Podle průzkumu, který si dala vypracovat společnost Block, jejíž CEO je bitcoinový maximalista Jack Dorsey, optimismus ohledně budoucnosti bitcoinu (BTC) stoupá přímo úměrně tím, kolik o něm daný respondent ví.
Společnost Block, která se před rebrandingem jmenovala Square, realizovala svůj průzkum v lednu 2022 na vzorku 9500 lidí. Detailněji šlo o 2375 respondentů z Ameriky, 4360 respondentů z EMEA – tedy Evropy, Afriky a Blízkého východu a 2860 respondentů z APAC, čili asijsko-pacifického regionu. Podmínkou průzkumu bylo, aby v každém regionu bylo jeho součástí alespoň 100 držitelů bitcoinů.
Firma Block zjištění z průzkumu následně zpracovala do finální zprávy, kterou publikovala 31. května, a vyplývá z ní jasná korelace mezi optimismem a pravděpodobností nákupu BTC a úrovní znalosti respondenta o BTC.
Optimismus roste mírou edukace o BTC
Z těch, kteří se identifikovali férovými až odbornými znalostmi o kryptoměnách totiž 41% uvedlo, že si v následujících 12 měsících koupí bitcoiny, zatímco z těch, kteří mají o bitcoinu a kryptoměnách jen omezené znalosti odpovědělo kladně jen 7,9% respondentů.
Zajímavé také je, že ačkoli jednotlivci s vyššími příjmy jsou ohledně budoucí ceny BTC optimističtější, než ti, kteří patří do méně solventní kategorie, pokud jde o země, tak největší optimismus ohledně budoucnosti BTC mají obyvatelé zemí s nižšími příjmy jako jsou Nigérie, Indie, Vietnam, Jihoafrická republika či Argentina. Obyvatelé těchto zemí zároveň prokázali vyšší míru vzdělanosti o kryptoměnách.
Infografika: Názor na Bitcoin podle zemí – tyrkysová barva značí vysokou míru optimismu, oranžová ani jednu z možnosti (neutral) a fialová skepsi:
Vzdělávání je klíč k další adopci
Z reportu vyplývá, že vzdělávání a propagace se jeví jako klíč k další adopci bitcoinu, jelikož největším důvodem (uvedlo to 51% respondentů) pro nekoupení si BTC byl nedostatek znalostí. Druhým nejčastěji zmiňovaným důvodem byl strach z krádeže (32%) a na třetím místě se umístil dojem, že je příliš volatilní (30%).
Zajímavé také je, že jednotlivci s nižšími příjmy častěji používají bitcoiny i prakticky – tedy na transakce. Až 40 % z této kategorie totiž uvedlo, že s největší pravděpodobností si BTC koupí, aby si tím usnadnily posílání peněz při koupi zboží. Tento fenomén lze sledovat zejména v zemích, které jsou závislé na remitenci a mají nižší HDP.
Lidé s vyššími příjmy naopak používají bitcoin hlavně jako nástroj skrze který mohou vydělat – tedy jako investici (50%) nebo pro diverzifikaci již jejich stávajícího investičního portfolia (30%).
Čím vyšší inflace, tím větší zájem o BTC
Block zjistil, že existuje i silná korelace mezi adopcí bitcoinu a vysokou mírou inflace. Například až 45% respondentů z Argentiny používá BTC jako nástroj, pomocí kterého se chrání před znehodnocením pesa. Podle květnových čísel totiž stoupla meziměsíční inflace pesa o 6,75 % a roční míra inflace dosáhla ohromných 55,1 %. Není proto divu, že adopce kryptoměn je v Argentině dvojnásobná v porovnání s ostatními zeměmi v regionu.
Posledním zjištěním z průzkumu Block je, že pojem Bitcoin je v segmentu kryptoměn suverénně nejznámější. Až 88% respondentů totiž uvedlo, že o něm již slyšeli, zatímco o Ethereum, které skončilo na druhém místě, slyšelo jen 43% dotázaných.
Zdroj:cointelegraph.com