S&P Global Ratings, americká finanční společnost, která publikuje finanční analýzy a výzkumy zejména v oblasti akcií a dluhopisů, vydala 23. dubna novou poznámku k trhu, ve které se vyjádřila k Zákonu o platebních stablecoinech, který byl 17. dubna představen v americkém Senátu.
Co obsahuje návrh zákona?
Společnost S&P Global Ratings uvádí, že tento návrh zákona by mohl motivovat banky k vydávání stablecoinů vázaných na americký dolar. Zároveň by však mohl znamenat problémy pro velké soukromé subjekty vydávající stablecoiny, jako je Tether, který stojí za největším kryptoměnovým stablecoinem USDT.
Zákon z dílny dvou amerických zákonodárkyň Lummisové a Gilbrandové, který nese jejich pojmenování Lummis-Gillibrand Act o platebních stablecoinech obsahuje následující návrhy:
- zavedení emisního limitu 10 miliard USD pro společnosti bez bankovní licence
- zákaz vytváření ničím nekrytých algoritmických stablecoinů
- vydavatelé stablecoinů musí držet rezervy v poměru jedna k jedné v hotovosti nebo v ekvivalentech hotovosti
„Předpokládáme, že po schválení zákona a příslušné bankovní regulaci nová pravidla poskytnou bankám konkurenční výhodu tím, že omezí instituce bez bankovní licence na maximální emisi 10 miliard dolarů,“ uvádí S&P Global Ratings.
Problém pro Tether
Společnost zároveň poukázala na fakt, že zavedení limitu emise 10 miliard USD pro firmy bez bankovní licence by mohlo způsobit problémy pro Tether. Jedná se o celosvětově největšího vydavatele stablecoinů vázaných na americký dolar s tržní kapitalizací 110 miliard USD.
Jak uvádí S&P Global Ratings, Tether by podle návrhu zákona nebyl povoleným platebním stablecoinem. To znamená, že americké subjekty by nemohly držet ani obchodovat stablecoin Tether (USDT), což by mohlo snížit poptávku a zároveň zvýšit zájem o stablecoiny vydávané v USA.
S&P také upozorňuje, že většina transakcí Tetheru se uskutečňuje mimo USA. USDT se používá zejména při realizaci transakcí v rozvíjejících se trzích, v maloobchodě a na peněžní převody.
Názory na zákon
Senátorka Kirsten Gillibrandová uvedla, že přijetí regulačního rámce pro stablecoiny je nezbytné pro udržení dominance amerického dolaru, podporu zodpovědných inovací, ochranu spotřebitelů a boj proti praní špinavých peněz a nelegálnímu financování.
I'm proud to join @SenLummis to introduce the Payment Stablecoin Act.
Passing a regulatory framework for stablecoins is critical to protecting consumers, promoting responsible innovation, and cracking down on money laundering and illicit finance. https://t.co/UP9pk0uQkt pic.twitter.com/lIqA3rwQXN
— Sen. Kirsten Gillibrand (@gillibrandny) April 17, 2024
Na druhé straně Coin Center, organizace na podporu kryptoměn, vyjádřila obavy z potenciálního schválení tohoto zákona.
Organizace uvádí, že zákaz algoritmických stablecoinů by byl nesprávným krokem a návrh zákona označila za protiústavní akt.
Zdroj: cointelegraph.com