Bitcoin je podle většiny kryptoměnové komunity nejdecentralizovanější a nejbezpečnější kryptoměnou. Pokud by však existovalo něco, co mu je možné vytknout, tak je to očividná centralizace jeho těžby čínským mining poolem.
Čínské mining pooly totiž hrají při těžbě bitcoinu až příliš velkou roli. Jinak řečeno, zjevná část těžby bitcoinu se děje právě v této zemi, která je pro těžaře BTC atraktivní zejména z důvodu levné elektrické energie. To je klíčový faktor, který dělá těžbu Bitcoinu méně nákladnou a tedy rentabilnější.
Podle analýzy University Lindou of Cambridge se časně generuje více než 65% celkového hashrate, což je celková výpočetní síla vynaložená při těžbě Bitcoinu v daném čase, právě v Číně. Sedm procent generuje USA, téměř sedm procent Rusko a přes 6 procent Kazachstán. Následují Malajsie a Írán se čtyřmi procenty. Kanada, Německo, Norsko a Venezuela se podílejí na celkovém hashrate méně než jedním procentem.
Jameson Lopp ve svém blogovém příspěvku vyjádřil naději, že tento poměr se bude časem měnit a tedy vliv Číny na těžbu bitcoinu se bude zmenšovat. Předpokládá, že budou vnikat nové spolupráce mezi výrobci těžebních čipů a zeměmi, které mají levné zdroje elektřiny, což povede k vytvoření nových těžebních poolů mimo Asii. Celý sektor se podle něj stane více industrializovaný a vliv Číny nebude tak výrazný.
Pokud jde o bezpečnost, pro zásadní vliv Číny na současnou těžbu Bitcoinu existují obavy, zda tato nejlidnatější země nemůže být pro Bitcoin hrozbou. Loop to nepředpokládá:
,,Je těžké představit si scénář, ve kterém by byl nějaký stát (v tomto případě Čína) schopný rychle a kontrolovatelným způsobem vygenerovat takové množství hashrate, aby provedl útok a dokázal ho udržet více než pár hodin. Nejhorší scénář, ve kterém by státní subjekty využily všechny fyzické zařízení, které by měly k dispozici (tedy čínské mining pooly), by mohl mít za následek, že by Čína těžila prázdné bloky, které by neobsahovaly žádné transakce, což by v podstatě zastavilo všechna potvrzení transakcí v bitcoinové síti. Pak by se čekalo na to, dokud od této činnosti upustí, nebo na to, zatímco ostatní změní kód, aby je odstřihli od těžby.“
U fanoušků Bitcoinu panuje přesvědčení, že samotní čínští mineři (komerční firmy těžící Bitcoin v Číně) nemají ekonomický důvod negativním způsobem ovlivnit těžbu, jelikož těžba bitcoinu je jejich profese a čím je Bitcoin bezpečnější a daří se mu víc, tím je zároveň pravděpodobnější růst jeho hodnoty. Jinak řečeno, ohrožením těžby by zruinovali svůj vlastní byznys.
Zásah ze strany vlády, která by se rozhodla převzít moc nad těžbou bitcoinu, tedy získat kontrolu nad zařízeními zmíněných čínských firem, by zas byl pro Čínu ekonomicky velmi nákladný a pravděpodobně by nepřinesl nic víc, než jen krátkodobý výpadek bitcoinových transakcí.
Přesto je třeba konstatovat, že větší decentralizace těžby, tedy nárůst podílu zemí mimo Čínu na celkovém hashrate, by byl pro Bitcoinu určitě pozitivní zprávou.
zdroj: Cointelegraph