Kryptoměny mají své velké podporovatele, ale i odpůrce. Dnes se podíváme na argumenty z té negativní strany. Podle více analytiků jsou totiž kryptoměny aktuálně až příliš nadhodnocené.
Zasloužený růst
Je pravdou, že při současném bull runu se většina kryptoměn dostala na nová maxima. Směšné předpovědi influencerů sice nevyšly, ale v podstatě zisku dosáhl každý, kdo nakoupil kryptoměny začátkem letošního roku. Letos udělal z několika lidí novopečené krypto milionáře. Mnohé projekty si svůj růst skutečně zasloužily. Například pro Ethereum byl tento bull run plně zasloužený, berouce v úvahu fundamenty a skutečnost, že stále zůstává nejinovativnějším projektem v tomto prostoru. Bitcoin si svůj růst rovněž zasloužil vzhledem k jeho rostoucí pozici a mínění mezi světovými bankami a společnostmi.
Aktivní peněženky na síti Ethereum, Zdroj: Glassnode
Nadhodnoceno?
S jakými nejdivočejšími spekulacemi o cenách kryptoměn jste se setkali? Safemoon na 1 USD či Shiba Inu na 0,1 USD. Ve skutečnosti je to z dlouhodobého hlediska realistické, ale pojem „dlouhodobý“ je skutečně komplikovaný. Ale když váš oblíbený twitterový influencer řekl, že to bude brzy, tak je to přece zaručená pravda.
Každá ze 100 největších kryptoměn má celkovou kapitalizaci přes 800 milionů dolarů. Normální představa je, že hodnota je relativní pojem a do hry vstupuje mnoho faktorů, ale pohled na tyto projekty, které mají hodnotu stovek milionů, přináší spoustu otázek. V podstatě každý projekt v tomto prostoru si vydává svůj vlastní token. Tyto kryptoměny z první stovky víceméně všechny řeší pár stejných problémů: Smart kontrakty, NFT, meme, směnárny a platební řešení. Asi 80 % ze 100 nejlepších projektů patří do jedné z těchto kategorií
Bezpečnost a stabilita, které tyto projekty vykreslují jako jednu ze svých největších předností, v mnoha případech chybí. Různé hacky a úniky jsou zde v podstatě na denním pořádku a víceméně nikdo se tím už ani nějak extra nezatěžuje. Proč takové projekty tedy dosahují hodnoty stovek milionů, případně miliardy dolarů? Odpověď je jednoduchá – hype a spekulace se snahou vydělat.
Marketing založený na hypu se osvědčil při velkém množství projektů v oblasti kryptoměn. Dobře naplánované akcie skupiny lidí mohou vyvolat nadšení a přilákat potenciální investory, aby investovali do projektu, přestože o projektu nemají jasné informace. Tyto projekty někdy zapojují prominentní influencery a mainstreamové celebrity. Pokud se to udělá dobře, hype marketing by mohl převážit nad užitečností a posunout projekt na hmatatelnou cenovou úroveň bez ohledu na užitek, který poskytuje. Tento růst navzdory tomu, že je organický, je ve skutečnosti postaven na neověřených přesvědčeních a nafouknuté (ne)užitečnosti.
Utility tokeny
Utility tokeny jsou také diskutabilní, zda jsou vůbec potřebné pro funkčnost systému. Projektové týmy se tímto snaží vytvořit jen další případ použití (a často jediný) pro své tokeny. V podstatě jejich technologie může fungovat stejně dobře i bez vlastních tokenů, které vytvořily. Ve skutečnosti je obchodování s těmito tokeny na nestálém trhu tím nejlákavějším případem použití. Mnohé z těchto projektů s kapitalizací ve stovkách milionů nikdy nevyvinou funkční produkt. Své základy postavili na falešných whitepaperech, armádě spekulativních investorů a skupině influencerů s tisíci sledovateli.
Faktem je, že na trhu existuje jen málo kvalitních a skutečně potřebných kryptoměn. Drtivá většina všech kryptoměn jsou jen kopie úspěšných konceptů, přičemž se snaží ohromit něčím lepším, ale ve většině případů se to nakonec nepodaří a upadnou v zapomnění.
Pověst kryptoměn rovněž kazí takzvané „meme“ kryptoměny, které nemají žádné využití a drtivá většina z nich jsou jen pyramidové ponziho schémata s cílem vystoupat co nejvýše. Strmý růst je následován pádem až na dno. Hnacím motorem těchto tokenů je opět zmiňovaný hype a chamtivost. Ti, kdo na to doplatí nejčastěji jsou nováčci, kteří neznají všechny nástrahy oblasti kryptoměn.
Meme tokeny, Zdroj: Coingecko
Množství kryptoměn dnes dosahuje mnohem vyšších hodnot než světové společnosti, které vytvářejí reálné hodnoty, zatímco jediným využitím těchto kryptoměn je často jen spekulace a hype, která je pohání vpřed.
Zdroj: Cryptoscripts