Podle společnosti Arcane Research mají investiční firmy zaměřující se na institucionální investory do kryptoměn pod kontrolou již více než 800 000 BTC (AUM). Tuto informaci zveřejnil na Twitteru analytik této firmy Vetle Lunde.
,,Investiční nástroje obchodované na burze mají v současnosti pod kontrolou více než 800 000 BTC, což se rovná 4,3% cirkulující nabídky bitocinů,“ informoval Lunde a zároveň doplnil, že jen od úvodu nového roku firmy spravující tyto produkty naakumulovaly dalších více než 100 000 BTC.
Exchange-traded bitcoin investment vehicles now have more than 800,000 BTC under management, equaling 4.3% of the circulating bitcoin supply.
Since New Year's Eve, more than 100,000 BTC have been absorbed by bitcoin funds! pic.twitter.com/NpDt2TzcOz
— Vetle Lunde (@VetleLunde) March 29, 2021
(Poznámka: Zatímco Arcane Research odhaduje, že investiční firmy mají pod kontrolou kolem 46 miliard dolarů, CoinShares odhadl minulý týden tuto částku na 57 miliard USD.)
Celková hodnota BTC držených těmito firmami podle dat Arca Research představuje při současných cenách zhruba 46 miliard dolarů. Nejvýznamnější roli mezi nimi hraje nadále společnost Grayscale Investments, která drží až 82% těchto aktiv. Podle zprávy, kterou zveřejnila v pondělí, má Grayscale pod kontrolou v digitálních aktivech (všechny kryptoměna v držení) až 44,1 miliardy USD.
03/29/21 UPDATE: Net Assets Under Management, Holdings per Share, and Market Price per Share for our Investment Products.
Total AUM: $44.1 billion$BTC $BCH $ETH $ETC $ZEN $LTC $XLM $ZEC $BAT $LINK $MANA $FIL $LPT pic.twitter.com/lbwj2fYHrz
— Grayscale (@Grayscale) March 29, 2021
Přestože Grayscale má v této kategorii nevídanou dominantní pozici, postupně kouzlo produktu Grayscale Bitcoin Brust (GBTC) opadá, jelikož na trhu vznikají konkurenční produkty a v Kanadě roste popularita prvních Bitcoinů ETF.
Dá se proto předpokládat, že i Grayscale se pokusí svůj produkt časem přetransformovat na Bitcoin ETF, což naznačuje i skutečnost, že na LinkedIn zveřejnili poptávku po 9 zaměstnancích se zkušenostmi z oblasti ETF fondů.
Nejslabší týden za poslední měsíce
Nepříliš pozitivní zprávy přináší v souvislosti s tímto tématem tradiční týdenní report společnosti CoinShares, který uvádí, že uplynulý týden končící 29. březnem byl z pohledu institucionálních peněz proudících do trhu skrz tyto investiční společnosti nejslabší od října 2020.
Report sleduje výkonnost šesti nejvýznamnějších kryptofondů od firem Grayscale, CoinShares, 3iQm, ETC issuance, 21Shares a Purpose a vyplývá z něj, že za zmiňované období přijaly tyto fondy čisté institucionální investice (net inflows) „pouze“ ve výši 21 milionů dolarů.
Zajímavé je, že Grayscale, který má pod kontrolou BTC v hodnotě přes 40 miliard dolarů, přijali v čistém za daný týden jen 100 tisíc dolarů, zatímco v průběhu března to bylo dohromady 24 milionů USD a od úvodu roku 2,3 miliardy USD.
Pokud jde o celková čísla podle konkrétních kryptoměn, tak do Bitcoinu skrz tyto fondy nalily za uplynulý týden instituce 10,2 milionu USD, což je v silném kontrastu s tím, že v průběhu března to bylo dohromady 317 milionů USD a od úvodu roku 3, 45 miliardy USD (tempo přílivu je zjevně klesající).
V případě Ethereum také dochází k významnému zpomalení proudění financí – za týden do této kryptoměny se skrz zmiňované fondy nalilo v čistém 5,4 milionu USD, přičemž v průběhu března to bylo dohromady 130 milionů USD a od úvodu roku 744 milionů dolarů.
,,Nedávno jsme byli svědky významného snížení přílivu a v některých případech i odlivu v případě větších a déle zavedených investičních produktů již před rokem 2016. Domníváme se, že je to tak kvůli investorům, kteří usilují o to realizovat víceleté zisky,“ konstatoval CoinShares naznačující, že společnosti, které investovaly do BTC v předchozích letech mohly vybírat nemalé zisky.
Nejhůře přitom dopadl právě CoinShares, který dokonce skončil v záporných číslech (odliv 10,8 milionu USD v tomto týdnu a 100 milionů od úvodu března). CoinShares přitom spravuje po Grayscale kryptoměny v druhé nejvyšší hodnotě – v současnosti jde o 4,5 miliardy dolarů.
Mezi možné vysvětlení klesajícího zájmu o tyto produkty lze zařadit následující body:
- Instituce celkově ztrácejí zájem o investování do Bitcoinu
- Instituce vybírají zisky na konci kvartálu
- Instituce hledají jiné způsoby koupě BTC – přímý nákup a custody služby
- Instituce vyčkávají na výhodnější Bitcoin ETF v USA
Odpověď na to, které, respektive která možnost je správná, nám však dá až následující období.
zdroje: cryptoslate.com, cointelegraph.com