Dělení privátních peněženek
Pokud jde o samotné privátní peněženky, dělíme je do dvou základních kategorií.
První jsou softwarové peněženky (horké peněženky), tedy ty, které si můžete nainstalovat do počítače, nebo formou aplikace do mobilu. Za horké jsou označovány z důvodu, že jsou připojeny k internetu. Ty nejběžnější a nejpoužívanější jsme představili a zhodnotili zde.
Druhou jsou bezpečnější hardwarové peněženky (požívá se i pojem studené peněženky), které drží „privátní klíč“ (seed) mimo online svět, což znamená, že nehrozí, aby byla vaše peněženka napadena na dálku. Mezi nejpoužívanější patří HW peněženky firem Trezor a Ledger.
Obrázek: Vlevo HW peněženka Trezor Model T, vpravo peněženka Ledger Nano X.
Po které z HW peněženek sáhnout? Pomoci vám může i náš článek, ve kterém jsme je hodnotili a vybrali nejlepší.
Poznámka: Privátní klíč, respektive seed, je kombinace 12 nebo 24 slov, která jsou alfou a omegou vašeho přístupu k vaší privátní peněžence. Daná peněženka vám jej vygeneruje při jejím vytváření. Musíte si jej zapsat (ne digitální formou) a následně bezpečně uložit tak, abyste ho neztratili, neukradli vám ho, nebo se neznehodnotil.
Pozor! Mezi nejběžnější podvody ve světě kryptoměn patří také pokusy o útoky na privátní peněženky. Jak tyto podvody fungují a jak se vůči nim správně bránit? Přečtěte si tento článek.
Návod
Existuje spousta kryptoměnových burz a několik druhů softwarových i hardwarových peněženek. Pokud však jde o posílání kryptoměn z burz na privátní peněženky, postup je však ve většině případů velmi podobný jen s tím rozdílem, že designově vypadají dané burzy a peněženky odlišně.
V rámci našeho návodu jsme zvolili jako burzu, ze které budeme vybírat kryptoměny burzu Binance a jako peněženku, na kterou pošleme kryptoměny, hardwarovou peněženku Trezor a softwarovou peněženku Trust Wallet.
Binance jsme vybrali, protože se jedná o největší a nejpoužívanější burzu, Trezor, protože jde o peněženku, kterou doporučujeme a Trust Wallet, protože patří v současnosti mezi nejpopulárnější softwarové peněženky.
Abyste mohli kryptoměny poslat na privátní peněženku, musíte už mít nějakou peněženku vytvořenou.
Pokud již peněženku vytvořenou máte, můžeme pokračovat.
První kroky na burze
Poznámka: Tento návod používá screenshoty z desktopové verze Binance (pro počítače). Mobilní aplikace Binance však funguje velmi podobně. I v ní tedy můžete postupovat podle stejných instrukcí.
#1
Po přihlášení se na účet na Binance klikněte v horním menu na „Wallet“ a vyberte sekci „Fiat and Spot“ (Peněženka – Fiat a spot).
#2
V seznamu kryptoměn, které máte na Binance koupeno, vyberte tu, kterou chcete poslat na privátní peněženku a zvolte možnost “Withdraw” (Výběr). Na ilustračním příkladu vybíráme z Binance kryptoměnu Bitcoin (BTC).
#3
Nyní se ocitnete v sekci, ze které můžete řídit výběry kryptoměn z vašeho Binance účtu. Vizuálně to vypadá přibližně jako screenshot níže.
Bod 1 – kryptoměna, kterou jdete posílat. V našem vzorovém příkladu je Bitcoin (BTC).
Bod 2 – ponechte na možnosti “Address” (Adresa). Druhá možnost “Binance User” je určena pro převod kryptoměny na jiného uživatele burzy Binance. Tato možnost se tohoto našeho návodu netýká.
Bod 3 – Address – adresa, na kterou budete danou kryptoměnu posílat. Vygeneruje vám ji vaše privátní peněženka. Zjistíte ji podle návodu níže. Adresa musí být bezpodmínečně uvedena celá a bez chyb.
Bod 4 – Network (síť) – musíte vybrat pro danou kryptoměnu správnou síť. U tohoto bodu nastává mnoho nejvážnějších omylů. Proto pozorně čtěte následující řádky.
Výběr správné sítě (důležité)
Ilustrovat to můžeme na příkladu, že kryptoměna, kterou pošlete špatnou sítí, je Kevin McCallister z filmu Sám Doma 2, kterého posadíte do špatného letadla, ale s tím rozdílem, že Kevina už jeho rodiče nikdy nenajdou.
Máte pochybnosti? Pokud u nějaké kryptoměny nemáte 100% jistotu, že jste vybrali správnou síť, nečiňte ukvapené rozhodnutí. V takovém případě naopak doporučujeme jednu ze dvou možností:
a) vygooglete správnou odpověď, nebo si nechte poradit od zkušenějšího.
b) udělejte zkušební transakci v menší hodnotě. Pokud byste i o ni přišli, je to lepší, než přijít o všechno.
#4
Abyste mohli tabulku v bodě 3 vyplnit správně, potřebujete znát adresu vaší peněženky.
Přejděme proto přímo do peněženek Trust Wallet (softwarová peněženka) a Trezor (hardwarová peněženka), abychom zjistili, kde tuto adresu najdeme.
Vaše adresa v peněžence Trust Wallet
Vyberte si kryptoměnu, kterou chcete na peněženku poslat. V našem případě jde o Bitcoin.
Klepněte na možnost “Receive” (přijmout)
Zobrazí se vám adresa vaší bitcoinové peněženky. Můžete ji buď zkopírovat kliknutím na „Copy“ nebo naskenovat QR kód. Tuto adresu překopírujte do řádku “Address” v bodě 3.
Vaše adresa v HW peněžence Trezor
Po přihlášení se do softwaru Trezor Suite pomocí HW peněženky Trezor vyberte kryptoměnu, kterou chcete na ni poslat. V našem ilustračním příkladu vybíráme Bitcoin (BTC).
Následně vyberte možnost “Receive” (přijmout).
Klepněte na “Show full address” (zobrazit celou adresu”)
Zobrazí se vám celá adresa ve formě QR kódu a také ve formě textu. Tuto adresu si zkontrujte na displeji hardwarové peněženky Trezor (adresy musí být shodné) a následně ji přes HW peněženku potvrďte (kliknutím na zelenou „fajfku”).
Jedná se o prvek, díky kterému víte, že váš software (aplikace Trezor Suite) nebyl napaden škodlivým softwarem a negeneruje jinou adresu (adresu hackera) než samotné hardwarové zařízení.
Pokud adresa sedí s adresou, kterou vám ukázal displej hardwarové peněženky, adresu můžete překopírovat do tabulky z bodu 4.
#5
Teď už víme, jak máme vyplnit jednotlivé body v tabulce 4. Po jejich správném vyplnění vás Binance vyzve, abyste doplnili částku, kterou chcete vybrat (1) a potvrdili výběr (2) kliknutím na „Withdraw“ (Výběr).
6#
Burza vás následně vyzve ke kontrole údajů (vybraná kryptoměna, částka a síť). Klepnutím na “Continue” potvrďte, je-li vše v pořádku.
7#
Posledním krokem je zadání bezpečnostních prvků, které by měly zabránit tomu, aby hacker dokázal napadnout váš účet a vybrat z něj kryptoměny.
Na screenshotu níže můžete vidět, že my při našem ukázkovém příkladu máme nastaveno, aby mohl být výběr z účtu na Binance realizován pouze v případě, že zadáme správný aktuální kód z Google Authenticator a zároveň potvrdíme výběr i přes email.
#8
Po správném vyplnění bezpečnostních prvků potvrďte transakci kliknutím na “SUBMIT” a v klidu počkejte, než transakce přijde na vaši privátní peněženku.
Jak dlouho trvá transakce?
Transakce z burz na privátní peněženky obvykle trvají od pár minut do hodiny. Rychlost převodu je závislá na dané burze a také na síti, přes kterou je transakce realizována.
Například výběry Bitcoinu (BTC) mohou trvat i několik desítek minut, zatímco v případě některých kryptoměn se realizují téměř okamžitě.
Přesto nikdy neupřednostňujte jinou síť pro výběr jen z důvodu rychlosti nebo nižšího transakčního poplatku, pokud nemáte stoprocentní jistotu, že transakce projde podle vašich plánů.
Shrnutí
- Držení kryptoměn na burze není bezpečné, ve skutečnosti nejsou vaše. Pokud burza selže, můžete o všechno přijít.
- Privátní peněženky jsou bezpečnější, obzvláště ty hardwarové. Musíte si však v bezpečí hlídat váš seed (privátní klíč).
- Při výběru kryptoměn z burzy si dejte velký pozor při zadávání adresy a při výběru sítě. U těchto údajů nesmíte pochybit.
- První výběr/výběry doporučujeme provést s menší hodnotou, abyste si proces otestovali bez vážnějších rizik.
Co číst dál?
Vybíráme pro vás z našich nejzajímavějších článků zaměřených na nováčky a méně pokročilé investory:
- Návod jak koupit kryptoměny poprvé a bez chyby
- Nejlepší kryptoburzy a směnárny
- Nejlepší hardwarové peněženky
- Nejlepší softwarové peněženky
- Bezpečné držení krypto na privátní peněžence (ochrana seedu)
- Toto jsou nejtypičtější podvody ve světě kryptoměn – dávejte si pozor!