Americká centrální banka před pár dny, 14. září, zveřejnila odhadované kumulované ztráty pro rok 2023 ve výši 100 miliard dolarů. Podle agentury Reuters se navíc očekává, že tato situace se bude pro FED zhoršovat. Pro riziková aktiva, jako je Bitcoin (BTC), to však ve skutečnosti může být velmi vítaná zpráva.
Hlavním důvodem tohoto finančního neúspěchu je skutečnost, že splátky úroků z dluhu FEDu převýšily zisky z jeho držby a služeb, které poskytuje finančnímu sektoru. V důsledku tohoto vývoje se nyní investoři snaží pochopit, jak to ovlivní úrokové sazby a poptávka po rizikovějších aktivech, jako je Bitcoin.
Situace se může zhoršit
Někteří analytici se domnívají, že ztráty FEDu, které začaly před rokem, by se do roku 2024 mohly potenciálně zdvojnásobit. Centrální banka tyto negativní výsledky kategorizuje jako aktiva příštích období. Zároveň tvrdí, že není třeba je bezprostředně krýt.
FED byl v minulosti ziskovou institucí. Absence zisku však nebrání schopnosti centrální banky provádět měnovou politiku a dosahovat svých cílů.
Skutečnost, že bilance FEDu zaznamenala ztráty, není překvapující. Především vzhledem k výraznému zvyšování úrokových sazeb, které se z téměř nulové úrovně v březnu 2022 dostalo na současnou úroveň 5,25 %.
I v případě, že se úrokové sazby nezmění, ztráty FEDu budou podle agentury Reuters pravděpodobně ještě nějakou dobu přetrvávat. Lze to připsat expanzivním opatřením realizovaným v letech 2020 a 2021. Centrální banka tehdy agresivně nakupovala dluhopisy, aby odvrátila recesi.
Článek v časopise Barron’s účinně ilustruje následky ztráty 100 miliard dolarů. Uvádí:
„Ztráty bank FEDu nezvyšují deficity federálního rozpočtu. Teď už ztracené, velké zisky, které posílaly do státní pokladny, však pomáhaly udržet deficit, který v tomto fiskálním roce zatím představuje 1,6 bilionu USD.“
Tato situace je zjevně neudržitelná. Zejména vezmeme-li v úvahu, že dluh USA dosáhl 33 bilionů USD. Mohli bychom FED obviňovat za počáteční zvyšování úrokových sazeb. Je však nezbytné uznat, že bez takových opatření by se inflace nevrátila na úroveň 3,2 % a životní náklady by nadále vyvíjely tlak na ekonomiku.
Kromě toho jsou investoři konfrontováni s rizikem oslabení vždy, když FED dodá na trh likviditu. Buď prodejem aktiv ze své rozvahy, nebo když ministerstvo financí zvýší limit dluhu.
V konečném důsledku je nepravděpodobné, že profit z dluhopisů s pevným výnosem bude dalších 12 měsíců převyšovat inflaci. Vláda totiž v určitém okamžiku vyčerpá své prostředky a bude nucena emitovat další státní dluhopisy.
Jak to ovlivní cenu Bitcoinu?
Nezodpovězenou otázkou stále zůstává, který sektor nebo třída aktiv bude mít největší přínos, když inflace dožene krátkodobé výnosy státních pokladen. Tato nejistota vzniká v době, kdy se index S&P 500 nachází jen 7 % pod svým historickým maximem. Trh s nemovitostmi zatím vykazuje známky napětí v důsledku toho, že sazby hypoték dosáhly nejvyšší úrovně za více než dvě desetiletí.
Na jedné straně se zdá, že index S&P 500 není příliš oceněn. Obchoduje se na úrovni 20násobku odhadovaného zisku. Zejména porovnáme-li ho s předchozími vrcholy, které dosahovaly 30násobku nebo dokonce více. Investoři se však obávají, že FED může být nucen dále zvyšovat úrokové sazby, aby bojoval proti převládajícím inflačním tlakům.
Jelikož náklady na kapitál nadále rostou, zisky podniků se dostanou pod tlak. Investoři pak nebudou mít bezpečné místo pro své hotovostní rezervy.
BTC a jiné kryptoměny se v současnosti nemusí jevit jako životaschopná možnost zabezpečení. Tento pohled by se však mohl změnit, když si investoři uvědomí, že dluhový strop americké vlády je v podstatě bezmezný. Proto by mohlo mít smysl postupně akumulovat tato aktiva bez ohledu na krátkodobý vývoj cen.
Zdroj: cointelegraph.com