Portál Cointelegraph ve své rozsáhlé analýze zveřejnil seznam několika faktorů, které měly v roce 2020 nejzásadnější vliv na adopci kryptoměn a technologie blockchain.
PayPal
Jako první byla uvedena společnost PayPal, která v posledním čtvrtletí 2020 potvrdila, že oficiálně vstupuje do kryptosektoru a umožní tak používání kryptoměn jako platebního prostředku u více než 26 milionů jejích obchodních partnerů. PayPal už v roce 2020 rozjel své kryptoslužby v USA a na zbytek světa se „chystá“ v úvodu roku 2021. Firma umožňuje koupi, prodej a používání kryptoměn na platby v rámci uzavřeného ekosystému. Kryptoměny z PayPalu tedy není možné poslat na soukromou peněženku, což je kritizovaný nedostatek. Přesto tato firma výrazným způsobem zpopularizovala kryptoměny a zřejmě tím nemalým způsobem přispěla k růstu celého trhu.
OCC – úřad kontrolora měny
Důležitý krok k adopci kryptoměn udělal podle Cointelegraphu americký regulátor OCC – tzv. úřad kontrolora měny, v jehož čele stojí Brian Brooks, bývalý vrcholový zaměstnanec americké směnárny Coinbase. Tento úřad totiž povolil federálním bankám nabízet kryptoměnové služby zákazníkům a emitentům stablecoinů umožnil otevřít si u nich účty a spravovat tak aktiva, kterými tyto stablecoiny kryjí. OCC se v roce 2020 stal regulátorem, který v rámci americké jurisdikce zaujal vůči kryptoměnám nejpozitivnější přístup.
DOW Jones a S & P500
Důležitý krok směrem k adopci kryptoměn udělal i Wall Street. S & P Dow Jones Indices, která stojí v čele mimořádně respektovaného indexu S & P500, na jehož základě vzniklo několik mimořádně populárních ETF fondů obchodujících akcie nejhodnotnějších firem obchodovaných na amerických burzách, totiž oznámila, že v roce 2021 zveřejní svůj nový index, který bude sledovat koš 500 největších kryptoměn. Přestože počet sledovaných kryptoměn působí trochu šokující, toto rozhodnutí důležitého Wall Street hráče orientovat se více na kryptoměny výrazně zarezonovalo i v rámci mainstreamu.
Mike Novogratz
Důležitou roli při adopci kryptoměn podle Cointelegraph udělal i miliardář Michael Novogratz stojící v čele firmy Galaxy Digital. Ten totiž byl údajně největším propagátorem Bitcoinu, když ho mnohokrát vyzdvihoval v rámci diskusí v televizích, obzvláště na CNBC. Nogogratzovi vyšlo několik cenových predikcí a stále opakuje, že Bitcoin má namířeno k mnohem vyšším hodnotám. Zároveň se zviditelnil tím, že každému Američanovi doporučil, aby měl v Bitcoinu alespoň 3% svého investičního portfolia.
Dave Portoney
Svou roli při propagaci kryptoměn měl sehrát i zakladatel Barstool Sports Dave Portoney, který se během vypuknutí pandemie koronaviru začal intenzivně věnovat tradingu na akciovém trhu. Rychle se dostal i k Bitcoinu, na adresu kterého měl několik kontroverzních vyjádření. Postupem času se ukázalo, že mu začíná rozumět a vícekrát ho i vychválil. Přestože Portoney nepatří mezi odborníky na kryptoměny, sehrál svou roli díky tomu, že na ně výrazně upozorňoval, nuže a protože jde o celebritu s obrovským dosahem (přes sociální sítě ho sledují miliony lidí), i on prý přispěl k adopci.
Indický nejvyšší soud
Kryptoměnám pomohlo i letošní rozhodnutí Indického nejvyššího soudu, který zrušil nařízení Indické centrální banky z roku 2018, která v té době prakticky postavila kryptoměny mimo zákon nařízením, že firmy v Indii s nimi nesmějí pracovat. Kryptotrh v druhé nejlidnatější zemi světa s více než miliardou obyvatel tak dostal nový impuls.
JP Morgan
Své sehrál v kryptosektoru i bankovní gigant JP Morgan, jehož šéf Jamie Dimon v minulosti označoval Bitcoin za podvod či Ponziho schéma. Zejména v závěru roku 2020 se analytici JP Morgan začali vyjadřovat na adresu Bitcoinu velmi pozitivně, což také přispívá ke změně sentimentu kolem této kryptoměny. Samozřejmě spekulativní otázkou je, proč to JP Morgan dělá, protože není známo, že tato banka by měla v Bitcoinu nějakou akvizici.
Uniswap
Výrazný posun k adopci kryptoměn udělala i decentralizovaná směnárna Uniswap, jejíž popularita mimořádně roste. V roce 2020 její objemy překonaly americkou burzu Coinbase Pro a v prosinci překonala významný milník v podobě zobchodovaný 50 miliard dolarů. Uniswap dosáhl na poli decentralizovaného obchodování kryptoměn něco, co dosud neexistovalo a zdá se, že jde jen o začátek, přestože není zřejmé, zda právě Uniswap bude v budoucnu v tomto odvětví lídrem.
Spencer Dinwiddie
Růstu popularity kryptoměn měl podle Cointelegraphu přispět i hráč NBA Spencer Dinwiddie, který v roce 2020 oznámil, že chce kompletně tokenizovat svou smlouvu v hodnotě 34 milionů dolarů. Jeho úmysl sice narazil na odpor samotné NBA, ale zprávy týkající se této iniciativy rezonovaly v mnoha médiích, včetně těch sportovních.
Koronavirus
Posledním a možná i nejdůležitějším faktorem, který přispěl k růstu adopce krypotměn, je podle Cointelegraphu koronavirus. Skutečnost, že mnoho lidí vyměnilo kanceláře za home office a vše související s tím, že se životní styl lidí musel více digitalizovat, přispěl k adopci nových technologií. A tam patří i kryptoměny. Mnoho analytiků věří, že nebýt koronaviru, adopce kryptoměn by probíhala pomaleji. Pandemie totiž poukázala na to, že technologie přinášejí inovativní způsoby, jak se dá fungovat a pracovat. Zároveň oslabila světovou ekonomiku, v důsledku čehož musely centrální banky přistoupit k tištění peněz. Nuž a ty zas poukazují na výhody Bitcoinu, který má omezené množství a tudíž může sloužit jako hedge proti inflaci.
Co jiného?
Portál Cointelegraph ve svém článku nezmínil investice do bitcoinu ze strany mnohých institucí. My se domníváme, že i zprávy o nákupech Microstrategy, Stone Ridge a MassMutual ovlivnily adopci kryptoměn. Pokud chcete vědět více o největších akvizicích institucí z roku 2020, viz video:
zdroj: cointelegraph.com