Mezi strašáky altcoinů patří téma jejich potenciálního označení za cenné papíry z pohledu Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC). Své by o tom uměli vyprávět například fanoušci kryptoměny XRP od firmy Ripple, či v minulosti například příznivci projektu EOS. Žádné obavy však dosud nepanovaly v souvislosti s druhou největší kryptoměnou na trhu Ethereum (ETH), což by se však mohlo změnit.
Důvodem mírných pochybností jsou vyjádření šéfa SEC Garyho Genslera, který se v pondělí v pořadu na CNBC vyhnul jednoznačné odpovědi na otázku, zda považuje či nepovažuje kryptoměnu Ethereum za cenný papír (security). Po dlouhé době se tak stalo, že se zpochybnil jakýsi neoficiální „komoditní” statut této kryptoměny (SEC v minulosti vícekrát naznačila, že Bitcoin a Ethereum vnímá jako komodity pozn.red.).
Gensler jednak na jasnou otázku přímo neodpověděl a zároveň dodal, že „kdokoli nebo cokoli získává peníze od veřejnosti, mohlo by potenciálně splňovat tuto definici“ (definici cenných papírů). Inu a do takové formulace Ethereum pravděpodobně spadá, přestože Gensler to přímo neřekl.
Definitely has not been disproved. Gary Gensler today would not answer a question about whether ETH is a security. I was tweeting this to show consistency: https://t.co/RLWBBAhHI6
— Laura Shin (@laurashin) January 11, 2022
,,Nezapojujeme se do tohoto typu veřejných diskusí, kde se mluví o jednom projektu, jedné možné okolnosti, nebo tímto způsobem neposkytujeme právní rady,” řekl Gensler k Ethereum, ale následně doplnil: ,,Pokud sbíráte peníze od veřejnosti a veřejnost očekává zisk založený na úsilí tohoto propagátora, sponzora, skupiny, spadá to do zákona o cenných papírech.”
Cenný papír je obchodovatelné finanční aktivum, které má peněžní hodnotu – tedy jde buď o akcie nebo dluhopisy, které splňují konkrétní právní definice (projdou tzv. Howeyho testem). Portál DeCrypt doplňuje, že podle amerického práva definici cenného papíru splňuje takové aktivum, od kterého lze očekávat zisk založený na úsilí daného podniku.
Soud s XRP a otazníky ohledně Ethereum
SEC v minulosti několikrát potvrdila, že Bitcoin za cenný papír nepovažuje. Naopak v případě kryptoměny XRP je zřejmé, že ano, jelikož v prosinci 2020 zažalovala firmu Ripple z prodeje neregistrovaných cenných papírů (tokenů XRP při jejich vzniku). Soud mezi SEC a Ripple se táhne dodnes a je pečlivě sledován celou kryptokomunitou. Pokud by ho SEC vyhrála, teoreticky může přijít s dalšími podobnými žalobami vůči tvůrcům jiných podobných kryptoměn. Úspěch firmy Ripple by naopak mohl pomoci nejen XRP, ale i ostatním altcoinům, u kterých jsou pochybnosti v souvislosti s tím, zda se jedná o cenné papíry.
Zatímco u Bitcoinu se zatím o tématu cenných papírů ani nespekuluje, v neprospěch Ethereum hraje způsob prodeje tokenů v době jeho vzniku. Šlo totiž o veřejné ICO, které je dnes ze strany SEC podle všeho vnímáno za neregistrovanou nabídku cenných papírů. Šéf firmy Ripple Brad Garlinghouse při obhajobě Ripple víckrát upozornil, že nerozumí, proč je XRP označováno za cenný papír, když Ethereum takové problémy nemá.
Poznámka: ICO, tedy počáteční nabídka mincí Ethereum (ETH), probíhalo mezi červencem až srpnem 2014. Šlo o veřejnou online sbírku, v rámci které si účastníci kupovali tokeny ETH výměnou za bitcoiny v poměru 2000 ETH = 1 BTC. V té době byla cena Bitcoinu kolem 600 dolarů, což znamenalo, že 1 ETH stál kolem $0.30.
Mění se předchozí postoj?
Bývalý komisař SEC William Hinman v červnu 2018 uvedl, že podle SEC se Ethereum od ICO v roce 2014 stalo dostatečně decentralizováno na to, aby nemohlo být považováno za cenný papír. V případě XRP to neplatilo a proto SEC nakonec dospěla k žalobě.
Vyjádření nového šéfa SEC Garyho Genslera však naznačují, že minimálně on si nechává v případě Ethereum „otevřené dveře“. Zřejmé je minimálně to, že za cenné papíry považuje mnohé altcoiny, které vznikly na Ethereum blockchainu jako ERC-20 tokeny a aktuálně hrají důležitou roli v DeFi sektoru. Gensler se vůbec netají tím, že je chce začít přísně regulovat.
Zdroj: decrypt.co