Vypořádání poškozených klientů burzy Mt. Gox, ze které ukradli hackeři v roce 2014 přibližně 800 000 BTC, čímž se postarali o největší krádež v historii kryptoměn, je i po 8 letech stále žhavým tématem. Správce konkurzní podstaty Mt. Gox Nobuaki Kobayashi totiž disponuje více než 140.000 BTC, které v následujících měsících bude vracet věřitelům. Jak bude tento proces probíhat? Jaké mají možnosti poškození klienti? Jak to celé může ovlivnit cenu Bitcoinu? I o tom jsme si povídali s Jiřím Vokem, českým bitcoinerem, který žije již 33 let v kanadském Montrealu a patří mezi 24 000 poškozených věřitelů této burzy.
Rozhovor
Správce konkurzní podstaty Mt. Gox Nobuaki Kobayashi stanovil nový deadline k 10. lednu 2023. Věřitelé si musí do tohoto data vybrat způsob, jakým budou vyplaceny jim příslušející BTC a BCH?
Bitcoin Cash (BCH) vznikl po hardforku BTC 1. srpna 2017. Správce proto vygeneroval stejný počet BCH vůči zajištěným BTC a bude je vyplácet společně s BTC. Věřitelé si tak budou vybírat výplatu buď v BTC+BCH (která automaticky obsahuje i část ve fiatu*) nebo cash only.
Poznámka (*) = I ti, kteří si nechají vyplatit jim příslušející kompenzaci v kryptoměnách BTC a BTCH dostanou část ve fiatu, konkrétně 200 000 JPY (mohou si vybrat i jinou měnu včetně EUR, CZK či USD). Tato částka bude odečtena z jejich BTC+BCH kompenzace. Věřitelé, kteří mají na nárok na jen zhruba ¼ BTC tak budou vyplaceni jen ve fiatu.
Uměl bys popsat jednotlivé možnosti, které mají na výběr?
V případě volby výplaty v BTC+BCH si věřitel vybere, kam chce jeho kryptoměny uložit (kryptoburzy jako Kraken, Bitstamp, SBI nebo custodians jako např. BitGo). V případě, že si vybere výplatu ve fiatu, uvede údaje o své bance, avšak správce preferuje nejvíce platbu na PayPal, který podporuje například i českou korunu a samozřejmě také euro a jiné tvrdé měny.
K jakému procentu z původně vlastněných BTC se mohou klienti dostat?
Kalkulace hovoří o návratnosti 21% při výběru možnosti „early lump sum payment“. Jedná se o jednoznačně nejpreferovanější volbu.
Kdo si však zvolí „full payment“, což je výplata, která se realizuje až po skončení všech soudních jednání (stále probíhají), může dostat až 23,6%. Jenže v případě, že CoinLab soud vyhraje, 23.6% může snadno klesnout na 19%. Tento soud zároveň může klidně trvat ještě dalších 5 let. Nutno dodat, že vše, co by po skončeném procesu přesáhlo 23.6%, by bylo znovu přerozděleno věřitelům. Také jakékoli další nálezy ztracených BTC nebo jiných aktiv by byly znovu přerozděleny mezi věřitele.
Bohužel při výběru možnosti „small sum payment“ ve fiatu (věřitel bude vyplacen kompletně ve vybrané měně) bude jeho návratnost 21% nakonec bližší k 17%, protože celá kalkulace je svázána s cenou BTC v době začátku soudního procesu, kdy 1 BTC = 749 000 JPY, což bylo zhruba 5000 dolarů**.
Poznámka (**) = Správce v době, kdy v roce 2018 převzal případ, pro účel kalkulace konvertoval BTC a BCH na JPY (japonské jeny) při kurzu 1 BTC = 749 318 JPY resp. 5 000 USD a 1 BCH = 97481 JPY resp. 654 USD.
Co bude následovat po 10. lednu? Dá se očekávat, že krátce na to dojde k začátku vyplácení poškozených klientů Mt. Gox?
Správce tradičně nebude nikam spěchat. Musí zpracovat získané informace o věřitelích, o jejich preferencích a o jejich bankovních a burzovních účtech. Potom musí připravit databázi pro kryptoměnové burzy a custodiany, kteří budou potřebovat nějaký čas, aby tato data aplikovala do jejich systému. Správce poté, co odešle data o věřitelích burzách, bude posílat velké bloky BTC a BCH na tyto designované burzy. Burzy budou mít následně 60-90 dní (Kraken 90, Bitstamp 60) na to, aby BTC a BCH připsaly do peněženek svých klientů, tedy věřitelů Mt. Gox. Můj optimistický odhad je, že k vyplacení dojde v létě 2023, pesimistický počítá s vyplacením kolem října až prosince 2023.
V souvislosti s touto kauzou je běžné, že se objevuje FUD mluvící o tom, že ze dne na den se „dumpne“ na trh 140 000 BTC a způsobí to další crash ceny BTC. Je možné něco takového předpokládat? Nebude probíhat vypořádání klientů postupně v několika splátkách, aby se takovému riziku zamezilo?
Například v době, kdy správce Mt. Gox v únoru 2018 posílal 35 000 BTC*** na burzu Coinbase k prodeji, cena BTC klesla o více než 50% (z $15 000 na $6 600). Bohužel nikoho (ze strany Mt. Gox) nezajímá, zda mohou tyto kroky způsobit další dump. Žádné oficiální informace o postupném vypořádání nezazněly.
Buďme pozitivní, Bitcoin to určitě nezabije. Nastane dobrá příležitost k nákupu, neboť dojde k dočasnému snížení ceny. V našem případě asi největší balíčky BTC půjdou na burzy Bitstamp a Kraken, což pravděpodobně může způsobit pokles ceny BTC a to i v případě, že většina kreditorů bude chtít BTC hodlovat.
Je nutno říci, že trh s BTC je mnohem robustnější a diverzifikovanější než před 5 lety, takže reakce by nemusela být tak prudká a hluboká jako tehdy.
Poznámka (***) – Správce v roce 2018 prodal 35 841 BTC a 34 000 BCH, aby získal likviditu na placení právníků a účetních firem. BTC byl v té době na úrovni kolem 11 tisíc dolarů. Získaných bylo 405 milionů dolarů. Později prodal ještě dalších 20 000 BTC. Správce prodával BTC v období po splasknutí bubliny v závěrečné fázi bullrunu po roce 2017 a je možné, že tímto krokem přispěl k dalšímu poklesu ceny.
Spekulativní otázka na závěr – jak přemýšlí investor, který se po zhruba 9 letech dostane k části svých „ztracených“ BTC? Půjde na burzu a bude je prodávat, nebo bude nadále hodlovat, protože nadále vidí v bitcoinu potenciál a uvědomuje si, že je bearmarket?
Troufám si tvrdit, že všech 24 000 okradených klientů Mt. Gox jsou tzv. „early BTC adopters“. Velká většina z nich nakupovala bitcoiny za velmi nízké ceny, v jednotkách, nejvíc stovkách dolarů. Nikdy ne dražší než za zhruba 800 dolarů v době krachu burzy. Mnozí BTC těžili, tehdy to šlo dokonce i na obyčejném PC. Pro zajímavost průměrná ztráta věřitele Mt. Gox je 35.4 BTC, přičemž odhad je, že vráceno bude v průměru 5.9 BTC na 1 věřitele. Pro všechny proto nastane situace pěkného až obrovského zisku. I při dnešní ceně (cca $19 000) se jedná o stovky, tisíce, až desetitisíce procent zisku. Z většiny věřitelů, tzn. early adopters, se mezi tím stali hodleři. Podle mého názoru více než polovina BTC poputuje na jejich privátní peněženky, čtvrtina zůstane na burzách k obchodování a zbylá čtvrtina bude prodána.
Vypořádání Mt. Gox z pohledu daní – odpovídá Kirill Juran, CEO v SimpleTax&Law
Z pohledu českých daní budou relevantní dvě situace. V případě, že bude poškozeným vrácen BTC, nejedná se o zdanitelný příjem. Pouze se vrátilo aktivum které bylo od začátku jejich. Pokud by však byla kompenzace vyplacena jinou formou (fiat, jiné krypto), už by se jednalo o zdanitelný příjem. Zajímavostí je navíc ještě v mezičase proveden fork BTC a BCH. Zde lze najít argumenty pro obě varianty. Naše kancelář se však kloní k závěru, že forky obecně nejsou daňově relevantní. Lze však očekávát opačný názor daňové správy.