Když se Čína v květnu 2021 rozhodla zakázat těžbu kryptoměn, otevřelo se důležité téma, kde jsou nejlepší podmínky pro tento průmysl. Aktuální je i dnes, přičemž portál Cointelegraph jmenoval několik regionů, které jsou pro těžbu Bitcoinu nejzajímavější.
Severní Amerika
USA – Texas
Pokud jde o Spojené státy americké, ty se po zákazu těžby v Číně dostaly na první místo v procentuálním podílu na bitcoinovém hashratu, tedy celkové výpočetní síly vynaložené na těžbu BTC. Podle posledních dat Cambridge University mají těžaři v USA pod kontrolou více než 35% hashrate.
Hlavním centrem americké těžby Bitcoinu je stát Texas. Ten si jako své útočiště zvolilo i mnoho čínských těžařů, když hledali svůj nový domov. Výrazným způsobem jim to usnadnila samotná texaská vláda, jejíž guvernér Greg Abbott velmi aktivně podporuje bitcoinový průmysl.
,,Nejvýznamnějším místem pro těžaře na celém světě může být v tomto momentě Texas. Má obrovské množství větrné a sluneční energie, což způsobuje přebytek dostupné energie. Soukromé energetické sítě zajišťují rychlou cestu pro nové projekty, aniž by jim bránila pomalá byrokracie. Výhody Texasu nejsou však zcela nové. Těžaři tam začali fungovat už před lety, i když ne tak agresivně jako nyní,“ uvedl Philip Salter, který je generálním ředitelem kryptoměnové těžařské společnosti Genesis Digital Assets.
Sympatické je, že texaští těžaři BTC spolupracují s vládou. Když totiž v roce 2021 zasáhly tento region neobvyklé zimní bouře nedělaly problémy a těžební stroje dočasně vypnuly, aby o energii nepřišly domácnosti a klasická infrastruktura.
Kanada – Alberta
V Kanadě stojí za zmínku zejména provincie Alberta, kde místní úřady lákají těžaře Bitcoinu na levnou energii díky přebytku místního zemního plynu, který může být použit jako vhodný energetický zdroj při miningu.
Jižní Amerika
El Salvador
V případě těžby Bitcoinu se pochopitelně hodně mluví o El Salvadoru, první zemi, která udělala z Bitcoinu zákonné platidlo. El Salvador chce do této oblasti investovat nemalé peníze, přičemž tvrdí, že potenciál má také těžba poháněná z geotermálních zdrojů místních sopek. Z legislativního hlediska, minimálně dokud bude prezidentem země Nayib Bukele, může být pro těžaře Bitcoinu El Salvador zaslíbenou zemí.
Kostarika
Kostarika má velmi nízké ceny elektřiny a proto je také lákavou destinací. Zajímavým příkladem úspěchu těžby BTC v tomto státě je znovuobnovení zavřené vodní elektrárny, která musela být kvůli pandemii COVID-19 odstavena, protože energii, kterou produkovala, neměl od ní kdo koupit. Když přišli těžaři BTC, byznys se opět rozběhl.
Argentina
Mezi těžaři byla dlouhou dobu velmi populární i Argentina, přestože situace se tam v poslední době zhoršila. Úřady totiž začaly v nejpopulárnějším regionu Tierra del Fuego snižovat dotace pro těžaře a výrazněji je zdaňovat. Přesto však v Argentině zůstává mnoho minerů, protože ceny energie jsou stále výhodnější než například v Evropě.
Evropa
Přestože v Evropě také působí bitcoinoví těžaři, jejich život komplikují mnohem vyšší ceny elektřiny, k čemuž nepřispívá ani současná energetická krize a obecně skeptický postoj regulátorů. V Evropě se běžně objevují hlasy volající po úplném zákazu těžby, přičemž v tomto směru se nejvíce zatím zviditelnil Erik Thedéén, místopředseda Evropského úřadu pro cenné papíry a trhy, který také působí jako generální ředitel Švédského úřadu pro finanční dohled.
Island
Na starém kontinentu vyčnívá mezi těžaři severský Island, který byl dříve pro těžaře BTC významným hotspotem díky levné energii a nízkým nákladům na chlazení. Koncem roku 2021 se však národní elektrotechnická společnost rozhodla snížit množství energie, kterou dodá energeticky náročným odvětvím, kam se řadí vedle tavení hliníku i těžba BTC.
Gruzie
Zajímavým místem pro těžaře je stále Gruzie, kde se nachází mnoho vodních elektráren postavených ještě za socialismu. Jedná se o oblasti s relativně nízkým počtem obyvatel a s velkým množstvím levné energie. Již v roce 2014 se sem přestěhovala nizozemská mining firma BitFury a údajně až 5% Gruzínců aktuálně podomácku těží kryptoměny.
Rusko
Důležitou oblastí pro těžbu Bitcoinu je také Rusko, které má podle Cambridge University třetí největší podíl na celosvětovém hashratu BTC. Vděčí za to zejména nízkým nákladům na energii a chladnému podnebí. V Rusku je však budoucnost těžby Bitcoinu otázkou, jelikož Ruská centrální banka ji chce zakázat. Prezident Vladimir Putin a také ruské ministerstvo financí však mají odlišný názor a v těžbě BTC vidí příležitost, jak nalít do státního rozpočtu další miliardy.
Kazachstán
Zajímavé je, že v analýze Cointelegraph se detailněji nevěnovali Kazachstánu, který má aktuálně druhý největší podíl na těžbě BTC. Do Kazachstánu se totiž i díky jeho blízkosti přesunula řada čínských těžařů. Zároveň však jde o zemi, která má aktuálně nejasnou politickou situaci a dokonce v ní byl nedávno vypnut internet, což způsobilo i dočasný výpadek těžby BTC v této oblasti. Proto je Kazachstán v současnosti státem, v jehož případě si těžaři BTC nemohou být zcela jisti.
Zdroj:cointelegraph.com