Nejeden investor si klade otázku, na jaké ceně by se mohl Bitcoin (BTC) zastavit při hledání nových historických maxim. Pomoci vyhodnotit, zda se k této metě blížíme by nám mohl i pohled do historie. V tomto článku si shrneme, co se dělo s krytoměnovým trhem před 17. prosincem 2017, tedy dnem, kdy Bitcoin vytvořil své maximum téměř 20 000 USD (a následně v medvědím trhu postupně klesal až k cenám těsně nad úrovní 3 000 USD).
Bullrun 2017
Předešlý býčí trh Bitcoinu skončil 17. prosince 2017, kdy na většině předních burz BTC atakoval cenu 20 000 USD a dokonce u některých menších tuto magickou částku na krátký moment překonal. Přitom 9. července 2016, v den druhého halvingu, se obchodoval jen za 663 dolarů (v ten den se snížila odměna pro těžaře z 25 BTC na 12.5 BTC za jeden vytěžený blok, což je cca 10 minut). Nejnižší cena Bitcoinu po prvním větším bullrunu, který skončil 4. prosince 2013 na ceně 1 131 dolarů, však byla zaznamenána 14. ledna 2015, kdy klesl na cenu těsně nad úrovní 170 USD.
Bullrun 2017 byl podobně jako ty předešlé doprovázený ve finiši prudkým parabolickým růstem ceny. Ještě v červenci 2017 se obchodoval i za méně než 2 000 dolarů, což znamená, že za necelých 6 měsíců zvýšil svou hodnotu téměř desetinásobně.
Důležité je také připomenout, že během růstového cyklu zažil až 8 velkých korekcí o více než 30%, přičemž ve dvou případech šlo o pokles více než 40% od maxim. Až pět z těchto korekcí se událo v závěru celého cyklu v průběhu roku 2017 a poslední z nich našla dno 17. listopadu 2017, čili jen měsíc před ATH.
Detaily o velkých korekcích Bitcoinu během bullrunu 2017 naleznete v tabulce níže v tweetu zkušeného tradera s více než 40-letou praxí Petera Brandta:
Draw-down in Bitcoin of 20.0% to date is very mild historically.
There is a strong history of $BTC bull trends to test the 18 week MA (currently at 46,615).
I personally doubt such a retest will occur, but Bitcoin has a history of pulling surprises. pic.twitter.com/lyfXlgpAHK— Peter Brandt (@PeterLBrandt) April 19, 2021
Bullrun v režii retailu
Byl to býčí běh, který byl jednoznačně v režii retailových neboli malých investorů. O institucích, které by přiznaly, že měly akvizici v BTC nebylo ani vidu ani slechu. Samozřejmě kromě těch, které s kryptoměnami přímo podnikaly. Retail i díky tomu, že média si poprvé začala Bitcoinu a kryptoměn všímat intenzivněji, naskakoval do vlaku bez uvážení, čímž se vytvořila bublina čekající na prasknutí. Když se tak stalo, Bitcoin padl z téměř 20 tisíc dolarů na něco přes 12 000 USD pouze za 13 dní (následně ještě dokázal v úvodu ledna posílit k 17 000 USD, ale 5. února už stál jen 7 000 dolarů).
Altcoiny zářily až po ATH Bitcoinu
Prasknutí bitcoinové bubliny však neznamenalo konec šílenství na trhu s kryptoměnami. Právě po dosažení ATH na Bitcoinu začaly zažívat zlaté časy altcoiny. Zatímco 18. prosince 2017, den po historickém maximu byla dominance Bitcoinu na celém trhu na úrovni 55% a 15. ledna 2018 klesla pouze k 32%. Jinak řečeno peníze se přesouvaly z bitcoinu do různých altcoinů, které díky mnohem nižší kapitalizaci dokázaly prudce růst, ale následně stejně prudce padat.
Ethereum jako dvojka trhu se ještě v říjnu 2017 obchodovalo za 300 dolarů, no 15. ledna 2018 vytvořilo ATH 1 448 USD. To však zdaleka nebyl nejšílenější altcoinový růst. Cardano (ADA) jste mohli v listopadu 2017 koupit i za 0.02 USD a 5. ledna 2018 prodat za přes jeden dolar, no a XRP stálo v prosinci 2017 jen 0,21 USD, dokud 4. ledna 2018 nevyletělo až na 3,18 USD. Podobné šílené růsty byly typické pro desítky různých kryptoměn (v mnoha případech dnes již zapomenutých) a většina z nich dosáhla své nejvyšší hodnoty až poté, co našel své maximum Bitcoin.
Co naznačoval Google Trends?
Šílenství kolem Bitcoinu vrcholilo v posledních dvou měsících roku 2017. Potvrzují to i data z Google Trends, které informují o míře vyhledávání slova Bitcoin. Pokud si někdo v polovině listopadu 2017 při ceně okolo 6500 dolarů myslel, že bullrun je na konci, tak dnes už ví, že zájem o vyhledávání Bitcoinu mezitím vzrostl v průběhu prosince ještě více než trojnásobně. Postarali se o to zejména média, které rostoucí cenu informovala o Bitcoinu stále intenzivněji. Efekt sněhové koule.
Burzy měly problémy
V závěru bullrunu praskaly ve švech i kryptoměnové směnárny a burzy. Mnohé měly výpadky a mnohé dokonce pozastavily možnost nových registrací, což mohlo do určité míry způsobit, že bullrun dospěl do finále, Jelikož dalšímu retailu se tím prakticky zavřely dveře. Mimochodem čerpala z toho burza Binance, která byla stále do určité míry schopná absorbovat nápor nových uživatelů a zároveň nabízela širokou škálu kryptoměn na obchodování, ale i ta musela dočasně pozastavit registrace – podobně jako Bittrex či Bitfinex.
Co říkala technická analýza?
Dalo se však 16. prosince 2017 při pohledu na technickou analýzu zjistit, že je Bitcoin ve finále? Zeptali jsme se na to tradera Jakuba Kralovanského z projektu Trader 2.0, který pro nás natočil video, ve kterém se podíval na tehdejší graf BTC:
Co by nám ukazovala on-chain data?
Oproti roku 2017 nastal velký pokrok co se týče zpracování on-chain dat Bitcoinu. Díky tomu se můžeme podívat na to, co se dělo s Bitcoinem před vyvrcholením předešlého růstového cyklu. Jsou to zajímavá čísla, se kterými můžeme do budoucna pracovat.
Za zmínku rozhodně stojí pohled na přesuny Bitcoinu z burz a na burzy. V roce 2017 oproti současnému trendu se totiž děla diametrálně odlišná věc. Čím cena rostla, tím bylo BTC na adresách burz a směnáren více. Trend přílivu BTC na burzy odstartoval již v prosinci 2016 a pokračoval až do března 2020. Jinak řečeno během celého roku 2017 jak cena Bitcoinu rostla, rostl i počet BTC na burzách. To znamená, že retail, který si i Bitcoin kupoval, ho ve velké míře svěřoval do rukou směnáren a burz, čili neměl své BTC pod kontrolou. Šlo o nevědomost, nebo spíše důsledek toho, že drtivá většina nových účastníků trhu jen spekulovala na cenu a předem se chystala na prodej?
GRAF: Růst počtu BTC na burzách od 1.1.2017 do 30.12.2017:
Bitcoinových velryb, tedy adres, které drží více než 1000 BTC, začalo výrazně ubývat od srpna 2017. Z 1800 jich bylo při cenovém maximu 17. prosince 2017 už jen 1650 a 17. ledna už jen 1610 (od onoho momentu však jejich počet opět rostl s malými přestávkami až do 8. února 2021, kdy vytvořil své dosavadní maximum o počtu 2488). Klesající počet velryb již od léta 2017 naznačuje, že velcí hráči tehdy postupně realizovali své zisky jelikož netušili, jak dlouho může růst ještě pokračovat.
GRAF: Vývoj počtu BTC velryb od 1.1.2017 do 31.1.2018:
A jak to vypadá teď?
Co se tedy změnilo oproti finále býčího trhu z roku 2017? Nuž v první řadě je očividné, že není poháněn výhradně retailovým kapitálem. Spíše se zdá, že nejdůležitější roli tentokrát hrají instituce. Oznámení firem jako jsou Microstrategy, Tesla a Square absolutně změnila hru. Zatímco v roce 2017 jsme neznali jedinou veřejně obchodovanou firmu, která by se přiznala k zařazení BTC do své rozvahy, v současnosti jsou jejich již desítky.
Google Trends hlásí zvýšený zájem o vyhledávání Bitcoinu, ale ještě nebyla překonána ani maxima ze závěru roku 2017 (viz graf výše). To naznačuje, že retail je zpět ve hře, no zřejmě ještě ne v manické fázi označované jako FOMO (strach ze zmeškané příležitosti – slovník kryptopojmů naleznete zde). Data z Google Trends jsou však zpochybňována argumentem, že ti co vyhledávali Bitcoin v roce 2017, toto tentokrát už po návratu do trhu nedělají, což z části zkresluje tyto statistiky. Zároveň je třeba uvést, že burza Binance hlásí rekordní čísla návštěvnosti.
On-chain data naznačují velkou změnu
No a on-chain data? Vypadá to tak, že největší změna nastala v případě pohybu BTC na burzy a z burz. Zatímco v roce 2017 jejich počet stoupal vedle růstu ceny, dnes sledujeme absolutně odlišný příběh. Počet BTC na burzách od března 2020 neustále klesá a mluví se stále častěji o tzv. krizi likvidity a nabídky, což by mělo tlačit Bitcoin k vyšším cenám (Bitcoinu na prodej na burzách je čím dál tím méně).
Tento nový fenomén naznačuje, že v trhu hrají dnes hlavní roli jiné entity, než v roce 2017. Zatímco tehdy retail držel BTC na obchodních platformách, nyní kupující přesouvají své BTC na bezpečnější místa – ke custody službám nebo na privátní peněženky. Nahrává to předpokladu, že jde o solventnejší a uváženejší kupce.
Pokud však jde o hashrate, počet nových či aktivních adres nebo odliv BTC z adres velryb (Více než 1000 BTC), sledujeme podobné dějství jako v druhé polovině roku 2017. Všechny ukazatele rostou, Ale pouze na základě nich nelze vyhodnotit (jelikož nevidíme do budoucna) ať už jsme na vrcholu, nebo ne.
Změní on-chain data historii?
V případě on-chain dat si je třeba uvědomit jednu zásadní věc. V roce 2017 jsme takové údaje k dispozici neměli. Platformy jako Glassnode a CryptoQuant začaly poskytovat svá on-chain analytické data až od roku 2018. Trh tak má nyní v rukou nový nástroj, který není běžný ani u tradičních investičních aktiv. Můžeme opravdu vyhodnocovat to, co se děje s Bitcoinem v reálném čase. Můžeme sledovat, co dělá s BTC každá jedna konkrétní velryba, přestože neznáme její totožnost. Prakticky okamžitě víme, když velký hráč pošle své BTC na burzu.
Mohou tato data změnit povahu celého kryptotrhu? Je dost možné, že do určité míry se to už děje. Nejeden investor považuje údaje o pohybech BTC na burzy a z nich za základní indikátor, který pozorně sleduje. Otázkou je však to, k čemu to povede.
Optimistický scénář může být takový, že díky těmto datům nedojde k výraznému nárazovému přílivu desítek tisíc BTC na burzy, protože by to znamenalo silný signál k prodeji a to nechtějí ani potenciální prodejci.
Pesimistický scénář zas může vypadat tak, že několikadenní výraznější příliv BTC na burzy, který by byl kdysi bez on-chain dat prakticky nepovšimnutý, může vyvolat paniku a urychlení prodejů.
Zároveň díky on-chain datům vznikly pokročilé indikátory vrcholů jako jsou NUPL, SOPR, MVRV či Reserve Risk (více o indikátorech Glassnode se dozvíte v tomto našem článku), které nás mohou upozornit, že trh se dostává do finále. Optimista doufá, že díky tomu trh vychladne dříve, než se tak vůbec stane a pesimista se zas obává, že to povede k předčasnému ukončení bullrunu.
Odpověď na to, do jaké míry hrají on-chain data důležitou roli se zřejmě nedozvíme dříve, než tento bullrun opravdu najde svůj vrchol. Také pro ně je totiž první. Je možné, že tato data přispějí k větší rozvážnosti velkých hráčů, kteří vědí, že nyní je každý jejich krok pod drobnohledem. A kdoví, možná to ovlivní i dosud dodržené chování ceny BTC v rámci čtyřletých cyklů ovlivněných halvingy.