21.listopadu přinesla E15.cz zprávu o střetu mezi miliardářem Ivo Lukačovičem a profesorem ekonomie Ladislavem Krištoufkem. Na Twitteru se diskutovalo o tom, zda je bitcoin ponzi schéma, nebo zda má vnitřní hodnotu.
Cena bitcoinu od svých maxim ztratila již více než 70%. Pokles ceny dalších kryptoměn je ještě vyšší. A tak je přirozené, že ve veřejném prostoru vznikají diskuse o tomto tématu. Do jedné z nich se zapojily dvě velké osobnosti. První z nich je zakladatel Seznam.cz a jeden z nejbohatších Čechů Ivo Lukačovič, druhou vědec z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd na Univerzitě Karlově Ladislav Krištoufek. Dnešní článek přináší rozšiřující komentář, který diskusi doplňuje o další informace.
Pozice miliardáře Lukačoviče
Tweet Lukačovice byl bohužel stažen z Twitteru a už jej na Twitteru nenajdete.
Jeho podobu ale můžete nalézt v článku na E15.cz
Lukačovič v něm uvádí, že:
„Já osobně považuji BTC za ponzi schéma. Když koupíte BTC za 16 tisíc USD, vydělat můžete pouze tehdy, když se vám podaří najít někoho, kdo si myslí, že má daleko vyšší cenu než 16 tisíc USD“.
Pozice profesora ekonomie Krištoufka
Krištoufek s Lukačovičem nesouhlasí a oponuje slovy:
„Klasické vidění hodnoty jako diskontovaného cashflow modelu. Až na to, že BTC můžete wrapnout a užít v dApp, a tím generovat cashflow např. z distribuovaných poplatků. Crypto je fakt dost komplexní (a WBTC je jenom drobek z toho). Lepší si o tom něco zjistit, než psát nesmysly“.
Co je to „Ponzi schéma“?
Jedná se o obchodní model, který se nazývá také jako „letadlo“, nebo „pyramidová hra“. Je postavený na tom, že zisky se vyplácí z vkladů nových účastníků, kteří se zapojují do systému. V systému se nevytváří nová hodnota. Prostředky se jen redistribuují od novějších účastníků k těm, kteří se zapojili dříve.
Byly mezi kryptoměnami podvodné modely?
Rozhodně ano. Mezi nejznámější a nejmedializovanější případy patří projekty Bitconnect a OneCoin.
Jak vzniká cena/hodnota bitcoinu a dalších kryptoměn?
Pokud se jedná o cenu, tak tu určuje nabídka a poptávka.
I v době posledních dvou býčích trhů (které probíhaly na počátku roku 2021 a po krátkém medvědím trhu i v druhé polovině roku 2021) se ozývaly hlasy, které se ve všeobecné euforii snažily krotit přílišný optimismus. PlanB a jeho Stock-to-Flow model předpokládal výrazný růst ceny bitcoinu v jednotlivých vlnách. Ten byl častokrát kritizován zejména z řad ekonomů. Mezi nejvíce hlasité patřil Dominik Stroukal. Ten častokrát zdůrazňoval, že daný model nezohledňuje poptávkovou stranu. A veškerý růst či pokles ceny jsou odvislé od poměru nabídkové a poptávkové strany, tedy kolik lidí chce za danou cenu prodávat a kolik nakupovat.
Mají bitcoin a další kryptoměny vnitřní hodnotu?
Ano, mají. Jejich hodnota je totiž do jisté míry „nezávislá“ na ceně.
Sice je v kryptu mnoho lidí hlavně kvůli zisku, ale je mezi námi i řada takových, kteří jsou zde kvůli hodnotám a benefitům, které přinášejí bitcoin a kryptoměny jako takové.
Jaké mají bitcoin a další kryptoměny využití?
Bitcoin a další kryptoměny se dají využívat jako prostředek směny.
I přesto, že se většina bitcoinové komunity shoduje, že do Bitcoinu chtějí zavádět minimum smart kontraktů, tak jak bitcoin, tak i další kryptoměny jsou „programovatelné peníze“ (některé více a některé méně).
Programovatelnost kryptoměn přináší řadu možností. Každý, kdo je drží na své kryptopeněžence, tak je může používat nejen k placení, ale zároveň mu mohou přinášet různá práva.
Jako prostředek směny a uchovatel hodnoty jsou vhodné hlavně v chudých zemích, ve kterých je vysoká inflace. I přes výrazné výkyvy cen kryptoměn je jejich hodnota výrazně stabilnější než místní fiat měny, které se leckde dostávají i do hyperinflace.
Navíc krypto umožňuje chudým lidem účastnit se na ekonomice i bez toho, aby měli bankovní účet, což je v některých částech světa prakticky nemožné.
Kryptoměny jsou navíc „pojištěním“ proti politickému riziku. V případě emigrace v důsledku války, nebo kvůli různým politickým restrikcím si majitel kryptoměn může odnést svůj majetek sebou aniž by si odnášel cokoli fyzického. V novém místě si jen obnoví svůj recovery seed a má znovu přístup ke svému majetku.
Kromě těchto užitků přinášejí kryptoměny řadu dalších výhod. A to díky smart kontraktům. Jak uvedl pan profesor Krištoufek, tak i bitcoin se dá využívat k získávání pasivního příjmu v rámci decentralizovaných financí.
Když se podíváme po užitcích mimo DEFI, tak jich nalezneme celou řadu. Mohou opravňovat k přístupu do různých komunit, dávat hlasovací práva, nebo různé jiné výhody.
Praktickým příkladem mohou být fanouškovské kryptoměny, o kterých jsem psal v článku „3 nejlepší fanouškovské tokeny, které můžete sledovat během mistrovství světa ve fotbale“ a na konkrétním příkladu ukazoval utility, které přináší fanouškovská kryptoměna FC Barcelona a její token (BAR).
A to jsme hovořili pouze o kryptoměnách. Oblast digitálních věcí (NFT), které z krypta také vycházejí, jsme v tomto článku ponechali úplně stranou.
Závěrem
I kdyby se kryptoměny nedaly používat k mnoha účelům, kterých jsem jen malou část nastínil výše, tak i jako decentralizovaná alternativa „nestátních peněz“ oproti státním fiat penězům by dávaly smysl mnoha „krypto pankáčům“, kteří by si své bitcoiny nebo jiné kryptoměny ponechali jako prostředek směny mezi sebou. A to i v případě, že by jejich hodnota poklesla tak výrazně, že by o ně veřejnost ztratila zájem.
I když takto vyhrocená situace mi připadá málo pravděpodobná. Zdá se totiž, že se kryptoměny již zabydlely v našem běžném světě a výrazný pokles ceny pod současné úrovně by pravděpodobně znamenal jen šanci pro další nákup se slevou.
Text uvedený v tomto článku je souhrnem vyjádření a osobních názorů jeho autora. V žádném případě jej nelze vnímat jako investiční radu.
Zdroj: E15.cz, komentář autora