O Johnu McAfeem, jeho životě a náladových vzkazech, které zveřejňoval na svém Twitteru, jsme psali zrovna minulý týden v pátek. Bohužel, nyní se k jeho jménu vracíme za mnohem tragičtějších okolností.
Kontroverzní technologický magnát a zastánce kryptoměn John McAfee byl nalezen mrtvý ve španělském vězení, několik hodin poté, co bylo zveřejněno oznámení o jeho vydání do USA. Podle zprávy agentury Reuters 75letý muž údajně spáchal sebevraždu, protože jak mnozí věří, už ho unavovalo čelit nespravedlivému procesu ve Spojených státech, kde byl souzen za daňové úniky.
McAfee byl zadržen 3. října poté, co byl zatčen na letišti v Barceloně. Zatímco doložka o vydání se zabývala poplatky spojenými s daňovými úniky v letech 2014 až 2018, byl rovněž souzen americkou Komisí pro cenné papíry (SEC) za jeho zapojení do propagace Dogecoinu (DOGE) a Verge (XVG).
Reakce na jeho smrt jsou bouřlivé
Příčina smrti je stále vyšetřována, zprávy však uváděly, že se obchodní magnát oběsil, navzdory pokusům bezpečnostních pracovníků o jeho oživení. „Dorazila soudní delegace, aby vyšetřila příčiny smrti,“ uvádí se v prohlášení regionální katalánské vlády, která dodává, že „vše ukazuje na smrt sebevraždou.“
Getting subtle messages from U.S. officials saying, in effect: "We're coming for you McAfee! We're going to kill yourself". I got a tattoo today just in case. If I suicide myself, I didn't. I was whackd. Check my right arm.$WHACKD available only on https://t.co/HdSEYi9krq🙂 pic.twitter.com/rJ0Vi2Hpjj
— John McAfee (@officialmcafee) November 30, 2019
Smrt Johna McAfeeho vyvolala pobouření na krypto Twitteru, protože mnozí se strefují do nespravedlivého právního a vězeňského systému.
Jedním z nich je Edward Snowden, bývalý úředník NSA, který se stal novinářem. Podle jeho sdělení na Twitteru „Evropa by neměla vydávat obviněné z nenásilných zločinů soudnímu systému tak nespravedlivému – a vězeňskému systému tak krutému -, že rodilí obžalovaní by raději zemřeli, než aby tomu měli být vystaveni,“ varuje Snowden, že Julian Assange, zakladatel WikiLeaks, který je v diplomatickém azylu na ekvádorském velvyslanectví ve Velké Británii „by mohl být další“.
Europe should not extradite those accused of non-violent crimes to a court system so unfair—and prison system so cruel—that native-born defendants would rather die than become subject to it. Julian Assange could be next.
Until the system is reformed, a moratorium should remain. https://t.co/tUociySmVy
— Edward Snowden (@Snowden) June 23, 2021
Proti vydání McAfeeho podle jeho právníka Javiera Villalby se dalo stále odvolat, už však nemohl vydržet ve vězení a jeho devítiměsíční období strávené za mřížemi ho přivedlo k zoufalství.
„Je to výsledek krutého systému, který neměl důvod držet tohoto muže ve vězení tak dlouho,“ řekl Villalba.
Daňová obvinění budou pravděpodobně po McAfeeově smrti stažena.
The US believes I have hidden crypto. I wish I did but it has dissolved through the many hands of Team McAfee (your belief is not required), and my remaining assets are all seized. My friends evaporated through fear of association.
I have nothing.
Yet, I regret nothing.
— John McAfee (@officialmcafee) June 16, 2021
John McAfee a jeho život před uvězněním
John McAfee byl počítačový programátor, který spolupracoval s NASA, Xeroxem a Lockheed Martin Corporation před spuštěním prvního komerčního antiviru na světě v roce 1987. Antivirovou společnost , která byla po něm pojmenována, prodal společnosti Intel Corporation. McAfee se v druhé polovině svého života více angažoval v digitálních měnách a byl známý tím, že vytvořil Ghost Coin.
McAfee byl rodinný muž, ženatý s Janice McAfee. Janice se v Den otců vydala na Twitter, aby si postěžovala na uvěznění svého manžela, podle zprávy agentury Reuters.
„Nyní jsou americké úřady rozhodnuty nechat Johna zemřít ve vězení, aby z něj udělali příklad za to, že vystupoval proti korupci v jejich vládních agenturách … Neexistuje žádná naděje, že by v Americe někdy měl spravedlivý proces,“ řekla.
McAfee si udržoval britské i americké občanství, když byl naživu, a jednou se pokusil kandidovat na prezidenta USA pod Libertariánskou stranou.
Zanechal obraz Excentrického showmana a podvodníka
John McAfee byl kdysi synonymem antivirového softwaru, který stále nese jeho jméno, a také zastánce krypto průmyslu. Slavnostně se vsadil, že Bitcoin dosáhne 1 milionu dolarů nebo sní svůj vlastní penis – ani jedno z toho se však nestalo.
Excentrický influencer použil svůj dosah na Twitteru během minulého býčího trendu k pumpování altcoinů a nakonec se mu tyto činy vymstily. McAfee byl zatčen za vyhýbání se placení daní a byl uvězněn ve španělském vězení – vězeňské cele, kde naposledy vydechl.
Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdilo, že průkopník antivirů podvedl investory a obral je o miliony v rámci nelegálního schématu investování do kryptoměn. McAfee minulý týden tvrdil, že obvinění proti němu byla politicky motivovaná, protože jako kandidát Libertariánské strany na prezidenta USA kritizoval daňový úřad IRS a ten ho pak obvinil z neplacení daní.
Z tohoto důvodu se snažil přesvědčit španělské úřady, aby jej nevydávaly do Spojených států, protože by jinak zbývající dny svého života strávil za mřížemi.
Včera jeho vydání do USA španělský soud schválil. Proti tomuto rozhodnutí se však ještě dalo odvolat. Pravdu se tak už nejspíš nedozvíme.
Závěrečná vzpomínka na život Johna McAfeeho
John McAfee v posledních dvou desetiletích svého života a kariéry získal spoustu pozornosti kvůli svému divokému jednání. Ale měl legendární kariéru a uvedl do provozu jednu z nejúspěšnějších internetových značek své doby.
V roce 1994 rezignoval u McAfee Antivirus, ale pokračoval v silném podnikatelském duchu. Vždy se zaměřoval na technologickou oblast, díky čemuž se kryptoměny a Bitcoin staly předmětem jeho dřívějšího zájmu.
Rovněž se snažil kandidovat na prezidenta během roku 2016 a udělal by to znovu v roce 2020, nebýt toho, že své poslední dny na svobodě strávil na lodi, na které se vyhýbal zajetí.
McAfee už nikdy nebude mít šanci čelit svým obviněním v USA a dokázat svou nevinu. V posledních dnech svého života navíc často přemítal o jeho smyslu, střídavě rozjímal, rozčiloval se nebo útočil na americkou vládu. Z jeho zpráv na Twitteru však byl poznat smutek.
I can see a small piece of sky above the tall concrete walls of the prison yard. The walls seem to frame, in contrast, the deep blue sky and the fluffy clouds drifting through it.
It turns this tiny sky window into a jewel of extraordinary beauty.
— John McAfee (@officialmcafee) May 25, 2021
Zatímco kryptokomunita ho často brala jako komika a také s ním tak jednala, byl stejně tak brilantní jako kontroverzní.
A i když je dnes srovnáván také s Elonem Muskem, McAfeeovi přinejmenším záleželo na budoucnosti kryptoměn a vydělávání peněz, nikoli jen na memech a kontroverzi bez jakéhokoli důvodu.
Zdroj: 1. cointelegraph.com, 2. coinjournal.net, 3. coinpage.com, 4. finance.yahoo.com, 5. edition.cnn.com