Crosschain mosty, které se staly v posledních měsících snad nejoblíbenějším terčem hackerských útoků, o čemž svědčí krádeže z mostů Ronin či Nomad, jsou také oblíbeným nástrojem pro praní špinavých peněz. Alespoň tak to naznačuje analýza společnosti Elliptic.
Onchain analytická platforma Elliptic ve své nové zprávě publikované 10. srpna uvedla, že cross-chain most s názvem RenBridge usnadnil od roku 2020 přeprat nejméně 540 milionů dolarů v příjmech z trestné činnosti prostřednictvím procesu, který je známý jako „chain hopping”, při kterém dochází ke konverzi jedné formy kryptoměny na jinou a její přesunu přes vícero blockchainů.
Elliptic také uvedl, že decentralizované cross-chain mosty poskytují „neregulovanou alternativu ke směnárnám pro přenos hodnoty mezi blockchainy.“
Oblíbené u ransomware gangů
Cross-chain mosty, jejichž hlavním úkolem je umožnit používat kryptoměnu jednoho blockchainu (např. Ethereum) na jiném blockchainu (např. na Solana), se většinou používají pro legitimní účely, protože uživatelé své kryptoměny přesouvají přes blockchainy s cílem, aby je mohli použít na protokolu, který jejich původní řetězec nenabízí.
Elliptic nicméně upozornil, že kromě tohoto účelu jejich řady používají také tzv. čepice. „ransomware gangy“ a jiní hackeři, kterým slouží k praní peněz z jejich trestné činnosti. Firma konstatuje, že jen přes RenBridge se mělo proprat alespoň 540 milionů dolarů, přičemž minimálně 80 milionů z této částky připadá na krádež z burzy Liquid Global, která je připisována hackerům ze Severní Koreje. Ransomware skupina s názvem Conti, která na sebe upozornila i hackem kostarické vlády, zase měla přes tento most proprat více než 53 milionů USD.
,,Blockchaimové cross-chain mosty jako je RenBridge představují pro regulátory velkou výzvu, protože neexistuje centrální poskytovatel služeb, který by uložil tyto křížové transakce,“ dodala analytická platforma.
Regulátoři již toto riziko evidují, což potvrzuje zpráva z dílny FATF (Financial Action Task Force) publikovaná 30. června, ve které se zmiňuje „chain hopping“ a uvádí se v ní: ,,Rychlý růst a vývoj DeFi sektoru je důvodem k obavám, protože by mohlo způsobit zrychlení a rozšíření rizik.“
Zdroj: cointelegraph.com