O podezření, že nejznámější stablecoin Tether (USDT), tedy kryptoměna, která kopíruje hodnotu vůči americkému dolaru v poměru 1: 1, ve skutečnosti není krytý na 100% americkými dolary, jsme psali na webu Kryptonovinky už mnohokrát.
Toto téma je horké i v posledních dnech, protože soudní spor mezi newyorskou prokuraturou (NYAG) a firmou iFinex (která je matkou firmy Tether a také burzy Bitfinex) se dostává do důležité fáze. Za významný se považuje právě dnešní den 15. leden 2021. Jde totiž o datum, kdy by měl iFinex prokurátorovi vysvětlit, jakým způsobem a v rámci jakých procesů jsou Tethery (USDT) v oběhu opravdu kryté americkými dolary – doložit by měl bankovní výpisy a všechny ostatní s tím související dokumenty včetně informací o obchodování USDT na burze Bitfinex.
(Soudní spor mezi newyorskou prokuraturou (NYAG) a iFinex započal již v květnu 2019. Důvodem je podezření, že iFinex použil 850 milionů dolarů z účtu firmy Tether, aby jimi pokryl ztráty burzy Bitfinex).
Je Tether krytý i Bitcoinem?
Portál Decrypt mezitím přišel s informací, podle níž bahamská banka Deltec, která Tetheru spravuje nemalou část dolarových rezerv stablecoinu USDT (tedy zabezpečuje jeho krytí), oznámila, že má i nemalou pozici v Bitcoinu. Potvrdil to šéf banky Hugo Rogers, který uvedl: ,,Nakoupili jsme Bitcoin pro naše klienty, když stál kolem 9300 dolarů, takže se nám v roce 2020 opravdu dařilo. Očekáváme, že v tomto trendu na základě krize likvidity (bitcoinu) se nám bude dařit i dál.“
So Bitfinex invests in Deltec, Tether claims in court they should be able to invest in as much bitcoin as they want with reserves, and now Deltec has a large position in Bitcoin. Cool. I'm sure there is nothing to see here
— @bft.wtf on bluesky (@BennettTomlin) January 14, 2021
Informace o tom, že Deltec vlastní nemalou pozici v Bitcoinu však vyvolala spekulace, zda zmíněné USDT v oběhu nejsou náhodou kryty z části právě Bitcoinem.
Firma Tether už dříve na své stránce upravila informace o tom, jakým způsobem kryje USDT. Zatímco v minulosti bylo uvedeno, že všechny USDT v oběhu jsou kryty přímo americkými dolary v poměru 1: 1, po aktualizaci této informace víme jen to, že jsou kryty „firemními rezervami“. To znamená, že USDT v oběhu mohou být kryty například i jinými aktivy, návratovými půjčkami a kdoví, možná i Bitcoinem.
Tether naposledy zveřejnil transparentní update krytých USDT 1. června 2018 (ve skutečnosti však nezávislý audit nikdy neabsolvoval pozn.red). V té době ukázal dokumenty, na jejichž základě deklaroval krytí 2,55 miliardy USDT v oběhu. V současnosti je však kapitalizace Tetheru již přes 24 miliard, tedy desetinásobně vyšší.
Aby bylo uvedeno na správnou míru, banka Deltec nijak nepotvrdila, že Bitcoiny, které má v úschově, patří právě Tetheru. Mezi klienty této banky patří totiž například i krypto derivátová směnárna FTX.
Tether (USDT) je dlouhodobě terčem kritiky a obav kryptoměnové veřejnosti. Pokud by se prokázalo, že USDT v oběhu nejsou plnohodnotně kryté dolary, nebo jinými aktivy, které by zajišťovaly jejich krytí v plné míře, mohlo by to totiž mít negativní dopad na celý trh.
Na druhou stranu však třeba uvést, že ačkoliv je Tether největším stablecoinem a třetí největší kryptoměnou na trhu podle tržní kapitalizace, tak jeho celková hodnota v oběhu je stále jen zhruba na úrovni tří procent kapitalizace Bitcoinu. Otřásl by se tedy v základech moloch jako Bitcoin, kdyby měl Tether problém?
zdroj: decrypt.co