Dimonova kritika kryptoměn
Jamie Dimon, generální ředitel největší americké banky JPMorgan Chase, opět prezentoval svůj mimořádně skeptický názor na kryptoměny a Bitcoin (BTC).
Tentokrát o nich mluvil během výslechu Senátního bankovního výboru. V reakci na otázku senátorky Elizabeth Warrenové, proč jsou kryptoměny atraktivním nástrojem pro zločince, Dimon odpověděl: ,,Vždy jsem byl hluboko proti kryptoměnám, Bitcoinu atp.. Poukázali jste na to, že skutečné využití je pro zločince, obchodníky s drogami, praní špinavých peněz, daňové úniky.“
Dimon tím uznal tvrzení Warrenové a následně vysvětlil i důvody, proč jsou kryptoměny podle jeho názoru atraktivní pro zločince. Zmínil, že jsou do určité míry anonymní a že umožňují obcházet nástroje jako jsou KYC, sankce či nařízení OFAC.
Dimon následně dodal: ,,Kdybych byl vládou, zakázal bych je.”
JUST IN – JPMorgan Chase CEO Jamie Dimon: "I've always been deeply opposed to crypto, #Bitcoin, etc."
"If I were the government I'd close it down."
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) December 6, 2023
Se šéfem JP Morgan souhlasila také Warrenová, která je známou kryptoměnovou skeptičkou snažící se prosadit co nejpřísnější regulace digitálních aktiv.
,,Dnešní teroristé mají nový způsob, jak obejít zákon o bankovním tajemství – kryptoměny. Obvykle se nedržím za ruce s generálními řediteli multimiliardových bank (narážka na Dimona), ale toto je záležitost národní bezpečnosti,“ uvedla.
Reakce kryptoměnové komunity
Slova Dimona i Warrenové se stala předmětem obrovské kritiky kryptoměnové komunity.
První argument o využívání kryptoměn k trestné činnosti byl mnohokrát vyvrácen. Ano, kryptoměny se používají i pro takové účely, ale mnohé studie potvrdily, že v menší míře, než běžná hotovost (cca jen 1 % všech kryptotransakcí je spojeno s nelegální činností). Kryptoměny, jak to přiznal i sám Dimon, totiž nejsou úplně anonymní (na rozdíl od hotovosti).
Pokrytec Dimon?
Mnozí vyčítají Dimonovi i jeho pokrytectví. Samotná banka JP Morgan zaplatila za posledních 5 let pokuty v hodnotě více než 35 miliard dolarů za nezákonné a podvodné aktivity. To, že kritizuje kryptoměny, je v tomto kontextu absurdní.
JP Morgan je ve skutečnosti od roku 2000 druhou nejčastěji penalizovanou bankou na světě. Od onoho roku čelila pokutám za 272 různých porušení zákonů, což ji stálo více než 40 miliard dolarů.
Kromě toho mnozí odborníci na kryptoměny upozornili, že i kdyby byl Dimon ve vládě, a zakázal by Bitcoin, technicky něco takového je nerealizovatelné.
Mimochodem zatímco Dimon Bitcoin kritizuje, JP Morgan má oddělení zaměřené na kryptoměny a očekává schválení Bitcoin ETF. Toto oddělení dokonce aktivně asistuje klientům JP Morgan, kteří chtějí mít expozici vůči BTC.
Shrnutí
- Jamie Dimon z JPMorgan kritizuje kryptoměny a bitcoin za jejich využití v kriminálním prostředí
- Vyzývá vládu k zákazu kryptoměn a označuje je za nástroj zločinců
- Dimon byl kryptokomunitou označen za pokrytce, protože JP Morgan porušila mnohé zákony a platí rekordní pokuty
- JP Morgan ve skutečnosti nabízí asistenci klientům v souvislosti s BTC
Zdroj: Bitcoin.com, Twitter (X), Autor