Na základě obav z neregulovaných DeFi derivátových platforem komisař CFTC Dan M. Berkovitz vyzval k zásahu namířenému proti nim.
Odvětví DeFi v poslední době zažívalo nezastavitelný růst jak na popularitě, tak ve zobchodovaných objemech na příslušných platformách. K jeho „zchlazení“ došlo až s nedávným hlubokým propadem Bitcoinu, kdy se ukázalo, že tento mladý trh není zdaleka tak vyzrálý, na což doplatila spousta investorů.
Sílící volání po regulaci DeFi
Nyní se i následkem těchto událostí o DeFi sektor začínají čím dál více zajímat i samotní regulátoři. Jedním z nich je komisař u Komise pro obchodování s komoditními futures (Commodity Futures Trading Commission – CFTC), Dan M. Berkovitz. Ten se domnívá, že u platforem derivátů DeFi může docházet k rozporu se Zákonem o komoditních burzách (CEA).
Berkovitz měl už začátkem týdne projev, v rámci kterého přednesl své myšlenky na téma s názvem „Změna klimatu a decentralizované finance: nové výzvy pro CFTC“, kde uvedl:
„Nejen, že si myslím, že nelicencované trhy DeFi pro derivátové nástroje jsou špatný nápad, ale také nechápu, jak mohou být podle CEA legální.“
Berkovitz poznamenal, že „CEA vyžaduje, aby se futures kontrakty obchodovaly na určeném trhu s kontrakty (DCM) licencovaném a regulovaném CFTC.“ Tvrdil však, že žádné decentralizované finanční platformy nejsou registrovány jako DCM nebo SEF.
Komisař dále poukázal na to, že zatímco celé DeFi odvětví dlouhodobě vzkvétá a roste, je potřeba, aby se regulační orgány seznámily s deriváty DeFi a dalšími aplikacemi.
Stejně tak zmínil, že v posledních 12 měsících se na trh pumpuje obrovské množství likvidity, přičemž poznamenal, že nyní, když už „mluvíte o skutečných penězích“; tak k ochraně spotřebitelů DeFi musí být zavedena přísná regulace:
„Vzhledem k prudkému růstu tohoto sektoru by se federální regulační orgány měly seznámit s touto novou technologií a jejími potenciálními využitími a měly by být připraveni chránit veřejnost před zneužitím.“
Kritika Berkovitzova studia DeFi
Nezůstalo bez povšimnutí, že Berkovitz se u definice DeFi odkazuje na Wikipedii. Sám při tom přiznává, že jeho výzkum byl částečně založen na vyhledávání na Googlu, což je patrné i z jeho použité definice DeFi: „[Je to] zastřešující termín pro různé finanční aplikace v kryptoměnách nebo na blockchainu, zaměřený na narušení finančních zprostředkovatelů.“
Netrvalo dlouho a objevila se kritika Berkovitzových postupů. Například Jacob Franek, spoluzakladatel Coin Metrics, byl ve svých závěrech velice rychlý a poznamenal, že Berkovitz pro seznámení se s problematikou DeFi „musí udělat více“.
@CFTCberkovitz I'm not sure which supporters of DeFi you spoke with, but the core value proposition is absolutely *not* to cut out intermediaries simply to offer investors more control over investments.
Further, you seem confused about what DeFi actually is and how it operates. pic.twitter.com/LyKnHBBJEn
— Jacob Franek (@panekkkk) June 9, 2021
Podle komisaře může mít však vznik neregulovaných subjektů ze stínového systému bankovnictví (nebankovní finanční sektor) za následek konkurenci regulovaných subjektů, což by je donutilo k převzetí „většího rizika za účelem dosažení vyšších výnosů“ nebo hledání menší regulace za účelem „vyrovnání podmínek“.
„Podle mého názoru je neudržitelné umožnit neregulovanému trhu s nelicencovanými deriváty soutěžit bok po boku s plně regulovaným a licencovaným trhem s deriváty,“ uvedl Berkovitz.
Navíc komisař CFTC zpochybnil také argument předkládaný zastánci DeFi, že vyřazení zprostředkovatelů může investorům nabídnout lepší výnosy a větší „kontrolu nad jejich investicemi“.
Tvrdil totiž, že zprostředkovatelé, jako jsou „banky, burzy, obchodníci s futures provizemi, zařízení pro zúčtování plateb a správci aktiv“ vyvinuli v průběhu 200 – 300 let spolehlivý bankovní a finanční model. Tento model podle Berkovitze podporuje „finanční trhy a investující veřejnost“.
„Jedním z klíčových důvodů, proč je náš finanční systém tak silný, je právní ochrana, kterou investoři požívají, když investují své peníze na trzích v USA, nejčastěji prostřednictvím zprostředkovatelů,“ prohlásil.
Ať už s Berkovitzovými slovy souhlasíme, či nikoli, je pravdou, že DeFi sektor je divoké místo, srovnatelné svými nástrahami s Bitcoinem, když teprve vznikal a získával si první popularitu před přibližně deseti lety.
A je téměř jisté, že s přibývajícím zájmem o decentralizované finance se ani tento mladší kryptoměnový produkt určitým regulacím do budoucna nevyhne.
Zdroj: cointelegraph.com