Při nastavování těžební sestavy máte sami možnost si vybrat způsob těžby. Jsou dvě základní možnosti – společná těžba v poolu a sólo těžba. Vaše volba následně určí, jak často budete dostávat zisk v podobě dané kryptoměny.
Na poolech všichni těží společně
Při těžbě v poolu jednoduše dáte svůj výkon do vybraného poolu. V tom všichni účastníci těží společně a když se někomu podaří vytěžit blok, odměna z něho je podle specifického klíče rozdělena mezi účastníky dle výkonu, který propůjčují danému poolu. Pokud se někomu podaří vytěžit blok s vysokými poplatky za transakce, dojde k rozdělení mezi všechny účastníky. Tento typ je jednoznačně vhodný pro domácí těžbu a malou průmyslovou těžbu. Například malá průmyslová farma s výkonem 50 000 MH/s dostane při současné výtěžnosti přibližně 3,3–3,9 ETH/den s výplatou každý den.
Kdy se vyplatí těžt samostatně?
Při samostatné těžbě hledáte blok sami, a když ho najdete, je celý váš. To znamená, že při stejném příkladu, tj. malé průmyslové farmy, dostanete 1–2 bloky denně. To ale neznamená, že každý den musíte dostat min. 1 blok, ale že při měsíčním a delším horizontu budete mít v průměru tento počet bloků denně. A tady začne vznikat odlišná situace oproti poolu. Může se Vám stát, že budete těžit 3 dny a nenajdete žádný blok, a pak 4. den najdete bloků 5. Pokud byste měli farmu 10x menší, budete muset v průměru těžit okolo 8 dní, abyste vůbec našli jeden blok. Ale opět se může stát to, že budete těžit celý měsíc a nenajdete žádný.
Existuje ještě jedna možnost, a to těžit sólo na poolu za podmínky, že všechny vytěžené mince končí u vás (mínus poplatek poolu, který bývá okolo 1,5 %). Toto je jednodušší varianta než čistě samostatná těžba. Samozřejmě ale záleží na typu mince, kdy těžbu některých spustíte velice snadno, ale jiné mají ne úplně jednoduché nastavení těžby.
Pokud ale budete těžit menší měny, kde není takový výkon, tak se ve většině případu sólo mining vyplatí. Nebo se vyplatí, když si vytvoříte vlastní pool. My jsme například vlastní pool pro těžbu Etherea začali řešit až od 300 000 MH/s a do té doby jsme využívali ty již existující.
Těžba na českých poolech a daňový dopad
Pokud by česká společnost těžila na českém poolu, existuje možný výklad, že dochází k tuzemskému plnění. To znamená, že česká společnost dodává výkon do jiné české společnosti a ta jí za to odesílá kryptoměny. Toto může být z hlediska finančního úřadu vnímáno jako tuzemské plnění, které podléhá DPH. Jinými slovy veškeré krypto, které dostanete, je platbou za službu. My máme dvě naprosto protichůdná daňová memoranda, kde je v každém tvrzen přesný opak, a zdá se, že to reálně rozhodne finanční úřad, co přijde na kontrolu. Obecně doporučujeme všem se vyvarovat jakémukoliv nárokování DPH a věcem spojeným s tuzemským plněním, ze kterého se neodvádí DPH.
Rád bych vás společně s našim těžebním týmem pozval na unikátní webinář o ziskové těžbě kryptoměn, kde se dozvíte vše o aktuálním těžebním know-how. ZDE se můžete zaregistrovat!
Ing. Michal Bezvoda
Zakladatel a spolumajitel Starmine holdingu
Spolumajitel a technický ředitel 10x laboratory s.r.o.