Ako ovplyvňuje bankrot kryptomenovej burzy FTX predaj hardvérových kryptomenových peňaženiek Trezor, je Tether FUD oprávnený a čo možno očakávať od Proof of Reserves? Rozprávali sme sa s českým ekonómom,odborníkom na Bitcoin a ambasádorom značky Trezor Josefom Tětkom.
Rozhovor
Josef, pred zhruba týždňom si v rozhovore pre Cointelegraph uviedol, že po páde FTX vám stúpli objednávky HW peňaženiek Trezor o 300%. Pokračuje tento trend, alebo sa situácia upokojila?
Trend zvýšeného zájmu o Trezor pokračuje. Vliv kolapsu FTX na poptávku po hardwarových peněženkách je opravdu enormní – během medvědího trhu totiž prodeje obyčejně výrazně padají; nyní lámeme rekordy. Za zmínku také stojí, že až do 28.11. probíhá v shopu Trezoru akce Black Friday, je tak možné koupit si Model One se slevou 30%, Model T se slevou 15%.
Ako ste na tom so zásobami?
Zásoby jsou prozatím dostatečné. Vše ale závisí na poptávce: pokud by současný zájem trval delší dobou, můžeme čelit dočasnému výpadku.
Ktoré produkty sú teraz preferované? Inklinujú ľudia viac k Trezor One alebo stúpol dopyt aj po drahšej verzii Trezor Model T?
Zákazníci si vybírají model, který jim lépe sedne. Někteří uživatelé preferují jednoduchost a analogová tlačítka Model One, náročnější uživatelé pak volí Model T, pro větší dotykový display a Shamir Backup. Oba modely jsou dlouhodobě populární.
Budem preháňať ak budem tvrdiť, že bankroty Celsius a FTX robia správnej držbe kryptomien, čiže na privátnych peňaženkách, najlepšiu reklamu?
Zdá se, že to tak skutečně je, bohužel někteří lidé neslyší na dlouhodobá varování stylu „Not Your Keys, Not Your Coins“, ale musí si tu tragédii ztracených prostředků zažít, aby konečně pochopili. Mrzí nás, že rekordní zájem o hardwarové peněženky přichází až po takových událostech a doufáme, že propad důvěry v centralizované burzy bude dlouhodobý a lidé se odnaučí držet tam své prostředky.
Máš obavy z toho, že sa objavia ďalšie centralizované burzy a platformy, ktoré nezvládnu bearmarket a dopadnú rovnako neslávne? Vnímaš ich iniciatívy spojené s mechanizmom Proof of Reserves a ako ich hodnotíš?
Jak pravil SBF, některé burzy je třeba považovat za „skrytě nesolventní“ (a je skutečně tragikomické, že přitom mluvil o své vlastní burze FTX). To je obecný problém burz: musíme jim věřit. Na problematiku důvěry v banky a podobné instituce poukazoval už Satoshi v roce 2009. Je dost pravděpodobné, že na některých burzách se prodává „papírový bitcoin“, tj. bitcoin, který burzy skutečně nemají.
Proof of Reserves je podle mě k ničemu, ze dvou důvodů. Zaprvé, bez přehledu o celé bilanci burzy nám prostá deklarace rezerv nic neřekne. I burza, která má zdánlivě vysoké rezervy, může být nesolventní, jelikož vklady uživatelů používá jako ručení za půjčky, či na každý bitcoin v rezervách prodala dva papírové bitcoiny. Zadruhé, „proof of reserves“ v podobě snímku v konkrétním čase lze jednoduše zfalšovat rychlou půjčkou prostředků před samotnou deklarací.
Jediný proof of reserves kterému lze věřit je kontrola stavu bitcoinů ve vlastním Trezoru.
Sleduješ FUD okolo Grayscale a Tether? Máš obavy, že by mohli zbankrotovať aj tieto firmy? Čo by to znamenalo pre Bitcoin a nasledujúce roky?
Genesis se zdá být skutečně na pokraji bankrotu, a s ním možná i mateřská společnost Digital Currency Group. Grayscale coby další dceřinná firma DCG může být v ohrožení, pokud by DCG mělo fianční problémy kvůli Genesis. Trh tuto variantu oceňuje výrazným diskontem na podíly v Grayscale.
Tether již přežil všemožné FUDy a po letech pozorování si myslím, že je paradoxně asi tou nejstabilnější institucí, jelikož prostě ví, co dělají. USDT je nicméně plně centralizovaný projekt, což sebou nese všechna související rizika. Pokud Tether padne, nebude to podle mě kvůli jejich nekompetenci či špatnému řízení rizika, ale spíše zásahem státních orgánů (nicméně si myslím, že Bitfinex umí v tomto prostředí velmi dobře chodit).
Každý takovýto kolaps může krátkodobě bolet – zejména spekulanty a nedočkavce – dlouhodobě je však pro bitcoin přínosný. Čím méně důvěry v centralizované instituce, tím lépe. Hlavním přínosem bitcoinu je, že nemusíme nikomu věřit a s pomocí nástrojů jako Trezor si jej můžeme bezpečně spravovat sami.
Josef, ďakujem za odpovede.