Po značném zvýšení vlivu na těžbě Bitcoinu přichází z Kazachstánu další pozitivní zpráva. Vláda Kazachstánu by měla údajně brzy umožnit finančním institucím nabízet bankovní služby kryptoměnovým burzám v zemi za účelem usnadnění krypto transakcí.
Místní banky poskytnou služby krypto burzám
Zpráva Astana Times, která jako zdroj zmínila Datové centrum průmyslu a Blockchainovou asociaci Kazachstánu, uvádí, že kryptoměnovým podnikům bude brzy povoleno mít bankovní účty.
Podle zprávy by se kryptoměnové burzy musely zaregistrovat u Mezinárodního finančního centra Astana (AIFC). AIFC, což je finanční centrum se sídlem v Nur-sultanu, plánuje zahájit pilotní projekt s místními bankami druhé úrovně napříč Kazachstánem.
Předpokládá se, že pilotní projekt potrvá jeden rok a zpřístupní tak bankám možnost nabízet služby na kryptoměnových burzách, což investorům umožní nakupovat a prodávat Bitcoin a další kryptoměny. Kazašská vláda by také použila pilotní projekt k vyhodnocení výhod a rizik spojených s krypto aktivy.
Mezitím je v Kazachstánu v současné době používání kryptoměn a dalších digitálních aktiv zakázáno. Někteří pozorovatelé a odborníci na zdejší trh se však domnívají, že vláda zákaz po ukončení pilotního projektu zruší.
Odborníci poukazují na několik důvodů pro revizi oficiální politiky směrem k decentralizovaným digitálním penězům. Sergey Putra, který koordinuje vztahy s vládou v kazašské blockchainové asociaci, poznamenal, že globální kryptoekonomika představuje poměrně velký objem financí, denní obrat miliard dolarů. Dále uvedl:
„Globálním předpokladem je, že obrat kryptoměn představuje poměrně velký objem financí. Jedná se o miliardy dolarů denního obratu po celém světě. A i když si Kazachstán vezme zlomek procenta, dokonce jedno procento z tohoto obratu, jedná se o významné peníze, které přijdou do Kazachstánu ve formě investic a které zde zůstanou ve formě daní, pracovních míst a platů. Jde o velmi velké odvětví, které Kazachstán stále obchází.“
Kazachstán je na třetím místě v podílu globální těžební síly
Nejnovější vývoj přichází uprostřed zvýšeného zájmu země o těžbu kryptoměn. V září 2020 vláda zvažovala napumpovat $700 milionů do místního sektoru těžby kryptoměn.
Po zásahu proti těžbě Bitcoinu v Číně se těžební společnosti přesunuly do přátelštějších jurisdikcí, jako jsou USA a Kazachstán. V červnu Kazachstán obdržel první zásilku těžebních strojů od čínské společnosti pro těžbu Bitcoinu BIT Mining.
Společnost plánovala přepravit další dvě zásilky do začátku července. BIT Mining již v květnu oznámila, že investuje více než $9 milionů do výstavby kazašského datového těžebního centra.
Středoasijská země mezitím zaznamenala prudký nárůst svého podílu na globální těžbě Bitcoinu. Podle údajů Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI) zveřejněných dříve v červenci se Kazachstán dostal až na třetí místo v celosvětovém podílu těžební síly po téměř šestinásobném nárůstu.
V září 2019 činil podíl země pouze 1,4 %. V dubnu 2021 však procento vzrostlo na 8,2 %.
Ve stejném období poklesl podíl Číny na Bitcoinové těžbě ze 75,5 % na 46 %. USA mezitím zaznamenaly nárůst z 4,1 % na 16,8 %, čímž se země dostala na druhé místo.
Zdroj: 1. cointelegraph.com, 2. cryptodaily.co.uk, 3. ambcrypto.com