Ted Livingston, který je generálním ředitelem kanadského startupu Kik, prozradil portálu Coindesk, že společnost utratila již 5 milionů dolarů na náklady související s jednáním s Americkou komisí pro cenné papíry a burzu (SEO).
Americká komise se domnívá, že distribuce Tokenu, která proběhla před dvěma lety na platformě Kik, porušila zákony o cenných papírech. Kik tehdy během prodeje vydělal 97 milionů dolarů.
Livingson na margo toho během Token Summitu v New Yorku přiznal, že Kik utratila už 5 milionů dolarů během jednání s americkým regulátorem. ,,Strávili jsme na tom hodně času. Posledních 18 měsíců neustále cestujeme do Washingtonu.“
V lednu Kik s ohledem na tyto okolnosti, které považuje ze strany SEC a jakýsi druh šikany, uvedl, že bude bojovat proti navrhovanému donucovacímu řízení.
Amy Starr, která je šéfkou úřadu pro trendy na kapitálových trzích v SEC, vyjádřila ochotu regulátoru spolupracovat s místními podniky v oblasti kryptoměnových a blockhainových služeb. Starrová tvrdí, že zákony USA o cenných papírech jsou napsány tak, aby byly „dynamické“.
Regulace jsou stále problém
Od roku 2017, během kterého nastal největší boom kolem ICO, se do dnešních dnů z pohledu amerických regulací mnoho nezměnilo. Stále převládá nejistota v tom, zda kým mají být tokeny regulovány a které kryptoměny lze považovat za cenné papíry a které ne. Například u Bitcoinu a Ethereum převládá názor, že jde o komodity. V případě XRP by však mohlo jít i o cenné papíry. Podle toho, o jaký druh aktiva jde, se může posuzovat, zda tyto tokeny neměly být před emitováním na trh registrovány u SEC. Mnohé společnosti se proto obávají, že by mohli mít problémy se zákonem. SEC už v rámci toho rozdala několik vysokých pokut a například řeší výše zmíněný Kik.
Nejednoznačné regulace v USA podle mnoha odborníků brání většímu rozmachu průmyslu kolem blockchainu. Kritici současného stavu se obávají, že perspektivní firmy z tohoto důvodu opustí Spojené státy a začnou podnikat v Evropě či jiných jurisdikcích.
Změnu by mohl přinést zákon Token Taxanomy, který by vyloučil kryptoměny z klasifikace jako cenné papíry. Cílem tohoto navrhovaného zákona je zavedení regulační jistoty v případě blockchainu a kryptoměn pro americké společnosti a regulační orgány v USA.
zdroj: cointelegraph.com