Zatímco někteří tradeři se domnívají, že Bitcoin na hodnotě 42 000 dolarů vytvořil na dlouhou dobu své cenové maximum a blíží se dlouhý medvědí trh, oni jsou přesvědčeni, že současný bitcoinový bullrun navzdory očekávaným korekcím je stále jen na absolutním začátku.
Zastáncem druhé možnosti je i analytik Geert Jan Cap, který poukázal na svůj tzv. „Thermocap Multiple“ Bitcoin indikátor. Jde o metriku, jejímž cílem je sledovat bitcoinové cykly na základě opatření přijatých těžaři v souvislosti s nákupem a prodejem Bitcoinů.
Při výpočtu konečné hodnoty tohoto ukazatele se využívá takzvaný thermocap násobek, který dělí cenu bitcoinu v určitý den kumulativní blokovou dotací, tedy celkovou hodnotou, kterou získají těžaři bitcoinu od prvního dne.
Výsledná hodnota následně poskytuje přehled o tom, jaké ziskové je prodávat Bitcoiny v daném cenovém bodě a tedy naznačuje, zda by mohlo v různých obdobích historie bitcoinu následovat kolísání cen, tedy zvýšená volatilita.
,,Zobrazuje, kdy byla v ceně přítomna bublina,“ vysvětluje autor indikátoru předpisy: ,,Také umožňuje porovnávání vrcholů bublin a zdá se, že ukazuje relativně konstantní hodnotu násobků zdravých cenových hladin.“
Pojďme však na konkrétní čísla. 17. ledna 2021, čili dva dny dozadu, byl podle tohoto indikátoru thermocap na hodnotě 17,5. Nejvyšší byl v tomto cyklu 10. ledna 2021 na 20 bodech.
Autor indikátoru doplňuje, že z historického pohledu byl Bitcoin v bublině, kdy se indikátor nacházel na hodnotách mezi 16 až 60 body, což indikuje, že v rámci tohoto cyklu má ještě dostatečně velký prostor pro další růst, přestože se již pomalu dostáváme do cenové bubliny.
#btc Thermocap multiple currently at 17.5. Short term peak was January 10th, at 20. We're still in the low end of the '21 bubble phase. (>~16 would be bubble phase) pic.twitter.com/5kkJIr3Yzj
— GeertjanCap (@Geertjancap) January 18, 2021
,,Jsme na stále jen na začátku bubliny pro rok 2021,“ shrnul data na Twitteru.
Pro snazší pochopení poslouží graf výše. Vidět na něm můžete zelenou barvou indikátoru thermocap, který se dostával do vysokých hodnot v závěru předešlých býčích cyklů. V současnosti má růstový trend, ale zdaleka není tak vysoko, než při vrcholech předešlých cyklů na konci let 2013 a 2017.
Slabé ruce prodávají, velryby akumulují?
Respektovaný trader Willy Woo upozornil, že aktuálně jsme ve fázi, v níž slabé ruce Bitcoin prodávají a velryby je využívají na levnější dokoupení. Že nejde jen o spekulaci naznačuje růst zůstatků na adresách, na kterých je více než 1000 BTC. Jinak řečeno Bitcoin skupují velcí hráči, takzvané velryby.
Klíče od bullrunu má prý Grayscale
Odlišný názor mají na situaci analytici banky JP Morgan Chase. Dospěli k závěru, že „klíče“ od ceny 40 tisíc dolarů a více za 1 BTC má v rukou společnost Grayscale Investments. Konkrétně pokud se jí údajně nepodaří udržet tempo denního přílivu 100 milionů dolarů, tak je velmi pravděpodobné, že dojde k další výrazné cenové korekci.
Grayscale ve svém rekordním čtvrtém čtvrtletí 2020 dokázala zaznamenat průměrný týdenní příliv kapitálu do všech jejích produktů v hodnotě 250 milionů dolarů. 217,1 milionu dolarů týdně z toho připadalo na investice do Bitcoinu. JP Morgan Chase tedy tvrdí, že Grayscale by musela pro další růst ceny BTC svou výkonnost ještě výrazně zvýšit. Jenže ono to vypadá tak, že se jí to opravdu daří.
Nový CEO Grayscale Michael Sonnenshein, který nahradil v této pozici Baryho Silberta. 16. ledna oznámil, že za jeden jediný den přibylo ze strany institucí do jejích produktů neuvěřitelných 700 milionů dolarů. ,,Momentum ze čtvrtého kvartálu 2020 zdá se nabírá na síle už i v novém roce,“ poznamenal.
https://twitter.com/Sonnenshein/status/1350499423734923264?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1350499423734923264%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fkryptomagazin.sk%2Fcakate-na- lepší-cenu-instituce-ne-grayscale-za-jediný-den-vybral-700-milionů% 2F
zdroj: cointelegraph.com