Nejobvyklejším a nejčastějším schématem podvodu je vytvoření falešných účtů na Facebooku, které se prezentují jako oficiální „stránky“ kryptoměnového influencera, nebo rovnou portálu, který se zabývá digitálními aktivy.
Zjednodušeně řečeno na Facebooku jako houby po déšti vznikají podvodné stránky, které mají stejný název a profilový obrázek, jako například Kryptonovinky, Zaujalo ma, Bitcoinový Kanál, Kryptomagazín a podobně a které lákají nezkušené investory do realizace transakce, skrze kterou je okradou.
Příklad: Falešný účet stránky Zaujalo ma tvrdí, že rozdává bitcoiny. Ve skutečnosti jde o podvod:
Twitter „modrými fajfkami“ nic nevyřešil
Velmi podobné věci se však dějí i na jiných sociálních sítích, což platí i o Twitteru či Instagramu.
Na Twitteru kuriózně tento problém neodstranily ani „modré značky“ resp. „fajfky“ určené pro ověření účtu, které si lze po změnách, které zavedl nový majitel této sociální sítě Elon Musk, koupit za měsíční předplatné místo toho, aby účet „někdo z Twitteru“ reálně ověřil, že je pravý.
Nejnovější vlaštovkou a kuriozitou je ověřený falešný účet YouTubera Jakuba „Kicoma“ Vejmolu, který nese název „Kicom | Bitcoinový kanál” a který (alespoň zatím) spíše uveřejňuje příspěvky s cílem parodovat Kicoma, než úmyslně zneužít jeho vliv na bitcoinovou komunitu na československé scéně ve vlastní prospěch.
Skutečný Kicom, který má také zaplacenou modrou značku na Twitteru (což mu zjevně nepomohlo zbavit se klonování jeho profilu), mezitím sarkasticky konstatoval, že „modré fajfky“ fungují na Twitteru „opravdu parádně“ a také sarkasticky dodává, že „všechno se tím vyřešilo.„ Následně však i on v dalším tweetu už raději žádá komunitu, aby falešného „Kicoma“ nahlásila, nakolik „přestává být vtipný“.
Koukam ty modry fajfky fungujou paradne. Vsechno se tim vyresilo. Well played, fejkovej Kicome… https://t.co/S8B9gQNrQG
— Kicom (@BitcoinovejKnl) May 23, 2023
Prosím nahlaste tento účet, přestává to být vtipný. https://t.co/JKvgFCaDrj
— Kicom (@BitcoinovejKnl) May 23, 2023
Nenechte se nachytat
Falešné profily na sociálních sítích jsou bohužel ve světě kryptoměn přetrvávající problém. Automatizovaná řešení podvodníků totiž vytvářejí jeden účet za druhým takovou rychlostí, že je přímo nemožné tyto účty reálnými tvůrci dostatečně rychle nahlašovat a docílit jejich smazání.
Pro investory existuje tak jediná rada, jak se vyhnout tomu, že naletí „falešnému Kicomovi“ nebo jinému známému člověku z kryptoměnové či investiční scény – „neměli by věřit tomu, co zní příliš dobře na to, aby to byla pravda.“
Jinak řečeno, když vám v budoucnu i zdánlivě ověřený profil bude tvrdit, že vám jen tak nabídne například 2 bitcoiny za 1 bitcoin, použijte „selský“ rozum. Proč by to tento člověk, respektive tato stránka dělala? Dali byste vy někomu 2 bitcoiny za 1 bitcoin? Nebo 2000 eur výměnou za 1000 eur? Pokud jste v pořádku a neutrpěli jste vážné poranění hlavy, jsme přesvědčeni, že ne.
Zdroj: Twitter, Facebook, Autor