Kryptoměna Solana (SOL) se nadále těší výraznému růstu popularity vedle toho, jak koketuje s historickými cenovými maximy. Její silnou zbraní je zejména obdivuhodné škálování projevující se v extrémně rychlých a nízkonákladových transakcích, což umožňuje pohodlné používání smart kontraktů a Defi protokolů postavených na tomto blockchainu. Zatímco v tomto směru Solana září, existují bohužel i věci, které vyvolávají v souvislosti s touto kryptoměnou nemalé otazníky.
Velkou vlnu kritiky směrem k Solaně a jejím tvůrcům vyvolaly informace, s nimiž před několika dny přišel generální ředitel společnosti Cyber Capital Justin Bons. Ten totiž upozornil, že na základě auditu, který byl proveden třetí stranou, Solana poměrně dlouho úspěšně zatajovala existenci 12 milionů SOL.
,,V dubnu 2020 tým Solany tvrdil, že začali s 8,2 miliony tokeny (celkový počet SOL v oběhu v daném čase). V realitě však celkový počet mincí v oběhu byl přes 20 milionů. Započaly tím dlouhou sérii lží a podvodů ze strany Solany,“ napsal Justin Bons v úvodu svého tweetu.
1/6) In early April 2020 the Solana team stated that the total circulating supply was 8.2M.
When in reality the total circulating supply was above 20M!
Marking the start of a long series of lies, fraud & deception by SOL
The following story is all based on verifiable evidence:
— Justin Bons (@Justin_Bons) November 5, 2021
Je třeba upozornit, že tato informace není úplně nová a dokonce ji ještě loni potvrdil i autor kryptoměny Solana Anatoly Yakovenko, který uvedl, že přibližně 11,3 milionu mincí SOL, které nebyly zmíněny a ani zahrnuty do oficiálního celkového počtu SOL v oběhu, byly zapůjčeny pro tvůrce trhu (market maker), aby se tím údajně podpořila likvidita obchodování a předešlo se „manipulaci trhu“. Upozornil vedle toho, že žádné z těchto mincí nebyly prodány. Yakovensko však ve svém příspěvku na Medium.com ještě v dubnu 2020 ale zároveň uvedl, že vzhledem ke kritice jsou připraveni těchto 11,3 milionu mincí SOL stáhnout z oběhu do 30 dnů tak, že je spálí (coin burn). Yankovenko se komunitě Solana zároveň v onom okamžiku omluvil za špatnou interpretaci faktů, čímž víceméně přiznal, že zmiňovaných 11,3 milionu SOL bylo zamlčeno.
Justin Bons ale upozorňuje, že Yakovenko a Solana svůj slib o pálení těchto mincí nedodrželi. ,,Slibovali, že se zbaví těchto mincí do 30 dnů. Při mnoha příležitostech v následujících týdnech se zaručovaly, že neuvolní žádné nové mince na trh, aniž by to předem oznámili,“ pokračoval.
Co se ale dělo následně? Podle Bonsa dne 23. května 2020 Solana oznámila, že se jim podařilo získat pouze 3,3 milionu mincí z 11,3 milionu, které zapůjčily tvůrci trhu. Následně uvolnili do oběhu dalších 8 milionů nových tokenů SOL. Celkově bylo tedy v oběhu najednou 16 milionů mincí, tedy dvojnásobek počtu, který byl slibován v dubnu. ,,Následně se přes to prostě přesunuli. Ani o tom nezveřejnili žádné informace přes své oficiální kanály. Toto je jen jeden příklad špatného chování představitelů SOL,“ dodal.
Možné závěry?
Z uvedeného vyplývá, že možnou křivdu mohou cítit zejména prvotní investoři do Solany, kterým bylo tvrzeno, že celkový počet mincí SOL v oběhu je nižší, než byla realita. V současnosti podle dat CoinmarketCapu je v oběhu již více než 300 milionů SOL, čímž se staly „zamlčené mince“ méně podstatnými.
Tyto informace však vrhají na Solanu špatný stín pochybností o velmi netransparentním vedení projektu a o možném úmyslu tvůrců Solana skrývat před komunitou část stávajících mincí.
Distribuce tokenů Solana versus konkurence – nevypadá to nejlépe
V květnu zveřejnila platforma Messari zajímavou koláčovou infografiku, která znázorňuje přerozdělení mincí různých populárních altcoinových projektů:
- Modrou barvou je znázorněn počet mincí, které byly distribuovány ve veřejném prodeji, tedy na volném trhu – Jedná se o férový způsob distribuce mincí, pokud je vaším cílem přispět k decentralizaci a zamezit vzniku pár velkých „velryb“
- Zelená barva připadá mincím, které získala komunita v rámci různých aidropů. Započítávají se sem i různé fondy vázané k dané kryptoměně
- Červená barva patří „Insiderům“ – tedy vývojářům, společnosti nebo s společnostem, které pracují na daném projektu a rizikovým investorům, které do dané kryptoměny investovaly ještě předtím, než proběhl veřejný prodej mincí
- Tmavě šedá barva vyjadřuje podíl distribuce mincí neziskovým nadacím a různým grantovým projektům, skrze které se financuje další vývoj ekosystému
V případě kryptoměny Solana tento koláčový graf nevypadá moc dobře, protože až 48% mincí SOL získaly pod kontrolu „Insiders“ – tedy samotná společnost stojící za jejím vývojem, velké investiční společnosti a vývojáři. To je v silném kontrastu například s mnohem férovějším přerozdělením mincí u kryptoměn typu Ethereum, Cardano, Tezos, EOS či Cosmos, u kterých v rámci volného prodeje bylo distribuováno více než 75 % celkového počtu mincí v oběhu.
Z tohoto pohledu se kryptoměna Solana jeví být jako projekt, který je ve výrazné míře centralizovanější, než jeho konkurenti – obzvlášť mluvíme-li o Ethereum či Cardano. Centralizovanější přerozdělení mincí podobně tomu, jak je tomu u Solany, lze zahlédnout v případě Binance Coinu, Flow, Celo, BLockstacks či Internet Computer. Větší míru centralizace „moci“ naznačuje také koláčový graf Polkadot.
Další zajímavé články
Co když se zopakuje historie? Bitcoin bude stát $253 000 a Ethereum $22 000!
35letý skladník investoval do Shiba Inu 8 000 dolarů. Stal se z něj milionář na předčasném důchodu
Na mé peněžence jsem si našel neznámé kryptoměny. Co mám s nimi dělat?
Trh s kryptoměnami se zbláznil. Mince pojmenovaná po Elonu Muskovi udělala 3780%
Zdroje: ambcrypto.com, Twitter