O kryptoměně Cardano (ADA) píšeme na Kryptonovinkách poměrně často. Je to i díky tomu, že má na československé scéně velmi aktivní komunitu a dokonce dva ambasadory v podobě Jaromíra Tesaře a Lukáše Barta z Carandians.io. V poslední době však Cardano čelí i silné antikampani, v jejímž rámci se šíří zprávy tvrdící, že jde o scam (podvod).
V tomto směru byl v posledním období aktivní především známý krypto-YouTuber Chico Crypto, který má velmi slušnou základnu přes 81 tisíc subscriberů. Jeho nejnovější video, ve kterém hovoří o tom, jak se opět odkládá spuštění mainnetu Shelley a jak lidé z Cardano lžou své komunitě, si můžete prohlédnout zde.
Přímo do „žaludku“ Cardanu vidí (podobně jako u jiných blockchain projektů) opravdu jen málokdo. Lidé z projektu v čele s Charlesem Hoskinsonem se však snaží o co největší transparentnost. Už zvykem se staly pravidelné „Ask me anything“ na YouTube, během nichž šéf IOHK informuje o tom, co se kolem Cardano děje, co již funguje, co ne a co s tím je třeba udělat …
K tématu zda je kritika na adresu Cardano oprávněná nebo ne se rozhodl napsat článek pro skupinu Cardano [ADA] CZ / SK Jaromír Tesař, jehož jistě dobře znáte i z našich rozhovorů. My jsme se rozhodli vybrat některé pasáže, přičemž celý článek si můžete přečíst zde >>
Jaromír hned v úvodu svého článku popírá tvrzení, že by Cardano bylo „jen peněženkou“, nebo „jen whitepaperem“, jak rádi tvrdí kritici. ,,Tyto názory jsou založeny na netrpělivosti, neznalosti hloubky problémů a složitosti projektu, taktéž neschopnosti objektivně posoudit všechny aspekty. Tento FUD (na Cardano) je častokrát způsoben příznivci konkurenčních projektů a to jen proto, aby byla konkurence v očích lidí více relevantní,“ vysvětluje.
Cardano je složitý projekt
,,Cardano je první projekt, který já založený na vývoji skrz formální metody a buduje se jako mission-critical projekt. Tedy podobně, jak se buduje software například do letadel či jaderných elektráren. Potenciální chyba či výpadek mohou mít katastrofální následky. Tým IOHK udělal podrobný výzkum ve všech oblastech souvisejících s blockchainem a distribuovanými sítěmi,“ vysvětluje v části, která se věnuje složitosti projektu.
Následně konstatuje, že Cardano se vydalo jinou – náročnější cestou, než jiné blockchainy. Kdyby zvolili tu jednodušší, zařadili by se mezi stovky podobných projektů. ,,Bylo nutné dát dohromady odborníky na kryptografii, bezpečnost softwaru, distribuované sítě, modelované hrozby, návrhy síťových protokolů, teorie her, operačních systémů, návrhářů programovacích jazyků, ekonomů a samozřejmě softwarových architektů a programátorů.“
Transparentnost na vysoké úrovni
Jaromír Tesař v rozsáhlém textu zdůrazňuje transparentnost projektu. ,,Je jedním z nejtransparentnějších v kryptosektoru. CEO IOHK Charles Hoskinson dělá aktualizace o stavu projektu velmi často. Někdy i vícekrát do měsíce. Během AMA se ho můžete zeptat na doslova cokoliv. Ostatní členové týmu také začali nedávno dělat videa s aktualizacemi o stavu.“
Tesař také upozorňuje, že Cardano jako jeden z mála projektů zveřejňuje všechny své vědecké práce. Kdokoli se na ně může podívat a kriticky je zkontrolovat. Počet prací se neustále navyšuje. Pokud má někdo pochybnosti o kvalitě projektu, může se pokusit najít v těchto pracích chyby. ,,Najdete tam takové skvosty, jako vyřešení problému s PoS konsensem, Extender UTxO model, důkaz, že PoW funguje tak, jak se obecně věří a mnohem víc. „
Žádné Lambo nečekejte!
Cardano je složitý projekt, který je budován pro budoucí generace. Tesař upozorňuje, aby lidé nečekali, že investice do ADA z nich udělá okamžitě boháče. ,,Cardano zde není na to, aby vám zařídilo Lambo. Charles slíbil, že dodá nejvíce decentralizovanou síť, bezpečné smart kontrakty, správu projektů a vyřešenou škálovatelnost. Vše je založeno na vědeckém výzkumu. Pokud takovou síť bude možné dodat a lidé ji adoptují, tak potom můžeme říci, že uspěl. Ovlivní to cenu ADA? Určitě ano. Tím nyní musí být plně zaměřen na vývoj. Ne na cenu. Takže si nestěžujte na cenu. Nikdo vám nepomůže. Jste dospělí a o svých krocích rozhodujete sami,“ upozornil.
Celý text, který jde podstatně více do hloubky, čtěte zde.
Upozorňujeme vás, abyste do žádné kryptoměny neinvestovali více, než si můžete dovolit ztratit. Investice do kryptoměn je velmi spekulativní a v žádném případě není zárukou budoucích zisků.