Po nedávných zákrocích v Číně proti těžbě Bitcoinu se celý kryptoměnový trh ještě stále vzpamatovává z těchto následků. Vzhledem ke stěhování těžařů do přívětivějších zemí by tak nedávná studie provedená Cambridge Center for Alternative Finance (CCAF), která potvrzuje klesající podíl Číny na těžbě Bitcoinu, nemusela nikoho příliš překvapit.
Její výsledky však odhalily, že podle údajů podíl těžby v Číně klesal ještě před jejím rozsáhlým zákrokem. Data uvádějí, že už v dubnu klesla těžba ve státě o téměř 30 %, i když zákaz a uzavření těžebních center začalo až o měsíc později.
Propad o 30 % ještě před zákrokem Číny
Konkrétně se ve studii od CCAF uvádí, že čínský podíl na těžbě Bitcoinu klesl ze 75,5 % v září 2019 na 46 % v dubnu 2021, tedy přibližně zmíněný 30% pokles. Až po květnovém zákroku Číny došlo k ještě hlubšímu propadu, který se týkal těch největších těžařských zařízení v zemi, jako byly S‘-čchuan, Vnitřní Mongolsko, a Xinjiang, kde došlo k celkovému zákazu těžby kryptoměn.
Konečný propad tak narostl do bezprecedentních rozměrů, když podle některých zpráv došlo k ukončení operací až u 90 % veškeré těžby Bitcoinu v Číně.
~90% of #Bitcoin mining capacity in China is now closed.
— Bitcoin Archive (@BTC_Archive) July 9, 2021
To ale není jediný faktor, u kterého můžeme vidět změnu dopadu vlivu v Číně na těžbu. Momentálně se totiž Čína jako každý rok potýká se záplavami. Ty vedly každoročně k problémům v těžebních farmách a následkem toho k prudkému poklesu hashratu sítě.
Due to heavy rainfall, there had been a massive flood in Sichuan, China in July 2021, over 100,000 people have been evacuated.
Normally, this would've been something that affect the #Bitcoin hashrates, but no observable impact this year. Looks like #miners were really gone. pic.twitter.com/001GyqIlu3
— venturefoundΞr (@venturefounder) July 13, 2021
Jenže kvůli odlivu těžařů toto léto už v zemi nezůstal dostatek těžebních farem, které by mohly síť Bitcoinu ovlivnit. To dosvědčuje fakt, že většina těžby Bitcoinu v Číně je nyní uzavřena.
Nejčastější volbou těch největších těžebních farem, které musely ukončit provoz a přesunout se do jiných zemí, se ukazují být Severní Amerika, Rusko a Kazachstán. A obzvlášť Kazachstán se ukázal být překvapivě nejrychleji rostoucím hráčem světové těžby BTC.
Kazachstán se stává třetím největším přispěvatelem do hash ratu Bitcoinové sítě
Ukončení těžařských činností v Číně a jejich následné stěhování do jiných zemí s sebou však přineslo dvě podstatné výhody pro zbytek světa.
Jednak vyřešilo přílišnou koncentraci těžařů na jednom místě, když se těžaři nyní rozprchli do zbytku světa, čímž došlo k pochopitelné decentralizaci těžební činnosti. A navíc se Bitcoinová síť stala mnohem zelenější a fungující ve větší míře na obnovitelné energii, protože těžaři se přesunuli do zemí, kde jsou k dispozici významné přebytky právě této čisté energie.
Nejzajímavější zprávou je tak skutečnost, že napříč všemi možnostmi pro přestěhování si těžaři vybrali Kazachstán jako velice populární místo pro jejich těžařskou činnost. Data ukazují, že v zemi došlo k šestinásobnému nárůstu podílu těžby během jednoho roku, což činí růst z 1,4 % v září 2019 na 8,2 % v dubnu. V předchozím měsíci se očekává pokračující růst tohoto podílu.
Zdá se, že čínský zásah proti kryptoměnám měl pouze krátkodobý dopad na hashrate Bitcoinové sítě, když po pádu v minulém měsíci na 65E, v posledních několika dnech vykázal silný návrat až nad 100E.
Bitcoin Hashrate has exceeded 100E in the last 3d, and even reached 115E in the last day. It shows that some of the mining machines from China have arrived in Kazakhstan, Russia and other places to operate, but the mining machines to North America seem to need more time. pic.twitter.com/SflvH1kjbK
— Wu Blockchain (@WuBlockchain) July 15, 2021
Zdroj: coinpage.com