Jan Kohout, v bitcoinové komunitě známý jako JohnnyTheBitcoiner, představuje Bitcoin jako nástroj, který dokáže ochránit lidi před geopolitickými riziky a státními zásahy. V rozhovoru s ním jsme se věnovali nejen jeho projektům a připravovaným akcím, ale také aktuálním trendům v oblasti digitálních aktiv. Kohout zdůrazňuje, že Bitcoin může v budoucnosti hrát klíčovou roli v ochraně majetku a svobody jednotlivců.
Ahoj Honzo. My se známe už nějaký pátek, ale možná ještě nejsi známý každému našemu čtenáři. Na Twitteru (X) tě někdo může znát jako tvář za účtem JohnnyTheBitcoiner, na YouTube máš kanál s názvem KryptoPlebs, a jiní tě zase mohou znát pod tvým vlastním jménem Jan Kohout. Můžeš se prosím představit a říct našim čtenářům, čemu se v rámci Bitcoinu věnuješ?
Ahoj Martine, zdravím na Slovensko a také všechny Tvé čtenáře. Velmi v krátkosti, jmenuji se Jan Kohout, v btc komunitě se prezentuji jako Johnnythebitcoiner. Pracuji jako fyzioterapeut a ve volném čase se věnuji svému podcastu Kryptoplebs, kde se bavíme se známými i neznámými hosty o bitcoinu, penězích, svobodě a dalších tématech, která jsou s nimi úzce spojena. Mimo rozhovory mám i pár tutoriálů, například na aplikaci Vexl, Štosuj a chystám se na Firefish. Před pár měsíci jsem spustil i svůj bitcoinový kurz, který je určen spíše začátečníkům a je zaměřen především na praktickou část.
Než se dostaneme k dalším otázkám, rád bych zdůraznil akci, kterou právě připravuješ a stojí za zmínku. Jde o PlanB meetup, který se bude konat už za pár dní, 23. srpna, v Brně. O čem tato akce je a jak se na ni mohou dostat lidé, které tato téma zaujme?
PLAN B meetup v Brně je jednou ze zastávek z PLAN B tour, kterou jsme se rozhodli udělat s Honzou Marvanem na základě naší sérii rozhovorů PLAN B.
S Honzou považujeme bitcoin za pojistku proti geopolitickým rizikům a rozhodli jsme se ho zasadit do konceptu Teorie vlajek, která v podstatě říká, že byste měli geograficky decentralizovat vaše střediska zájmů jako je občanství, rezidence, bankovní účty, majetek, podnikání, atd. Honza je světoběžníkem již velmi dlouho a má ohromné zkušenosti v těchto oblastech, takže jsem velmi rád, že jsme něco takového mohli udělat spolu.
Meetupy jsou tedy takovým vyústěním celé série, kde se můžeme potkat osobně, vyřešit konkrétní a individuální problémy či otázky a ponořit se do daných témat více do hloubky.
Chystáme také bohatou LN tombolu, kde můžete vyhrát nový Trezor Safe 5, 2 vstupenky na Chaincamp, slevy na trvalý pobyt v Paraguay a mnoho dalšího. Registrace probíhá buď přes LN, nebo přes Eventbrite, kde vstupné zaplatíte na místě v hotovosti.
Všechny informace a registrace najdete zde.
Na tvém účtu na X, kde vystupuješ jako zmíněný JohnnyTheBitcoiner, je zřejmé, že Bitcoin považuješ nejen za dobrou investici, ale také za nástroj, který může lidi ochránit před státem a jeho tvrdou rukou. Můžeš to rozvést a také popsat, jak se snažíš v této věci lidi vzdělávat?
Ano, přesně tak. Aktuálně žijeme ve velmi napjaté době. Po covidu zažila většina států dvoucifernou inflaci, načež za 2 roky začal konflikt Rusko x Ukrajina. Do toho se přidala Palestina x Izrael. Velká města v Evropě jako například Londýn, zažívají migrační krizi, která neskončí dobře a zadluženost USA dosáhla hodnoty 35 trilionů dolarů. O každodenních regulací a zákazů od EU ani nemluvím. To nejsou zrovna dobré vyhlídky do blízké budoucnosti. Myslím, že v blízké době budeme svědky mohutného zdaňování nejen v rámci majetku, jelikož majetkové daně v ČR nebo SR jsou malé oproti zbytku Evropy, ale také v rámci emigrace z daného státu, což se aktuálně děje například ve Skandinávských státech. Touha danit majetné a bohaté je ve společnosti čím dál tím větší a dotkne se mnoha lidí. Těmi mohou být samozřejmě také držitelé kryptoměn, kteří jsou považováni jen za „děti štěstěny“ a ničitele ekologie, kterým to bohatství jen spadlo do klína.
Neřekl bych, že se lidi snažím přímo vzdělávat, každopádně všechny tyto aspekty jsme řešili právě v sérii PLAN B. Nemovitost před státem neschováš a při konfliktu s ní neodletíš na druhý konec světa. Bankovní účet vám mohou kdykoliv zmrazit, jako tomu bylo například v Kanadě. Zlato nám aktuálně pumpuje, ovšem fyzicky s ním utíkat také nemusí být to pravé ořechové. Bitcoin je díky své technologii a digitální povaze jediný majetek, který za správných podmínek můžete opravdu vlastnit pouze vy bez přítomnosti třetí strany a rizika konfiskace. Jednou z těchto podmínek je například nákup btc tzv. P2P, tedy anonymně s vexlákem například přes aplikaci Vexl.
Na X jsem si také všiml příspěvku, ve kterém poukazuješ na to, že umělá inteligence spotřebovává, nebo brzy bude spotřebovávat více energie než těžba Bitcoinu. Na rozdíl od BTC však tato technologie není označována za něco, co žene naši planetu do záhuby. Jak vnímáš toto téma? Zaznamenal jsem, že o něm budeš mít také rozhovor s Kristiánem Csepcsárem z Braiins.
Toto je za mě velmi zajímavé téma, o kterém se zatím moc nemluví, nicméně je pravdou, že AI datová centra opravdu spotřebovávají mnoho energie, která už podle některých zdrojů dokonce přerostla spotřebu těžby bitcoinu a do budoucna bude neustále růst.
Problém však není jen samotné množství energie, ale také hardware, konkrétně čipy. O nedostatku čipů slýcháme od roku 2020 a aktuální situace není o nic lepší. AI je zeitgeist, fenomén dnešní doby, který údajně změní svět. Ty sám se na toto téma zaměřuješ na svém YT kanálu, takže víš, o čem mluvím. Umělá inteligence tedy pravděpodobně bude svádět boj o tyto zdroje s těžbou bitcoinu.
Těžení btc má však mnoho výhod proti AI. Na rozdíl od AI datových center můžeš těžit bitcoin téměř na všech místech planety v nehostinných podmínkách, tedy máš často lepší přístup k obnovitelným zdrojům energie, což se o AI říct nedá. Těžbu lze také kdykoliv vypnout, například z důvodu nedostatku energie v gridu, ale btc síť to nijak neovlivní. AI datová centra musí jet neustále na 100 %, aby mohla efektivně fungovat.
V tomto případě je tedy těžba bitcoinu více ekologická než výpočty umělé inteligence. Zda se z toho stane nějaký obávaný narativ, či to dokonce pomůže bitcoinu, těžko říct. Osobně si myslím, že spíše ne, a lidé vždy upřednostní AI před bitcoinem. Fandím obojímu a jsem zvědavý, jak to bude pokračovat.
Ano, v pondělí 19.8. vydávám rozhovor se zakladateli těžební společnosti Braiins Honzou Čapkem a Pavlem Moravcem, kteří zaskočili za Kristiána. Bavíme se obecně o decentralizaci těžby, ale daný problém s AI řešíme samozřejmě také. V době vydání tohoto článku by měl být již online na kanálu Kryptolebs.
Video: Zmíněná debata na YT kanálu Kryptoplebs
Jak se daří tvému YouTube kanálu? Je to tvůj primární nástroj na komunikaci Bitcoinu?
Kryptoplebs má už něco přes 2 roky. Nikdy by mě nenapadlo, že budu mít vlastní podcast, každopádně jsem moc rád, že jsem se do toho pustil. Mluvil jsem s tolika zajímavými lidmi a dozvěděl se tolik informací, ke kterým bych se bez podcastu dostal jen těžko a jsem moc rád, že ty informace mohu předávat dál svým divákům. Řekl bych že ano. Na to, že je to moje hobby, se mi daří poměrně dobře. Po 2 letech jsem také dostal poprvé peníze za reklamy, sice jen opravdu drobné, ale je to příjemný pocit. Mám také sponzora a své předplatitele na herohero, což mi velmi pomáhá s mojí tvorbou. Nejraději bych se tomu věnoval fulltime, ale bohužel, ještě to nejde.
Rád bych zde poděkoval všem, kteří mě sledují a podporují jakýmkoliv způsobem. Díky vám mohu dělat to, co mě baví.
Primárním nástrojem mé komunikace je spíše X. Pokud se mi naakumuluje nějaké téma, tak pak většinou hledám nějakého hosta, se kterým bychom si o tom mohli popovídat.
My dva se registrujeme mezi sebou možná dva-tři roky. Změnil se za tuto dobu nějakým způsobem tvůj pohled na Bitcoin?
Neřekl bych. Bitcoin je za mě stále více aktuální a důležitější než kdy jindy. Devalvaci státních měn zažíváme i v dobrých časech. V těch horších, které jsou pravděpodobně před námi, může být bitcoin i otázkou života či smrti a to doslova, zejména pro lidi žijící v totalitních režimech. Takový útěk z Matrixu ve všech směrech.
A jak se změnil podle tebe za tuto dobu pohled na Bitcoin mezi běžnými lidmi? Například i v komunitě, ve které se pohybuješ.
Bitcoin si celou svou existenci prochází určitými narativy, jak ze strany komunity, tak ze strany veřejnosti. Bitcoin je pro většinu lidí stále velká neznámá a vše co o něm vědí jsou informace z novinek, tedy že slouží k praní špinavých peněz a k terorismu. Určitý posun podle mě nastal tento rok u tradičních investorů po schválení bitcoin ETF, což bylo takové uznání toho, že bitcoin asi opravdu není letadlo a pyramidová hra, ale nový druh digitálního aktiva, se kterým nikdy v historii neměli tu čest. Zde se nebavíme jen UHNWIs, ale také o firmách, fondech a samozřejmě i bankách, které jsou jakousi nemesis bitcoinu. Tyto entity budou mít aktuálně větší roli v tom, kam se cenově bude bitcoin ubírat.
Věřím, že většina z nás si přeje nějakou adopci zespoda, bohužel, opak může být pravdou. Bitcoin byl prvním aktivem, ke kterému se mohl dostat téměř kdokoliv ještě před tím, než si ho všimli velcí hráči. Někteří z nás to pochopili, jiní bohužel ne. A přesně ti si ho budou pořizovat za statisícové ceny od svého bankovního poradce. Je mi to líto, ale adopce bitcoinu půjde zeshora, zejména v západních zemích. Ale doufám, že se pletu.
Nepřekáží ti například to, že Bitcoin je nyní věcí, která se objevuje i v politice a že si například Trump dělá skrz podporu Bitcoinu předvolební kampaň?
Toto je exemplární příklad minulé otázky. Zatímco se většina lidí o btc vůbec nezajímá nebo od něj dokonce odrazují, stává se volebním tématem v USA, což je neuvěřitelné! Už to není hračka pro pár nadšenců, ale samostatný hráč na poli geopolitiky, byť stále v malém měřítku. Jeho růst a využití v dané oblasti se mu však nedá upřít.
Mnoho bitcoinerů nemá z tohoto tématu radost. Myslí si, že státy by vůbec neměly bitcoin adoptovat ani se o něj zajímat. To je ale naprostý nesmysl. Bitcoin je perfektním trojským koněm do fungování států a věřím, že se určitým způsobem vydáme touto cestou adopce, byť bych si to samozřejmě přál také jinak.
Je fajn si uvědomit, že bitcoin je pro všechny. I pro nepřítele. I pro státy. Je to technologie přístupná komukoliv a to z něj nedělá nic špatného. I přes adopci státy jsou bitcoin stále nestátní peníze, které stát nemůže nijak ovlivnit. Může se o to samozřejmě pokusit, ale pravděpodobnost neúspěchu je malá. Ne nulová, ale malá. Samozřejmě zde fungují incentivy a teorie her. Za mě je tedy tento vývoj přirozený a budeme ho vídat stále častěji.
Tento týden jsem dělal rozhovor také s organizátorem ChainCamp Martinem Kuchařem a Lukášem Koutem, organizátorem slovenského CryptoVestibull v Žilině. Ty na těchto akcích nebudeš chybět. Co máš připraveno pro jejich návštěvníky?
Je to tak, chystám se na obě akce a moc se těším až se zase všichni uvidíme. Na Cryptovestibullu budu vést panelovou diskuzi, stále však nevím na jaké téma.
A na Chaincampu máme s Honzou Marvanem připravený workshop PLAN B, kde lidem představíme koncept Mobility Standard, vysvětlíme proč by se o PLAN B měli zajímat a pobavíme se o praktických tipech, jak si všechno aktuálně zařídit. Každopádně to bude jiné, než naše meetupy, jelikož jsme zde silně omezeni časem.
Pro návštěvníky Chaincampu ještě chystáme právě PLAN B meetup v Ostravě večer před konferencí, kam jsme si pozvali i naše kamarády a hosty Michala Nováka a Pepu Tětka, kteří sdílejí podobné názory jako my, takže kdo přespává z pátku na sobotu, může se těšit na 4 hodiny s námi všemi, přijít pokecat, zasoutěžit si v tombole a prostě si užít páteční večer s bitcoinery. Odkazy na registrace najdete opět na hackinglives.com/cs/planb-tour/.
Top burzy