Elon Musk jedním tweetem způsobil, že trh s kryptoměnami se otřásl v základech. V čele propadu stál Bitcoin (BTC), který pár hodin po tom, co Musk oznámil, že jeho automobilka Tesla přestane akceptovat BTC jako platidlo, protože je neekologický, klesl o 15% až k ceně přibližně 46 000 USD.
Další Muskovy tweety přilévají olej do ohně
Dalo se předpokládat, že Elon Musk neskončí v rámci této kauzy u jednoho příspěvku, ale zveřejní další statusy. Na Twitteru má 54 milionů followerů a nacházejí se mezi nimi mnozí příznivci kryptoměn. Od seriózního Bitcoinu, až po komický Dogecoin. A tak Musk začal reagovat.
Nejprve se vyjádřil k energii, která se spotřebovává při těžbě Bitcoinu. Poukázal na to, že v posledním období nastal podle dat cbeci.org v tomto ukazateli obrovský nárůst. Na tento tweet reagoval Michael Saylor, šéf firmy Microstrategy, který měl pravděpodobně i nějaký podíl na tom, že Tesla do Bitcoinu vůbec investovala. Muskovi vzkázal:
,,Odhadovaná spotřeba elektřiny podle cbeci.org se od úvodu roku zvýšila o 40%. Ve stejném období však aktivita na síti stoupla o více než 100%, což znamená, že energetická účinnost se v tomto období dramaticky zlepšila. Bitcoin je stále méně energeticky náročný. „
Musk na Saylorův tweet reagoval zmínkou o špinavé těžbě v Číně či sdílením odkazu na článek, který upozorňuje na aktivitu firmy Atlas Holdings, která koupila elektrárnu Greendige ve státě New York, aby ji použila výhradně na těžbu Bitcoinu. Problémem je, že tato elektrárna je obzvláště neekologická, jelikož produkuje energii z fosilních paliv. Musk tak použil příklad firmy, která se zjevně příliš nezabývá otázkou enviro problematiky těžby Bitcoinu a dokonce podniká přímo blízko metropole USA.
Na to Saylor reagoval: ,,Bitcoin nabízí 8 miliardám lidí vynikající technologii zaručující jejich lidská práva na majetek, jakož i řešení globálního problému inflace a devalvace měny, které roční vytváří ekonomické škody ve výši 10 bilionů dolarů. Není mix fosilních paliv (z těžby BTC) až na druhém místě ?,“ zeptal se Muska vedle toho, co zveřejnil graf celosvětových emisí CO2, které se týkají celého světa ve srovnání s Bitcoinem.
#Bitcoin offers 8 billion people a superior technology to guarantee their human rights to property, as well as a solution to the global problem of inflation & currency devaluation which creates $10+ trillion in economic damage per year. Isn't the fossil fuel mix second order? pic.twitter.com/3hX20inV9Z
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) May 13, 2021
Na obhajobu Proof of Work konsenzu Saylor zveřejnil ještě jeden tweet: ,,Těžba slouží jako základ peněžní sítě. Je rozhodující pro růst, stabilitu, životnost, vitalitu a integritu. Architektura Proof of Work je mistrovským inženýrským dílem, které ukotvuje systém ve skutečném světě a poskytuje sedm vrstev zabezpečení.“
#Bitcoin Mining serves as the foundation of the monetary network – critical to its growth, stability, longevity, vitality, & integrity. The Proof of Work architecture is a masterpiece of engineering that anchors the system to the real world, providing Seven Layers of Security.
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) May 13, 2021
Elon Musk později zveřejnil krátký status, v němž naznačil, že nastal čas na zavedení uhlíkové daně a následně se pokusil uklidnit kryptokomunitu tweety, ve kterém konstatoval: ,, Abych to řekl jasně, v kryptoměna opravdu věřím, ale nemohu podporovat to, že to povede k výraznému zvýšení spotřeby fosilních paliv, zejména uhlí. “
It is high time there was a carbon tax!
— Elon Musk (@elonmusk) May 13, 2021
To be clear, I strongly believe in crypto, but it can’t drive a massive increase in fossil fuel use, especially coal
— Elon Musk (@elonmusk) May 13, 2021
Ačkoli výše uvedené tweety měly hlavu a patu, Musk své tweety završil něčím, co pravděpodobně způsobilo nejednomu fanouškovi Bitcoinu bolesti břicha. Zhruba ve dvě v noci našeho času (SEC) totiž uvedl:
,,Pracujeme s Doge developery, abychom udělali transakce efektivněji. Vypadá to slibně.“
Working with Doge devs to improve system transaction efficiency. Potentially promising.
— Elon Musk (@elonmusk) May 13, 2021
Opravdu těžko říct, co tím chtěl říci. Šlo o vtip, nebo seriózní informaci? Myslel to vážně? Podle toho co o Dogecoinu totiž víme, tak mnoho developerů tato kryptoměna nemá (pokud vůbec nějaké). A je silně centralizovaná. A možná i náchylná na 51% útok. A také jde o Proof of Work kryptoměnu (používá však algoritmus Scrypt ne SHA256 jako BTC), což znamená, že i ona má relativně vysokou spotřebu.
Snad nejvtipněji na tento tweet reagoval uživatel FROZE, který uveřejnil kresbu Homera Simpsona, který přichází do své nové práce. Opice ztvárnily údajné developery Dogecoin. Poslední změna kódu Dogecoinu se podle GitHub udála totiž v roce 2017. Dávno před absurdním šílenstvím kolem této meme kryptoměny.
« Working with Doge devs to improve system transaction efficiency. Potentially promising. » pic.twitter.com/hayn4LvHL3
— F R O Z E (@FrozeIzBak) May 13, 2021
Scaramucci a Pompliano naznačili, že vše může být jinak
Na Elona Muska a jeho poukazování na negativní dopady těžby Bitcoinu na přírodu reagovali i Anthony Scaramucci ze SkyBridge Capital či známý propagátor Bitcoinu Anthony Pompliano. Oba naznačili, že může jít jen o strategické řízení muže, který má něco „v plánu“.
Scaramucci si myslí, že Musk podle všeho časem přijde s vlastní společností resp. mining farmou, v rámci které bude těžit Bitcoin za využití 100% obnovitelné energie.
,,Elonův cíl: Nastavit BTC komunitu tak, aby se změřila na tvůrce politiky a na dosažení toho, aby se Bitcoin těžil za pomoci čisté energie. Cesta k jednomu milionu dolarů za Bitcoin a hyper-bitcoinizaci vyžaduje obnovitelnou energii. Elon k tomuto procesu výrazně přispěje. Je hodler.“
V dalším tweetu Scaramucci doplnil: ,,Elon není ledajaký chlapík. Věřím, že se stane konkurentem respektive narušitelem těžebního průmyslu Bitcoinu. Vsadím se o 500 000 Satoshi, že do roku Tesla resp. Solar City oznámí vstup do sektoru super čisté těžby Bitcoin.“
Elon is not a half measures guy. I predict he will become a competitor/disruptor in the Bitcoin mining industry. I wager 500k sats that, within a year, Tesla/Solar City will announces its entry into “super clean” bitcoin mining.
— Anthony Scaramucci (@Scaramucci) May 13, 2021
No a Anthony Pompliano? Ten dostal na CNBC včera prostor, aby vlil do tohoto tématu více světla z pohledu fanouška Bitcoinu. V první řadě upozornil, že téma negativního dopadu Bitcoinu na přírodu je zveličený, protože některé studie tvrdí, že až 75% těžby již nyní probíhá za použití obnovitelných zdrojů energie. Zároveň však zdůraznil, že Tesla žádné Bitcoiny neprodala. Jen pozastavila možnost koupě jejích produktů za Bitcoin. ,,Elon Musk vlastní miliardy dolarů v Bitcoinu. Neprodává je ani navzdory tomto nepřesnému energetickému příběhu (se kterým přišel). Nesleduje to, co říkají, ale sleduje to, co dělají se svými penězi.“
Pompliano zároveň uvedl, že podobně jako Scaramucci očekává, že Tesla nakonec sama vstoupí do procesu těžby Bitcoinu, přičemž na to bude využívat obnovitelné zdroje energie.
Elon Musk owns billions of dollars of bitcoin.
He isn’t selling because of this inaccurate energy narrative.
Don’t watch what they say, just watch what they do with their money. pic.twitter.com/pFk27O3nzr
— Anthony Pompliano 🌪 (@APompliano) May 13, 2021
Do not Panic?
Aby toho nebylo dost, Musk své divadlo na Twitteru zakončil tweety „As always“ (jako vždy) a fotografií automobilu Tesla Roadseter, která létá ve vesmíru, kam ho vynesla raketa jeho společnosti SpaceX. Na monitoru Autry je text „Do not Panic“ (nepanikařte). Je to vzkaz pro fanoušky Bitcoinu, Dogecoinu nebo obecně kryptoměn? Podle sledování komentářů Muskových fanoušků na Twitteru si většina zřejmě myslí, že jde o Dogecoin. Ta střízlivější část kryptokomunity doufá, že spíše šlo o narážku na Bitcoin.
As always pic.twitter.com/gtFmtokzEZ
— Elon Musk (@elonmusk) May 13, 2021
Závěr
Elon Musk je specifický člověk, který má však za sebou úžasnou historii úspěchů ať už na poli Tesly nebo SpaceX či nejnovějších úspěchů Neuralinku. Proto je třeba dívat na celou problematiku s nadhledem a možná se zamyslet i nad tím, co se děje za oponou. Muskovy tweety o Dogecoinu rozhodně kryptoměnám nepomáhají, ale to, co odstartoval kolem otázky těžby BTC a její ekologičnosti může nakonec vést k ještě „čistšímu“ Bitcoinu, čímž se může Bitcoin zbavit snad největšího zdroje kritiky, kterému aktuálně čelí. Tvrdit, že je využíván hlavně na nelegální činnost totiž v roce 2021 již není „sexy“ a všichni to ignorují. Negativní dopad na přírodu však rezonuje u lidí mnohem více a proto Bitcoin pro úspěch potřebuje, aby se zbavil i této nálepky.
Zdroje: Kryptonovinky, Twitter, cointelegraph.com