Pokud lze decentralizaci kryptoměn hodnotit podle toho, kolik mincí je uzamčených v rámci stakingu, Cardano je nadále nejdecentralizovanější kryptoměnou. Minimálně v rámci těch, které používají konsensus Proof of Stake (Pos).
Čerstvá data uvádějí, že aktuálně se do stakingu mincí ADA zapojuje až 71,9% celkové stávající nabídky těchto mincí. To je jednak dobrý signál pro decentralizaci, ale zároveň i pro předpoklad dalšího růstu hodnoty této kryptoměny. Ti co stakují totiž obvykle nemají „nutkání“ danou kryptoměnu okamžitě prodávat.
https://www.kryptonovinky.sk/kryptomena-ada-cardano/
Cardano je na staking jednoduché
Pokud jde o staking, Cardano je mimořádně „friendly“, protože jde o výrazně jednodušší proces ve srovnání s konkurencí. Na rozdíl od Ethereum či Polkadot nemusí držitelé mincí ADA řešit minimální limit, týkající se toho, kolika ADA disponují a ani to, kdy budou moci tyto kryptoměny znovu použít. Jinak řečeno ADA mince můžete klidně začít staknovat i v případě, že disponujete jen malým množstvím ADA a zároveň můžete proces stakingu kdykoliv opustit a své mince ADA použít jinak – například je prodat. To u Polkadot ani Ethereum zdaleka neplatí.
Náskok před Polkadot
Pokud jde o procento uzamčených mincí ADA, tak se 72 procenty Cardano výrazně vede nad svou konkurencí. Polkadot na druhém místě má aktuálně uzamčených 60,61% stávajících DOT.
Poslední údaje z apretátora údajů Cardano blockchainu s názvem AdaPools také ukazují, že stakingu se účastní více než 54% stávajících ADA peněženek. V současnosti je jich 214 610 (v době psaní článku).
O samotné adopci kryptoměny Cardano zas vypovídá tempo růstu peněženek ADA. Od 14. ledna stoupl jejich počet o 60% z přibližně 244 tisíc na současných téměř 393 tisíc.
Důkaz decentralizace hledejte zde
Samotné přenesení mincí na validátory, tedy zapojení do stakingu, nemusí být jednoznačným důkazem toho, že ekosystém je decentralizovaný. Zejména v případě, pokud by velký podíl na stakingu měly velryby – například burzy, které by disponovaly velkou porcí ze všech ADA mincí v oběhu a ty by je následně stakovaly.
Výborným signálem proto je, že průměrný počet ADA mincí na peněženkách, které delegují mince na staking pooly klesá. To znamená, že staking je do značné míry pod kontrolou malých retailových hráčů.
Na grafu níže můžete vidět, že průměrný počet mincí ADA na peněženkách, které se zapojují do stakingu, neustále klesá. Jde o pokles o dalších 38,24% oproti minulému měsíci.
zdroj: cryptoslate.com