Známý tržní analytik Michael van de Poppe v úvodu týdne konstatoval, že Bitcoin (BTC) je v nejdelším medvědím trhu v historii. Konkrétně uvedl, že jde už o 490 dní.
,,Cena Bitcoin se v současnosti ani zdaleka nepřibližuje ceně z vrcholu v listopadu 2021. Je v mínusu více než 50 % od historických maxim a v bearmarketu je již 490 dní,” napsal na sociální síti X (Twitter) , kde jeho tweet dosáhl 1,3 milionu zobrazení a množství re-tweetů.
The longest bear market in history for #Bitcoin
It might feel like a ghost town in crypto. It might feel like there's not even going to be a bull cycle anymore and I understand why these thoughts are there.
But why?
Well, people base their decisions on history. 👇… pic.twitter.com/Ljtv9wmw12
— Michaël van de Poppe (@CryptoMichNL) August 27, 2023
Nejasná definice býčího a medvědího trhu
Ne všichni však s takovým konstatováním souhlasí. Problém je v tom, že je náročné určit, co je medvědí trh a co ne.
Například v případě akciových trhů se za začátek býčího trhu (bullrunu) považuje stav, kdy index S&P500 posílí o 20 % od svých minim. V případě takové definice bychom tedy mohli tvrdit, že Bitcoin je již v býčím trhu, protože je výrazně nad jeho dnem z loňského roku kolem úrovně 16 000 USD.
Jenže analytici v případě Bitcoinu a v této věci úplně neshodují. Dokonce někteří tvrdí, že Bitcoin je v medvědím trhu ještě déle – dokonce až 660 dní. To by platilo, kdyby se za začátek medvědího trhu počítal den, kdy Bitcoin klesl od historických maxim – čili 10. listopad 2021.
Ani v případě takového označení medvědího trhu by však BTC nebyl v nejdelším barmarketu v historii. Mezi listopadem 2013 a lednem 2017 totiž byl Bitcoin od svých nových historických maxim vzdálen 1125 dní, čili více než tři roky, ale a po dosažení maxim předchozího bullrunu v prosinci 2017 to trvalo do nového ATH 1095 dní.
,,Nejednoznačnost (definice bearmarketu) vytváří nekonečné příležitosti pro analytiky, aby neustále vedly zbytečné argumenty. Jde o to, že výrazy býk a medvěd jsou naprosto subjektivní,” konstatoval Mati Greenspan z Quantum Economics pro portál Cointelegraph.
Nad Bitcoinem hůl neláme
Samotný Michaela van de Poppe, který rozpoutal tuto diskusi, však nad Bitcoinem zdaleka neláme hůl. Jeho cenový vývoj vidí pozitivně a v příspěvku, který se týkal tohoto tématu, jmenoval několik silných fundamentů, proč je ohledně BTC z dlouhodobého hlediska mimořádně optimistický.
,,Vím, jaký je to pocit. Většina lidí, kteří čtou tyto řádky, zažívá svůj první těžký medvědí cyklus a bolí to. Tyto pocity jsem zažíval v roce 2018 a 2019 a také při krachu po příchodu Covidu. Tato bolest vás však hodně naučí. Budete se posouvat vpřed a identifikujete nové příležitosti a získáte nové zkušenosti, které využijete později,” napsal a jmenoval faktory, které vnímá jako důležité, přestože se zatím výrazněji nepromítly do ceny BTC:
- Gigant Blackrock získává podíly ve společnostech, kteří těží Bitcoin a žádá o spotové Bitcoin ETF
- V Evropě se obchodují Bitcoin ETF
- Hongkong se otevírá kryptoměnám
- Omán investuje více než miliardu dolarů do těžby BTC
Vliv těchto faktorů na cenu BTC se pravděpodobně dostaví až později, když bude tržní sentiment v odlišné – pozitivnější náladě.
Zdroj: Twitter (X), Autor, cointelegraph.com